POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
02-12-2021       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
„Przekraczając granice” – dokumentalne kino etnograficzne
ZAPRASZA
Augustowskie Placówki Kultury
Miejski Dom Kultury
Rynek Zygmunta Augusta 9, Augustów

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Hoża 7, Augustów

Muzeum Ziemi Augustowskiej
Dział Etnograficzny
ul. Hoża 7, Augustów

Dział Historii Kanału Augustowskiego
ul. 29 Listopada 5a, Augustów
http://www.apk.augustow.pl
Augustów
miejsce:
sala widowiskowa w Miejskim Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej
18:30
BEZPŁATNE
» Film
„Przekraczając granice” – dokumentalne kino etnograficzne
DKF KINOCHŁON zaprasza na pierwszy pokaz filmowy w nowej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury! W czwartek 2 grudnia o godz. 18:30 obejrzymy zestaw filmów krótkometrażowych wyprodukowanych przez Stowarzyszenie Krusznia, które od 15 lat działa na terenie Suwalszczyzny zajmując się propagowaniem kultury ludowej i tradycyjnej muzyki regionu. Grupa działa jako medium, sprzyja spotkaniom młodego pokolenia z wiejskimi muzykantami, śpiewakami i artystami ludowymi. Organizuje festiwale, potańcówki, warsztaty i kolędowania. Poza nagraniami dźwiękowymi i fotografią to właśnie film stał się dla Kruszni podstawowym środkiem przekazu dokumentalnych treści o mocno etnograficznym wydźwięku. Okruchy ludzkich historii, które udało się zarejestrować podczas ostatnich 15 lat to uniwersalna opowieść o człowieku niezależnie od jego narodowości, czy przynależności etnicznej. Realizacje filmowe Stowarzyszenia Krusznia powstawały m.in. na Litwie i Białorusi, w Szwecji, Estonii i Stanach Zjednoczonych.
I właśnie do obejrzenia historii o naszych ludziach – o ludziach stąd oraz do odkrywania niezwykłości, a zarazem zwyczajności kolei ich losów chcemy Państwa zaprosić.
W programie tego bezpłatnego pokazu mamy pięć filmów krótkometrażowych, które obejrzymy w towarzystwie ich twórcy Kuby Pietrzaka – dokumentalisty, montażysty filmowego, realizatora, sercem związany z Suwalszczyzną, gdzie współtworzy Stowarzyszenie Krusznia. Drugim gościem tego wieczoru będzie Marcin Halicki – założyciel Raczkowskich Archiwaliów, najstarszego archiwum społecznego na Suwalszczyźnie, regionalista – pasjonat, animator kultury i działacz społeczny.
Oto, co dla Was przygotowaliśmy:
„Primum non nocere - Opowieść o Zielarzu znad Rospudy”, 2021 (20'40")
reżyseria i zdjęcia: Kuba Pietrzak, pomysł i opracowanie: Marcin Halicki
Dokument biograficzny o jednej z ciekawszych postaci okolic Raczek nad Rospudą, o Aleksander Karasiu, uczestniku dwóch wojen (rosyjsko-japońskiej i I wojny światowej). W ramach wiedzy którą pozyskał w Moskwie jako sanitariusz, wrócił w rodzinne strony i rozpoczął wieloletnią działalność zielarską i leczniczą. To historia o altruizmie i potrzebie pomocy ludziom w ponadczasowym wymiarze.

„Tu gdzie jestem” 2011 (19'40")
reżyseria i zdjęcia: Kuba Pietrzak
Grupa przyjaciół u progu dorosłości obnaża wady i zalety życia na prowincji. Za co kochają miejsce gdzie przyszło im dojrzewać, za co je nienawidzą? Jakie plany snują na przyszłość? Pośród malowniczych plenerów Suwalszczyzny powstał dokument o miłości do tego co lokalne i bliskie ale też o konfrontacji marzeń z rzeczywistością.

„Kraina Wolności”, 2012 (4'10")
reżyseria i zdjęcia: Kuba Pietrzak, pomysł i opracowanie: Marcin Zieliński
Mikrodokument o potomkach polskich emigrantów połowy XIX wieku w Teksasie. Mimo upływu stulecia, nadal czują się Polakami i odczuwają dziwną i niewytłumaczalną więź z krajem, w którym nigdy nie byli.

Dwie krótkie formy zrealizowane podczas badań terenowych stowarzyszenia Krusznia w ramach projektu „Dorzecze Niemna - Śladami Oskara Kolberga”.
„Akordeonista z Naliboków”, 2013 (5'21")
Naliboki - mała miejscowość w obwodzie mińskim, niegdyś należąca do dóbr Radziwiłłów, gdzie założono słynną w regionie hutę szkła. Miejscowość doczekała się swojej piosenki. Autorem jest lokalny akordeonista niewidomy na jedno oko. Stanisław Hodyl pamięta czasy, jak grało się za Polaka, Niemca i Rosjanina.
„Człowiek-orkiestra”, 2013 (6'20")
Jewhienij Zinkiewicz z małej białoruskiej wioski pośród pól i lasów to człowiek niezwykły. W prasie napisali o nim "Człowiek - orkiestra z Bobrów", bo w pojedynkę obsługuje 3 instrumenty jednocześnie.

Serdecznie zapraszamy na to dokumentalno-etnograficzne spotkanie, wstęp na wydarzenie bezpłatny – sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej.

Więcej szczegółów na temat filmów i gości znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://kinochlon.pl/wydarzenie/7258

APK – DKF KINOCHŁON
https://kinochlon.pl/wydarzenie/7258
Miejsce:
sala widowiskowa w Miejskim Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej
Godz.
18:30
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury