Festiwal ma charakter konkursowy. Na andrychowskiej scenie połączą się pokolenia, ponieważ w skład omawianego przedsięwzięcia wchodzą: XXV Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich „Odeon” (13-14 kwietnia br.), który kierowany jest do dorosłych oraz VIII Ogólnopolski Festiwal Teatralny Dzieci i Młodzieży „Kocioł Teatralny” (12-14 kwietnia br).
„Wiosna w Teatrze” znajdowała się wśród najwyżej cenionych wydarzeń teatralnych na mapie Polski. Niestety trudne czasy pandemii i innych sytuacji losowych spowodowały zawieszenie tego pięknego wydarzenia, które było cudowną przestrzenią do spotkań, integracji różnych środowisk i osób, nauki, doświadczania tego, co stanowi najwyższy wyraz kultury i sztuki oraz promocji Gminy Andrychów na tak olbrzymiej platformie, jaką jest nasz kraj. Pragniemy, aby Ogólnopolskie Otwarte Spotkania Teatralne – Wiosna w Teatrze wróciły na stałe do kalendarza imprez w naszym mieście.
Andrychowski Festiwal to także goście specjalni. Podczas minionych edycji wspomnianej imprezy, gościnnie wystąpili na naszej scenie, m.in.: Jan Peszek, Błażej Peszek, Krystyna Janda, Maria Seweryn, Janusz Łapiński, Olga Bończyk, Dariusz Kordek, Rafał Mohr, Marta Bizoń, Lech Walicki, Jerzy Fedorowicz, Edyta Jungowska, Dariusz Skibiński oraz wielu innych. Sztuki wystawiali tacy twórcy, jak: Edward Wojtaszek – reżyser współpracujący z Teatrem im. S.I. Witkiewicza w Zakopanem, scenograf i reżyser Leszek Mądzik związany z Teatrem Telewizji i Teatrem Studio w Warszawie, Przemysław Wojcieszek reżyser nagrodzony „Paszportem Polityki” czy Dariusz Skibiński twórca formacji artystycznej A3Teatr oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „WERTEP”, Kielecki Teatr Tańca.
W jury tegorocznej edycji „Wiosny w Teatrze” zasiądą, m.in.:
Błażej Peszek – aktor, reżyser, pedagog. Członek zespołu Narodowego Starego Teatru. Wykładowca Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, której jest absolwentem. Trenował kickboxing, ukończył szkolenie z zakresu sztuk walki w klasztorze Shaolin. Grał w spektaklach Jerzego Jarockiego, Jerzego Stuhra, Mikołaja Grabowskiego, Remigiusza Brzyka, Jana Klaty, Krzysztofa Garbaczewskiego, Anny Augustynowicz, Wojciecha Klemma. Kilkanaście lat temu rektor krakowskiej PWST (obecnie – AST) Krzysztof Globisz zaprosił go do prowadzenia zajęć ze scen, prozy i improwizacji na Wydziale Teatru Tańca. Do dziś godzi obowiązki pedagogiczne z pracą aktora i pasjami reżyserskimi oraz filmowymi. Najbardziej interesuje go spotkanie człowieka-aktora z kreowanym przez niego bohaterem;
Adam Walny – polski lalkarz, reżyser teatru lalek. Założyciel teatru lalki i przedmiotu Walny-Teatr, Instytutu Sztuki Lalkarskiej oraz Pracowni Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Zajmuje się tworzeniem programów edukacyjnych (Lekcje z lalki) i terapeutycznych (Lalka z duszą). Wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich oraz międzynarodowych festiwalach teatrów za spektakle autorskie;
Elementami wzbogacającymi atrakcyjność tegorocznej edycji Festiwalu będą warsztaty lalkarskie i teatralne, spektakle gościnne, m.in.: „Noe” Adama Walnego, wystawa malarstwa Rafała Lenarta – malarza i rysownika, absolwenta Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, barwny korowód i wiele innych teatralnych atrakcji. Żywimy wielkie nadzieje, że staniecie się częścią naszego wspólnego Święta Teatru. Liczymy na Was… i czekamy na Wasze zgłoszenia i udział w Wiośnie w Teatrze 2024!
Zgłoszenia do udziału w WIOŚNIE W TEATRZE 2024 przyjmowane są do 18 marca 2024 r. Szczegóły Festiwalu zawarte są w Regulaminie.
REGULAMIN oraz KARTA ZGŁOSZENIA do pobrania:
https://kultura.andrychow.eu/img/regulamin_wiosna-w-teatrze-2024.pdf
https://kultura.andrychow.eu/img/karta-zgloszenia_wiosna-w-teatrze-2024.pdf
|