ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Wieliczka
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
10-05-2017   -   01-10-2017 

 

 

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Wystawa "Solne wnętrza"
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka

ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66

http://muzeum.wieliczka.pl
Muzeum w kopalni soli
       
 
Wystawy różne
Intrygującą kopalnię soli widzianą oczami studentów i pedagogów z Pracowni Malarstwa i Rysunku Katedry Sztuk Pięknych Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie można zobaczyć na wystawie „Solne wnętrza” do października 2017 r. w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli. Nie są oni pierwszymi artystami, których urzekła kopalnia. Od wieków szukali w niej inspiracji poeci, literaci, malarze i rzeźbiarze, filmowcy oraz fotograficy.

Wystawa „Solne wnętrza” kończy projekt wspólnie realizowany przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.
Rozpoczął go plener z warsztatami, podczas których zjawiska kontrastu ciemności i światła oraz właściwości przestrzenne podziemi były rozpatrywane jako punkt wyjścia do przemyśleń nad estetyką unikatowych wnętrz wydrążonych w soli.
Najlepsze prace uczestników, stanowiące nową, artystyczną interpretację kopalni, prezentuje wystawa „Solne wnętrza”. Z jednej strony pokazuje ona kompozycje, które realistycznie przedstawiają charakterystyczne dla kopalni wnętrza i detale. A z drugiej i miłośnicy abstrakcji zostaną usatysfakcjonowani, ponieważ powstały także odrealnione wizje zrodzone z obserwacji zjawisk właściwych dla budowy geologicznej kopalni, np. sfałdowań warstw solnych, kształtów soli, itd. Wystawie towarzyszy katalog z reprodukcjami ponad 50 prezentowanych na wystawie dzieł studentów i pedagogów ASP w różny sposób odnoszących się do podziemnej scenerii.

Wystawę można zwiedzać od 10 maja do 1 października 2017 r. w Muzeum Żup Krakowskich w kopalni soli w Wieliczce w ramach biletu do zwiedzania kopalni. Następnie od listopada 2017 r. będzie ona pokazywana w Galerii Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Krakowie.

Honorowy patronat objął Jego Magnificencja prof. dr hab. Stanisław Tabisz Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Patronat medialny:
TVP Kraków, Radio Kraków, Stowarzyszenie Mediów Polskich, TTG
  
http://muzeum.wieliczka.pl
 
Miejsce:
Muzeum w kopalni soli
 
Godz.
       

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2019


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury