sala widowiskowa MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro)
29-11-2024 -
17:00
BEZPŁATNE
Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają w piątek 29 listopada 2024 o godz. 17:00 do Sali widowiskowej MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro), gdzie będzie można wysłuchać wykładu historycznego „Marszałek Koronny Aleksander Chodkiewicz”. Postać bez mała bohatera w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów przybliży nam Tadeusz Fudakowski – wykładowca z międzynarodowym doświadczeniem(...) ... więcej »
Interaktywna wystawa Simeona Genewa, inspirowana twórczością Stanisława Lema, powstała z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Lema. Projekt „Planeta Mroku” łączy malarstwo, literaturę i animacje w spójne doświadczenie audiowizualne.
Wystawa składa się z 20 obrazów zrealizowanych w technice akryl na płótnie. Każdy obraz opatrzony jest krótką formą prozatorską (ang. drabble) w formaci(...) ... więcej »
IKEA Kraków,
ul. Josepha Conrada 66, 31-357 Kraków
29-11-2024 -
14:00-19:00
BEZPŁATNE
WSPÓLNE: dla dzieci i dorosłych
Jak co roku, w okresie największego zakupowego szaleństwa, IKEA zachęca do dawania produktom drugiej szansy. W Black Friday w krakowskim sklepie odbędą się bezpłatne warsztaty, w ramach których dzieci i dorośli z resztek tkanin wykonają zabawki i dekoracje. Do 2 grudnia potrwa z kolei dodatkowa promocja na przecenione meble i akcesoria pochodzące z ekspozycji czy zwrotów oraz produkty posiadające drobne wady, które nie przeszkadzaj(...) ... więcej »
sala widowiskowa MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro)
29-11-2024 -
BEZPŁATNE
17:00
Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają w piątek 29 listopada 2024 o godz. 17:00 do Sali widowiskowej MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro), gdzie będzie można wysłuchać wykładu historycznego „Marszałek Koronny Aleksander Chodkiewicz”. Postać bez mała bohatera w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów przybliży nam Tadeusz Fudakowski – wykładowca z międzynarodowym doświadczeniem, mieszkający w Białymstoku.
Jako historyczny gigant Aleksander Chodkiewicz jest prawie nieznany w czasach współczesnych. Odegrał jednak kluczową rolę w doprowadzeniu Rzeczypospolitej Litewsko-Polskiej do większej stabilności i dobrobytu niż kiedykolwiek wcześniej. Współpracował z takimi sławnymi postaciami jak: Zygmunt I, królowa Bona Sforza, Olbracht Gasztołd, Konstantyn Ostrogski i Mikołaj Kopernik. Ta historiografia jego życia utrzymuje interesujący wątek narracyjny oparty na prawdziwych faktach, wyjaśniając, jak osiągnął ten sukces.
IKEA Kraków,
ul. Josepha Conrada 66, 31-357 Kraków
29-11-2024 -
BEZPŁATNE
WSPÓLNE: dla dzieci i dorosłych
14:00-19:00
Jak co roku, w okresie największego zakupowego szaleństwa, IKEA zachęca do dawania produktom drugiej szansy. W Black Friday w krakowskim sklepie odbędą się bezpłatne warsztaty, w ramach których dzieci i dorośli z resztek tkanin wykonają zabawki i dekoracje. Do 2 grudnia potrwa z kolei dodatkowa promocja na przecenione meble i akcesoria pochodzące z ekspozycji czy zwrotów oraz produkty posiadające drobne wady, które nie przeszkadzają w użytkowaniu.
W piątek, 29 listopada, IKEA Kraków zaprasza do twórczej strefy warsztatowej, gdzie będzie można zaprojektować i wykonać gałganowe lalki, zabawki i dekoracje z resztek tkanin z asortymentu sklepu. Prace zostaną wykonane dawną techniką tworzenia przestrzennych form bez użycia igły i nitki, zwaną motaniem. Warsztaty odbywają się w trybie ciągłym w godz. 14:00 - 19:00, bez zapisów. Poprowadzą je współtwórcy krakowskiej Żywej Pracowni, Magdalena Żyłka i Adam Wrona.
Jest „Okazja, by odZYSKAĆ!”
Ratowaniu produktów przed wyrzuceniem służy w IKEA Kraków dział Okazje na Okrągło. Można tu znaleźć meble i akcesoria pochodzące z ekspozycji czy zwrotów, produkty odkupione od klientów i odnowione w ramach usługi „Oddaj i Zyskaj”, a także ostatnie sztuki lub artykuły posiadające drobne wady, które nie przeszkadzają w użytkowaniu. Na okres zakupowej gorączki IKEA przygotowała akcję „Okazja, by odZYSKAĆ”, skierowaną dla obecnych i nowych klubowiczów IKEA Family. Do 2 grudnia 2024 r. wszyscy, którzy zrobią zakupy w dziale Okazje na Okrągło za co najmniej 50 zł, otrzymają kod rabatowy o wartości 50 zł na kolejne zakupy w IKEA Kraków.
Interaktywna wystawa Simeona Genewa, inspirowana twórczością Stanisława Lema, powstała z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Lema. Projekt „Planeta Mroku” łączy malarstwo, literaturę i animacje w spójne doświadczenie audiowizualne.
Wystawa składa się z 20 obrazów zrealizowanych w technice akryl na płótnie. Każdy obraz opatrzony jest krótką formą prozatorską (ang. drabble) w formacie pliku audio, autorstwa Rafała Cywickiego. Każde drabble składa się dokładnie ze 100 słów i jest tematycznie związane z danym obrazem.
Niektóre z prac posiadają dodatkową zawartość cyfrową w postaci rzeczywistości rozszerzonej (ang. AR - Augmented Reality).
Obrazy, zawartość cyfrowa, pomysł: Simeon Genew.
Tekst: Rafał Cywicki
Narrator: Jan Wawrzyniec Tuźnik.
Muzyka: Daniel Birch (www.danielbirchmusic.com), Michael Brook, Solarflair i inni.
Mixing: Noemis
Wydarzenie jest częścią projektu „Sztuka rozszerzona” dofinasowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Każdy obraz posiada kod QR, który po zeskanowaniu na urządzeniu odbiorcy odtwarza plik audio. Aby w pełni doświadczyć wystawy, należy także zeskanować QR kod przy wejściu w celu pobrania aplikacji do odtwarzania zawartości AR. Po zainstalowaniu aplikacji należy ją uruchomić i skierować urządzenie na oznaczone obrazy. Dla uzyskania najlepszego efektu zalecane są słuchawki.
Wymagane połączenie z Internetem.
O AUTORACH
----------------------------------------------------
Simeon Genew
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Wykładowca rysunku i kompozycji oraz malarstwa cyfrowego na kierunku sztuka cyfrowa w Filii Uniwersytetu SWPS w Krakowie.
Poza pracą dydaktyczną i naukową, zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym oraz malarstwem cyfrowym i tradycyjnym, badając granice pomiędzy sztuką analogową i cyfrową.
genew.pl
Insta: simeongen
---------------------------------------------------
Rafał Cywicki
Projektant gier komputerowych (game designer) i gier planszowych. Magister socjologii z tytułem uzyskanym na UJ. Entuzjasta i pisarz literatury science fiction. Swoje krótkie formy literackie publikuje w Internecie, m. in. na stronie „Sto słów fantastyki” na Facebooku.
stoslowfantastyki.com