POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
23-07-2018     - 31-12-2019  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Solniczki niczym klejnoty w królewskim skarbcu.
Nowa wystawa sta³a
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
Wieliczka
miejsce:
Zamek ¯upny
» Wystawy różne
Œwiadczy³y o statusie i zamo¿noœci w³aœciciela, wyznacza³y miejsce przy stole dla najwa¿niejszej osoby, stanowi³y ozdobê sto³ów i uczt. Tak niezwyk³¹ rolê pe³ni³y solniczki - naczynia na sól o niezwyk³ej historii tak jak i niezwyk³¹ by³a przyprawa, do podawania której s³u¿y³y. Najcenniejsze, ostatnio zakupione przedmioty, ju¿ mo¿na podziwiaæ na nowej wystawie. Dziêki nim kolekcja solniczek Muzeum ¯up Krakowskich Wieliczka zalicza siê do najcenniejszych tego typu zbiorów na œwiecie.

Nowe solniczki s¹ tak niezwyk³e, cenne i tak bardzo wyró¿niaj¹ siê z dotychczasowej kolekcji, ¿e przeznaczono dla nich odrêbne miejsce, w którym prezentowane s¹ niczym klejnoty w królewskim skarbcu. Wykonane na najwy¿szym œwiatowym poziomie s¹ ozdob¹ wielickiej kolekcji i Zamku ¯upnego.

Prawdziwym rarytasem jest póŸnogotycka solniczka w kszta³cie kielicha datowana na oko³o 1500 rok. Jest najstarsz¹ solniczk¹, a zarazem jednym z najcenniejszych eksponatów w muzealnej kolekcji. Wykonana zosta³a z agatu - cennego kamienia ozdobnego. Dekoracyjne, barwne i pó³przezroczyste pasy, widoczne w strukturze kamienia, zosta³y doskonale wyeksponowane w kszta³cie naczynia, które by³o przeznaczone na równi do podawania soli jak i do podziwiania.

Na wystawie wyró¿nia siê unikatowa para srebrnych solniczek zdobionych scenami z polowania. Powsta³y w Augsburgu w latach 1590-94. W XIX wieku wchodzi³y w sk³ad kolekcji barona Meyera de Rothschilda w jego posiad³oœci w Mentmore ko³o Londynu.

Wœród prezentowanych przedmiotów jest solniczka ca³kowicie wykonana ze z³ota z monogramem E umieszczonym pod mitr¹ ksi¹¿êc¹. Wi¹zany jest on z osob¹ ksiêcia Ernesta II Sachsen-Coburg-Gotha (1818-1893), starszego brata ksiêcia Alberta, mê¿a brytyjskiej królowej Wiktorii.

W tak dostojnym gronie znalaz³y te¿ miejsce luksusowe wyroby Louisa Comforta Tiffany’ego z Nowego Jorku. Solniczki wykonane ze szk³a iryzuj¹cego o piêknym, metalicznym blasku s¹ tak lekkie i delikatne, ¿e mo¿e je przesun¹æ nawet niewielki podmuch wiatru.

Imponuj¹cym i najwiêkszym w wielickiej kolekcji jest rokokowy, porcelanowy serwis przyprawowy. To ewenement i unikat w polskich zbiorach. Komplet sk³ada siê z wysokiej dekoracji œrodka sto³u oraz czterech wolno stoj¹cych figurek z pojemnikami na przyprawy. Postacie s¹ alegoriami czterech pór roku. Serwis powsta³ w manufakturze w Höchst oko³o 1765 roku i nale¿y do najwiêkszych, znanych tego rodzaju. Wyró¿nia siê najwy¿szym poziomem wykonania porcelany i dekoracji malarskich oraz doskona³ym stanem zachowania.

Kolejny zachwycaj¹cy serwis przyprawowy zosta³ wykonany ze srebra w latach 1773-75 w Augsburgu. Sk³ada siê z dwóch szklanych flaszy na oliwê i ocet w misternej konstrukcji srebrnej z miseczkami na przyprawy sypkie (m.in. sól) w kszta³cie poz³acanych liœci. A¿urowe zwieñczenie przeznaczone jest na cytryny – owoce niegdyœ drogie, ale niezbêdne podczas luksusowych uczt baroku, które mia³y zachwycaæ bogactwem. Ten obiekt jest cenny poniewa¿ zachowa³ siê wraz z oryginalnymi, szklanymi flaszami co nale¿y do rzadkoœci.

Urodê prezentowanych na wystawie solniczek podkreœla aran¿acja wnêtrza i oœwietlenie. Wyj¹tkowy nastrój s³u¿y kontemplacji soli i solniczek, których losy splecione s¹ przecie¿ od wieków. S³u¿¹ temu komentarze, które przekazuj¹ wiele interesuj¹cych faktów z przesz³oœci tych wyj¹tkowych naczyñ przyprawowych.
Wystawê mo¿na zwiedzaæ w Zamku ¯upnym, ul. Zamkowa 8, codziennie (z wyj¹tkiem poniedzia³ków), w godz. 9.00-20.00
http://muzeum.wieliczka.pl
Miejsce:
Zamek ¯upny
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury