Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 17 listopada 2024 r. w godzinach 9.00 – 17.00 w Zamku Żupnym i w Muzeum w kopalni soli w Wieliczce. Będzie on wyjątkowy ponieważ można wejść do sal zamku północnego z zachowanymi polichromiami, zobaczyć nowo otwartą wystawę cennych obiektów „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach ”, zwiedzić z przewodnikiem Trasę Muze(...) ... więcej »
Muzeum Żup krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia”.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat, które są utalentowane plastycznie oraz lubią rysować i malować. Prace plastyczne, prezentujące zabytki z miejsca zamieszkania uczestnika lub najbliższej okolicy, należy przesłać do 30(...) ... więcej »
Zapraszamy do udziału w akcji "Zwiedzam powoli", która zachęca do głębszego poznania Wieliczki oraz promuje świadomą i odpowiedzialną turystykę. Wieliczka to miasto, w którym warto spędzić cały dzień, by poczuć autentyczną, górniczą atmosferę i zobaczyć wszystkie atrakcje.
W Wieliczce można zwiedzić Zamek Żupny – dawne centrum zarządzania królewskim solnym przedsiębiorstwem - z fantastyczną kolekcją cennych solnic(...) ... więcej »
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Stowarzyszenie Twórcze POLART zapraszają na wystawę „XIV Salon Sztuki POLART”, którą można oglądać od 18 października 2024 roku do 12 stycznia 2025 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Każdy twórca na swój własny sposób interpretuje świat. Różnorodność tematów, technik i artystycznych wizji sprawia, że każda edycja „Salonu Sztuki POLART” jest niepowtarzalna. Ta jest już dwudzie(...) ... więcej »
Muzeum Żup krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia”.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat, które są utalentowane plastycznie oraz lubią rysować i malować. Prace plastyczne, prezentujące zabytki z miejsca zamieszkania uczestnika lub najbliższej okolicy, należy przesłać do 30 listopada 2024 r. na adres Muzeum. Powinny być formatu A3, dwuwymiarowe (płaskie) i nieoprawione.
Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych a najlepsze zostaną nagrodzone (nagrody rzeczowe) oraz zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.
Regulamin konkursu i dokumenty znajdują się na stronie internetowej: www.muzeum.wieliczka.pl
Informacja: Dział Edukacji – Przemysław Jagielski, 12 289 16 61, p.jagielski@muzeum.wieliczka.pl
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich 17 listopada 2024 r. w godzinach 9.00 – 17.00 w Zamku Żupnym i w Muzeum w kopalni soli w Wieliczce. Będzie on wyjątkowy ponieważ można wejść do sal zamku północnego z zachowanymi polichromiami, zobaczyć nowo otwartą wystawę cennych obiektów „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach ”, zwiedzić z przewodnikiem Trasę Muzeum w kopalni soli a dzieci będą uczestniczyć w warsztatach „W świecie herbów”.
Wydarzenie jest organizowane wspólnie z muzeami krakowskimi.
Uczestnicy tegorocznego wydarzenia będą mieli szczególną atrakcję – możliwość zobaczenia, znajdujących się dotychczas za zamkniętymi drzwiami, komnat skrzydła północnego zamku. Szczególnie warte zobaczenia są sale na pierwszym piętrze. To dawne apartamenty wyższych rangą urzędników żupnych z zachowanymi na ścianach polichromiami. Jak ustalono w czasie badań najstarsze z nich pochodzą z połowy XVI w.
W salach tych prezentowana jest obecnie wystawa „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach”. Poświęcona jest herbom, które dawniej były podstawowymi znakami służącymi do identyfikacji osób przynależących do stanu szlacheckiego, instytucji świeckich oraz kościelnych. Wśród cennych obiektów jest arras ze słynnej kolekcji króla Zygmunta Augusta. Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub z kuratorem dr Mateuszem Gilem o godzinie 12.00 i 13.00 (obowiązuje rezerwacja). O godzinie 11.00 o nowych solniczkach w kolekcji muzeum opowie kustoszka Klementyna Ochniak-Dudek. Dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach „W świecie herbów” – o godzinach: 10.30, 11.30, 12.30, 13.30.
W Zamku Żupnym można też oglądać piękne solniczki, wystawę „Pradzieje Wieliczki i okolic”, oraz wystawę „XXIV Salon sztuki POLART”, a na dziedzińcu zamkowym wystawę „Zbrodnie komunizmu”.
Wstęp do Zamku Żupnego: 5 zł.
Będzie też możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Trasy Muzeum w kopalni soli. Tu znajduje się unikatowa kolekcja maszyn wyciągowych, ogromne komory ze śladami dawnych prac górniczych, piękne solne okazy i wiele obiektów służących górnikom w czasie pracy, świętowania i modlitwy. Zwiedzanie o godzinach 11.00, 12.00 , 13.00, 14.00 (obowiązuje rezerwacja). Koszt zwiedzania: 5 zł.
Rezerwacji można dokonać od 12 listopada od godz. 12.00 telefonicznie: 12 289 16 61. Odbiór wejściówek i zbiórka grup w kasie w północnym skrzydle Zamku Żupnego w Wieliczce.
