ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 Kazimierz Dolny
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
23-07-2017   -    

 

 

"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA
Otwarcie wystawy "Bursztyn w świetle dwóch księżyców"
"Dziś w Polsce" - Portal POLSKA ZAPRASZA


http://polska.zaprasza.eu
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Oddział Przyrodnicze
ul. Puławska 54, 24-120 Kazimierz Dolny
13:00
BEZPŁATNE       
 
Wystawy różne
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza w niedzielę 23 lipca o godz. 13:00 do Oddziału Przyrodniczego na otwarcie wystawy zatytułowanej "Bursztyn w świetle dwóch księżyców". Zaprezentujemy na niej obrazy Krystyny Rudzkiej-Przychody oraz kolekcję bursztynów dr. Lucjana Gazdy.

"Wystawa Bursztyn w świetle dwóch księżyców jest zwieńczeniem wspólnej pracy, będącej jednocześnie wspólną pasją artystki – Krystyny Rudzkiej-Przychody i geologa – dra Lucjana Gazdy. W 2016 roku minęło 25 lat od ich pierwszej wystawy zatytułowanej 'Inspiracje Ziemią', która została zorganizowana w 1991 roku w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym. Dała ona początek cyklowi wystaw o tematyce geologicznej pod wspólnym tytułem 'Geocykl'. Odzwierciedlały one aktualne wydarzenia z zakresu geologii oraz aktualnych odkryć, czego przykładem jest odkrycie pokładów bursztynu na Lubelszczyźnie.

Taki jubileusz to doskonała okazja do podsumowania wiedzy, doświadczeń i zgromadzonych materiałów, do refleksji nad wzajemnym wpływem sztuki i nauki.

Jest to więc fetowanie srebrnego jubileuszu wspólnych prezentacji malarstwa i magii kamieni. Malarstwa niezwykłego, inspirowanego naturą i zwykłych surowych kamieni, fundamentu natury. Tym razem tłem dla malarstwa Krystyny Rudzkiej-Przychody są bursztyny. Niezwykłe kamienie, które występują także na Lubelszczyźnie, w niebiesko-zielonych osadach eocenu okolic Kazimierza i dalej na północ w stronę Lubartowa i Parczewa. Od kilku lat wzbudzają one wiele emocji i być może w niedalekiej przyszłości będziemy mogli tworzyć własne bursztynowe szlaki, a Kazimierz stanie się współczesną Akwileją.

Od przynajmniej neolitu bursztyny intrygowały miejscowych, którzy zaspokajając swoje potrzeby magii i estetyki korzystali być może z lokalnych zasobów, ale przede wszystkim z bałtyckich importów tego złota północy. Transporty i depozyty bursztynu wzdłuż wiślanego szlaku bursztynowego od wieków oświetlały dwa księżyce zawieszone nad tym magicznym miastem. Lśnią one także w artystycznych precjozach tutejszego Oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej.

Połączenie obrazów Krystyny Rudzkiej-Przychody i bursztynów z kolekcji Lucjana Gazdy jest narracją o naturze, inspiracjach, pasjach oraz magii malarstwa i kamieni."

Lucjan Gazda, Joanna Szkuat

  
http://www.mnkd.pl
 
Miejsce:
Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym
Oddział Przyrodnicze
ul. Puławska 54, 24-120 Kazimierz Dolny
 
Godz.
13:00
    



   

 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2013


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury