POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relacjÄ™ Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  BezpÅ‚atne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

OdbywajÄ…ce siÄ™ online
 
26-04-2018       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Akademia sztuki wideo. Marika KuŸmicz rozmawia z Grzegorzem Zgraj¹
ZAPRASZA
Muzeum ÅšlÄ…skie
40-005 Katowice
al. W. Korfantego 3
tel. 32 779 93 00
http://www.muzeumslaskie.pl
Katowice
miejsce:
Muzeum Œl¹skie
18:00-19:30
» Wydarzenia inne
Akademia wideo-artu pod nowym szyldem Akademia sztuki wideo w 2018 roku kontynuuje swoj¹ dzia³alnoœæ cyklem rozmów krytyka/historyka sztuki z zaproszonym przez niego artyst¹ pod wspóln¹ nazw¹ ARGUEmentacja.

Podczas kolejnego spotkania dr Marika KuŸmicz porozmawia z Grzegorzem Zgraj¹.



Grzegorz Zgraja, jeden z prekursorów sztuki wideo w Polsce i wspó³za³o¿yciel powsta³ej w 1975 r. w Katowicach grupy Laboratorium Technik Prezentacyjnych (póŸniej: Laboratorium). W jej sk³ad, poza Grzegorzem Zgraj¹, weszli tak¿e Jadwiga i Jacek Singer oraz Marek Ko³aczkowski – wówczas studenci katowickiej Akademii Sztuk Piêknych (bêd¹cej wtedy fili¹ Akademii Sztuk Piêknych w Krakowie). Cz³onkowie grupy, w opozycji do oficjalnego programu edukacyjnego szko³y, siêgnêli w swojej twórczoœci po tzw. nowe media: film, wideo oraz performance. W rezultacie Katowice sta³y siê jednym z wa¿nych miejsc awangardy lat 70. w Polsce. Twórczoœæ Laboratorium zosta³a nies³usznie zapomniana, dziœ jest przypominana i odkrywana na nowo.

Grzegorz Zgraja zrealizowa³ jeden z pierwszych w Polsce dyplom ze sztuki video (u doc. Labusa na Wydziale Grafiki w Katowicach). Nastêpnie nadal eksplorowa³ nowe media. Po dyplomie kontynuowa³ swoj¹ edukacjê w Wy¿szej Szkole Sztuk Plastycznych w Braunschweig na Wydziale filmu Eksperymentalnego i Video, gdzie nastêpnie wyk³ada³. Od po³owy lat 70 konsekwentnie zajmowa³ siê sztuk¹ video. W swoich pracach teoretycznych jak i praktycznych przede wszystkim skupia siê na relacji miêdzy dŸwiêkiem, u¿ywaj¹c tego œrodka do rozbudzenia wra¿liwoœci i uwa¿noœci widza, który, ma szansê staæ siê nie tylko biernym odbiorc¹, ale wspó³twórc¹ danej pracy.

Podczas spotkania przybli¿ymy zarówno indywidualn¹ twórczoœæ Grzegorza Zgrai, jak równie¿ historiê dzia³alnoœci prekursorskiej katowickiej grupy Laboratorium.



Transformacja (1978, 3’38”), jedna z najwa¿niejszych realizacji Grzegorza Zgrai, jest jednoczeœnie analiz¹ natury obrazu, jak równie¿ analiz¹ mo¿liwoœci percepcji cz³owieka. Punktem wyjœcia pracy jest prosta forma, czyli czarny kwadrat, który nastêpnie zostaje zmultiplikowany, by w kolejnym ujêciu ukazaæ siê nam jako raster. Wkrótce potem okazuje siê, ¿e jest to raster na fotograficznej reprodukcji, któr¹ widzimy na ekranie, a która w wyniku ci¹g³ego oddalania siê kamery, okazuje siê byæ fotograficznym portretem kobiecej twarzy. Ostatnie ujêcia to zast¹pienie tej fotografii portretem filmowym. Obraz ca³oœci realizacji jest sprzê¿ony z dŸwiêkiem – tego typu relacja jest charakterystyczna dla wielu prac. Zabieg wychodzenia od szczegó³u do ogó³u ma za zadanie budzenia w odbiorcy namys³u nad generowaniem obrazu i szerzej, nad, co widzialne, nad ludzkimi mo¿liwoœciami pojêcia zmys³em wzroku i s³uchu rzeczywistoœci.


Wydarzenie t³umaczone na polski jêzyk migowy.

wstêp 1 z³ / bilety dostêpne przed wydarzeniem
Miejsce:
Muzeum Œl¹skie
Godz.
18:00-19:30
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relacjÄ™    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z RedakcjÄ…


 Serwis DziÅ› w Polsce jest w caÅ‚oÅ›ci finansowany przez FundacjÄ™ Promocji Kultury