Czy brunatne czasy rodzącego się nazizmu należą już do przeszłości? Czy kryształowe noce w różnych odsłonach nie są powtarzającym się elementem historii na sinusoidzie wieków? Czy współczesne podziały na gorszy i lepszy sort nie powinny zasiać w nas niepokoju? Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga inscenizując dramat Ingmara Villqista nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszy(...) ... więcej »
Czy brunatne czasy rodzącego się nazizmu należą już do przeszłości? Czy kryształowe noce w różnych odsłonach nie są powtarzającym się elementem historii na sinusoidzie wieków? Czy współczesne podziały na gorszy i lepszy sort nie powinny zasiać w nas niepokoju? Teatr Druga Strefa każe widzowi zmierzyć się z trudnymi pytaniami. Sylwester Biraga inscenizując dramat Ingmara Villqista nie podsuwa gotowych odpowiedzi. Każe wszystkim szukać ich wewnątrz siebie, sprawiając, że Noc Helvera staje się ich udziałem. Nie sposób będzie jej zapomnieć po opuszczeniu teatru. Wracać będzie jak natrętne echo. Każde medialne informacje będą nową Nocą Helvera! Helvera XXI wieku...
Z recenzji:
Mogło się wydawać, że zaskakujący dramat Villqista, którego premiery telewizyjna i teatralne w warszawskich teatrach Studio i Powszechnym przed ponad 20 laty wzbudziły emocje, już wyczerpał swoje możliwości, że już wszystko o tej sztuce wiemy. Tymczasem najnowsza jej realizacja w Teatrze Druga Strefa w reżyserii Sylwestra Biragi odsłania mniej widoczne, głębinowe sensy dramatu.
Tomasz Miłkowski aict.art.pl 22 marca 2022
Osobiście chciałbym pochwalić Halinę Chrobak: wzruszająco zagrała kobietę troszczącą się o swojego podopiecznego i walczącą o jego spokój! Jest to kolejna wspaniała rola tej znakomitej Aktorki! Nic dziwnego zatem, że po spektaklu zapadła długa cisza na widowni i dopiero po pewnym czasie rozległy się mocne, w pełni zasłużone, brawa.
Roman Soroczyński warszawa.pl 6 września 2022
Szokujący spektakl. Wszystko mnie w nim zaskakiwało. Oglądając go broniłem się pazurami przed tym, żeby dać się porwać - przegrałem. Wciąż posługujący się najbardziej klasycznymi środkami, jest jednocześnie bardziej nowoczesny od tego, czym karmi się współczesny teatr. Niezwykła forma [...] Zagrane to jest tak, że burza braw to mało.
Włodzimierz Neubart - Chochlik Kulturalny 18 listopada 2021
Autor: Ingmar Villqist
Występują: Halina Chrobak, Piotr Duda
Reżyseria, scenografia i kostiumy: Sylwester Biraga
Plakat: Jan Wawrynkiewicz
Fotosy: Eligiusz Baranowski
Licencja na wystawienie spektaklu została została udzielona przez ZAIKS
Instytut Cervantesa we współpracy z Teatro Real w Madrycie zaprasza na pokazy nagrań spektakli operowych i baletowych z udziałem chóru i orkiestry Teatro Real. Teatro Real (Teatr Królewski), stworzony w 1850 roku i ponownie otwarty w 1997, jest uważany za najważniejszą hiszpańską instytucję zajmującą się sztukami scenicznymi i muzycznymi oraz jedną z najbardziej prestiżowych scen operowych w Europie.
W ramach przeglądu zaprezentujemy dzieła najlepszych hiszpańskich reżyserów łączące klasykę i tematykę hiszpańską, na czele z „Owczym źrodłem” (Fuenteovejuna) i „Carmen” w choreografii Antonio Gadesa czy „Zaczarowaną miłością” (El amor brujo) Manuela de Falli w wersji baletowej i w wykonaniu Baletu Victora Ullate. Pokażemy również operę współczesnego hiszpańskiego kompozytora Mauricio Sotela „Publiczność” (El público), opartą na tekście Federico Garcíi Lorki i z gwiazdami flamenco w obsadzie.
Tej jesieni w Instytucie Cervantesa w Krakowie będzie więc można zobaczyć pokazy nagrań czterech znakomitych spektakli baletowych i opery, doskonale odzwierciedlających hiszpańskiego ducha i maestrię w dziedzinie sztuk scenicznych.
Spektakle z polskimi napisami zostaną poprzedzone krótkimi wprowadzeniami wideo osadzającymi je w hiszpańskim kontekście kulturowym, przygotowanymi przez Pedra Víllorę, dramaturga i reżysera teatralnego. Przystępne miniwykłady Víllory pomogą widzom jeszcze lepiej zrozumieć piękno hiszpańskiego tańca, muzyki, śpiewu i tekstów.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy przez formularz.
PROGRAM:
Środa, 18 września, 18:00
Carmen (balet, 2011, 100 min.)
Na podstawie noweli Prospera Merimée
Choreografia i reżyseria: Antonio Gades i Carlos Saura
Compañía Antonio Gades
Formularz zapisu: https://forms.office.com/e/dhZ1ywa1p2
Środa, 24 września, 18:00
Owcze źródło (Fuenteovejuna, balet, 2011, 138 min.)
Na podstawie dramatu Lope de Vegi
Choreografia i reżyseria: Antonio Gades
Compañía Antonio Gades
Formularz zapisu: https://forms.office.com/e/8EtDeJaGWB
Środa, 2 października, 18:00
Zaczarowana miłość (El amor brujo, balet, 2015, 100 min.)
Muzyka: Manuel de Falla, Luis Delgado i In Slaughter Natives
Choreografia: Víctor Ullate
Víctor Ullate Ballet
Formularz zapisu: https://forms.office.com/e/BMjJSVpKxG
Środa, 9 października, 18:00
Publiczność (El público, opera, 2015, 140 min.)
Muzyka: Mauricio Sotelo
Libretto: Andrés Ibáñez, na podstawie tekstu Federico García Lorki
Klangforum Wien
Formularz zapisu: https://forms.office.com/e/VivK3knXHZ
Więcej informacji:https://cultura.cervantes.es/cracovia/pl/creadores-teatrales-espa%c3%b1oles/171834?