„Z wiatrem historii…” – wystawa prac Wiesława Osewskiego
Mała Galeria APK 2023 rok otworzy wernisażem niezwykłej wystawy twórczości Wiesława Osewskiego. W augustowskim Miejskim Domu Kultury spotkamy się w przeddzień 74 rocznicy urodzin Artysty – lepszego początku roku w galerii nie można sobie wymarzyć!
Razem ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych „Nad Czarną Hańczą” zapraszamy w sobotę 7 stycznia do Małej Galerii APK (Rynek Zygmunta Augusta 9) o godz. 17:00 na otwarcie wystawy prac Wiesława Osewskiego. Zaprezentujemy rysunki satyryczne, ilustracje do baśni i legend oraz medale zaprojektowane przez pochodzącego z Augustowa artystę grafika.
Spędźcie Państwo to sobotnie popołudnie ze sztuką. Wystawę będzie można obejrzeć do 25 stycznia 2023.
Wernisaż oraz zwiedzanie wystawy – wstęp wolny.
APK
Wiesław Osewski (1949 – 2018) - urodził się w Augustowie. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Supraślu (obecnie PLSP w Supraślu) i Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP w Gdańsku), Wydział Projektowania Plastycznego w Katedrze Projektowania Wnętrz oraz Wydział Malarstwa. W 1973 roku uzyskał dyplom z grafiki użytkowej w pracowni doc. Witolda Janowskiego na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Pozostawił po sobie wiele rysunków, szkiców, grafik (w tym linorytów, drzeworytów i akwafort), niewielką liczbę obrazów olejnych oraz pokaźny zbiór ekslibrisów (ponad 200 sztuk). Był cenionym autorem rysunków satyrycznych. Jego prace zilustrowały liczne książki, bajki i wiersze, często wykorzystywano je też do tworzenia logotypów, etykiet, medali, kart pocztowych i publikacji okolicznościowych.
Jego prace były pokazywane na ponad 100 wystawach okręgowych, ogólnopolskich, międzynarodowych, za które otrzymał nagrody, medale i wyróżnienia. Prace Wiesława Osewskiego znajdują się w muzeach: Gutenburgu,
Rimhild (Niemcy), Milwaukee (USA), Gabrowie (Bułgaria), Hawanie (Kuba), Moskwie (Rosja), Konke Hist. (Belgia), Forte del Marmi (Włochy), Wilnie (Litwa), Strasburgu (Francja), a także w galeriach prywatnych w kraju i za granicą.
Przez 30 lat był redaktorem graficznym „Krajobrazów” i innych czasopism. Był nie tylko aktywnym artystą i redaktorem graficznym, ale także pedagogiem. Pracował jako nauczyciel malarstwa, rysunku, grafiki warsztatowej, typografii i liternictwa w Zespole Szkół Nr 2 i Studium Ekspresji Twórczej w Suwałkach. Pełnił też funkcje prezesa, członka zarządu i skarbnika delegatury suwalskiej Suwalskiego Towarzystwa Kultury.
|