PROGRAM:
ZAMEK ŻUPNY
Wstęp: 5 zł
9.00 – 17.00 - Zwiedzanie wystaw zamkowych oraz zamku północnego z polichromiami
10.30, 11.30, 12.30, 13.30 – „W świecie herbów” warsztaty dla dzieci w Zamku Żupnym
11.00 - O nowych solniczkach w kolekcji muzeum opowie kustoszka Klementyna Ochniak-Dudek
12.00, 13.00 – „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach” – zwiedzanie wystawy z kuratorem dr Mateuszem Gilem (wymagana rezerwacja).
TRASA MUZEUM W KOPALNI SOLI
Koszt: 5 zł
11.00, 12.00 , 13.00, 14.00 – oprowadzanie z przewodnikiem po trasie Muzeum w kopalni soli (wymagana rezerwacja).
Rezerwacja zwiedzania Trasy Muzeum w kopalni soli i zwiedzania z kuratorem wystawy „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach” od 12 listopada godz. 12.00, tel. 12 289 16 61.
Odbiór wejściówek i zbiórka grup w kasie w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Stowarzyszenie Twórcze POLART zapraszają na wystawę „XIV Salon Sztuki POLART”, którą można oglądać od 18 października 2024 roku do 12 stycznia 2025 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Każdy twórca na swój własny sposób interpretuje świat. Różnorodność tematów, technik i artystycznych wizji sprawia, że każda edycja „Salonu Sztuki POLART” jest niepowtarzalna. Ta jest już dwudziesta czwarta. Odwiedzający wystawę zawsze znajdą prace, które trafią do ich wrażliwości i uruchomią wyobraźnię. Wystawa w Zamku Żupnym pokazuje czterdzieści wyjątkowych prac artystów - malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografików.
Swoje prace prezentują: Renata Bonczar, Teresa Chomik-Kazarian, prof. Stefan Dousa, Anna Jelonek-Socha, prof. Krzysztof Gliszczyński, Oganes Kazarian, prof. Zbigniew Latała, Andrzej Makuch, prof. Małgorzata Mizia, Krystyna Nowakowska, prof. Jerzy Nowakowski, Agata Poloczek, Adrian Poloczek, Konrad Pollesch, prof. Ewa Poradowska-Werszler, Wojciech Antoni Sobczyński, Kaja Solecka, Janusz Trzebiatowski, Paweł Warchoł, prof. Andrzej Ziębliński, Jan Zych.
Stowarzyszenie Twórcze POLART działa od 1990 roku. Promuje sztukę poprzez organizację wieczorów poetyckich i literackich, wystaw malarskich i rzeźbiarskich, koncertów czy spotkań autorskich. Współpracuje z instytucjami kultury, udzielając pomocy merytorycznej przy organizacji wydarzeń i wystaw oraz udostępniając dzieła sztuki, a także publikuje teksty z dziedziny kultury. Wydaje kwartalnik - Pismo Artystyczno-Literackie Stowarzyszenia Twórczego POLART „HYBRYDA”, w którym odnotowywane są ważne wydarzenia z szeroko pojętej kultury i twórczości w zakresie sztuk wizualnych, literatury i poezji oraz muzyki.
Zapraszamy do udziału w akcji "Zwiedzam powoli", która zachęca do głębszego poznania Wieliczki oraz promuje świadomą i odpowiedzialną turystykę. Wieliczka to miasto, w którym warto spędzić cały dzień, by poczuć autentyczną, górniczą atmosferę i zobaczyć wszystkie atrakcje.
W Wieliczce można zwiedzić Zamek Żupny – dawne centrum zarządzania królewskim solnym przedsiębiorstwem - z fantastyczną kolekcją cennych solniczek, dawnymi polichromiami i wejść na gotycką basztę - jedyną ocalałą wieżę obronną w mieście. Można zrelaksować się w Ogrodzie Żupnym i przejść się wokół Zamku. Na wędrówkę pośród przyrody zachęcają Parki: Kingi, Mickiewicza i „Stok pod Baranem”. Warto odwiedzić lokalne kawiarnie i restauracje, pospacerować i zachwycić się atmosferą historycznego, małopolskiego miasteczka. Nie można przegapić rynku, tężni, kościołów św. Klemensa i św. Sebastiana oraz klasztoru Franciszkanów.
Jeśli planujecie wizytę w Kopalni Soli, nie można pomijać wizyty na Trasie Muzeum (III poziom kopalni), która jest wliczona w cenę biletu. To dodatkowa godzina obcowania z majestatem Kopalni w komorach wypełnionych skarbami UNESCO.
Więcej przydatnych informacji znajduje się na stronie Instrukcja Zwiedzania Wieliczki www.wieliczkazwiedzam.pl. Jest tam szereg porad, o czym trzeba wiedzieć przed wycieczką do Wieliczki, jak przygotować się do wyprawy w głąb ziemi oraz co zwiedzić na powierzchni. Strona została tak pomyślana by korzystanie było łatwe, pomocą służy też Żupnik, który radzi jak najlepiej wykorzystać czas w górniczym mieście.