MOK Olsztyn zaprasza na wyjątkowy spektakl "Operka / Mizofonia"! Wydarzenie odbędzie się w piątek 22 marca o godz. 19:00 w sali pod Amfiteatrem.
Jak piszą sami twórcy:
Przedstawiamy akcję, która jest zarazem spektaklem teatralnym, słuchowiskiem realizowanym „na żywo” i instalacją soundartową.
Przedstawiamy Operkę!
Operki to małe, kameralne spektakle, poprzez które próbujemy wykorzystać operową formę do aktualnych celów sztuki przydatnej, zaangażowanej i angażującej. Nie interesują nas już archetypowe tematy, mity i update'y klasycznych opowieści. Szukamy inspiracji w codziennych sprawach. Nasze spektakle zaludniają osoby z lokalnych instytucji, postaci z sąsiedztwa, wypełniają je fragmenty prawdziwych rozmów, studenckich debat czy barowych nasiadówek. Porzucamy ambicję tworzenia dzieł uniwersalnych. Interesuje nas raczej „operowa publicystyka muzyczna”.
Zapraszamy zarówno osoby tworzące zawodowo jak i amatorsko, lokalne artystki, osiedlowe zespoły, domowych eksperymentatorów o podejrzanych zainteresowaniach dźwiękowych, parafialne chóry, ale także rzemieślniczki, naukowców czy pracownice instytucji.
Mizofonia (z gr. misos „nienawiść”, phone „dźwięk”), inaczej SSSS (selective sound sensitivity syndrome) – jeden z rodzajów nadwrażliwości na dźwięki. Chory na mizofonię
doznaje silnie negatywnej emocjonalnej reakcji w odpowiedzi na określone odgłosy. Reakcję tę opisuje się często jako niemożliwą do opanowania mieszaninę złości i lęku, połączoną z psychicznymi i somatycznymi objawami reakcji walki i ucieczki. Obecnie nie istnieje lek na to schorzenie.
Operka / Mizofonia to próba stworzenia takiego nowego formatu.
Treścią, tematem i librettem stały się przeżycia autora tekstu i jednocześnie aktora, Kuby Kaprala, który opowiada o piekle, w jakie zamieniło się życie jego i jego rodziny, gdy przez kilka lat za oknami mieszkania działały dwie głośne budowy. Pełne dramatyzmu opowiadanie Kuby na żywo umuzycznia kompozytor Rafał Zapała posługujący się radykalnym instrumentem specjalnie skonstruowanym z kilkunastu maszyn remontowych (będącym zarazem scenografią), jak i fortepianem preparowanym i elektroniką oraz para performerów – M&H Wińczykowie – którzy wykorzystują swoją praktykę pozajęzykowej improwizacji głosowej zwanej „paszczowaniem” oraz amplifikowane przedmioty bazujące na temacie spektaklu.
Spektakl tworzą:
Koncepcja, muzyka, organy budowlane – Rafał Zapała
Libretto, performer – Kuba Kapral
Performerzy, instrumenty hałaśliwe – Monika i Hubert Wińczykowie
Operka / Mizofonia
22 marca (piątek) / godz. 19:00
Sala pod Amfiteatrem
Wstęp wolny
|