POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
Kraków miasto Redakcji Portalu :) 
Augustów
Dobczyce
Myślenice
Olsztyn
Radomsko
Rybnik
Warszawa
Wieliczka
Augustów
 
Augustowskie Placówki Kultury
 
Miejski Dom Kultury
Rynek Zygmunta Augusta 9, Augustów

Miejska Biblioteka Publiczna
ul. Hoża 7, Augustów

Muzeum Ziemi Augustowskiej
Dział Etnograficzny
ul. Hoża 7, Augustów

Dział Historii Kanału Augustowskiego
ul. 29 Listopada 5a, Augustów
 

 
WYDARZENIA chronologicznie:
„Przekraczając granice” – dokumentalne kino etnograficzne
Augustów
miejsce:
sala widowiskowa w Miejskim Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej
02-12-2021    -    
18:30
BEZPŁATNE
„Przekraczając granice” – dokumentalne kino etnograficzne
DKF KINOCHŁON zaprasza na pierwszy pokaz filmowy w nowej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury! W czwartek 2 grudnia o godz. 18:30 obejrzymy zestaw filmów krótkometrażowych wyprodukowanych przez Stowarzyszenie Krusznia, które od 15 lat działa na terenie Suwalszczyzny zajmując się propagowaniem kultury ludowej i tradycyjnej muzyki regionu. Grupa działa jako medium, sprzyja spotkaniom m(...)  ... więcej »
Filmowe Podlasie Atakuje! Augustów
Augustów
miejsce:
sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro
03-12-2021    -    
18:30
BEZPŁATNE
Filmowe Podlasie Atakuje! Augustów

DKF KINOCHŁON zaprasza na kolejne spotkanie z podlaskim kinem krótkometrażowym – już w piątek 3 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro) o godz. 18:30 obejrzymy produkcje z cyklu FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, ni(...)  ... więcej »
OSTATNIO DODANE:
W TYM MIEŚCIE
Filmowe Podlasie Atakuje! Augustów
Augustów
 miejsce:
sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro
03-12-2021    -   
BEZPŁATNE
18:30
Filmowe Podlasie Atakuje! Augustów

DKF KINOCHŁON zaprasza na kolejne spotkanie z podlaskim kinem krótkometrażowym – już w piątek 3 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro) o godz. 18:30 obejrzymy produkcje z cyklu FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w Białymstoku i na Podlasiu – w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych.

Gośćmi pokazu będą:
Maciej Rant – kierownik kina Forum przy Białostockim Ośrodku Kultury, pomysłodawca i organizator akcji Filmowe Podlasie Atakuje! oraz dyrektor artystyczny i pomysłodawca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Filmowiec niezależny, pomysłodawca i członek kolektywów filmowych Podlasie Makes Me Happy i Hermanos de Chamuco, muzycznego kolektywu Demonios Latinos oraz - wraz z Tomaszem Adamskim - kolektywu Kaufman Bros & Sista, selekcjoner filmowy, juror, organizator wielu wydarzeń filmowych, muzycznych, wystaw i warsztatów w kraju i za granicą. W wolnych chwilach zawodnik i propagator piłki błotnej.

Krzysztof Sienkiewicz – promotor rodzimej kinematografii krótkometrażowej; animator kultury i fan filmowych spotkań; koordynator w: Filmowe Podlasie Atakuje! Żubroffka! DKF GAG, kino Forum, BOK-dział filmowy; organizator warsztatów i setek pokazów filmowych w Polsce i za granicą, prelegent, juror, kurator, krótkiego metrażu aplikator :)


W programie dokumentalne i fabularne filmy krótkometrażowe, animacje i teledyski:
„Niecodziennik epidemiologiczny 1”, reż. Agnieszka Waszczeniuk / 2020, animacja, 3’43”.
„Krzyżówka”, reż. Jan Bujnowski / 2019, fabuła, 15'.
„Piach”, reż. Bartosz Tryzna i Monika Stpiczyńska / 2020, dokument, 16'.
Organek: „Pogo”, reż. Maciek Szupica i Krzysztof Kiziewicz / 2020, teledysk, 5'.
„Rozwiązanie”, reż. Szymon Ruczyński / 2020, animacja, 8'.
„Wyobraź na nowo”, reż. Paweł Nazaruk / 2021, dokument 17’40”.
„Słuchaj”, reż. Kijek/Adamski / 2020, animacja, 3’50”.
„Dog Days”, reż. Zuzanna Grajcewicz, scenariusz: Zuzanna Grajcewicz, Ewa Radzewicz, zdjęcia: Ewa Radzewicz / 2019, fabuła, 15'.
Warszawskie Combo Taneczne i Kapela Zdzisława Kwapińskiego: „Mokotowski Oberek”, reż. Kobas Laksa / 2021, teledysk, 2’30”

Wstęp na wydarzenie bezpłatny – serdecznie zapraszamy!
APK – DKF KINOCHŁON

... artykuł »
 
„Przekraczając granice” – dokumentalne kino etnograficzne
Augustów
 miejsce:
sala widowiskowa w Miejskim Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej
02-12-2021    -   
BEZPŁATNE
18:30
„Przekraczając granice” – dokumentalne kino etnograficzne
DKF KINOCHŁON zaprasza na pierwszy pokaz filmowy w nowej sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury! W czwartek 2 grudnia o godz. 18:30 obejrzymy zestaw filmów krótkometrażowych wyprodukowanych przez Stowarzyszenie Krusznia, które od 15 lat działa na terenie Suwalszczyzny zajmując się propagowaniem kultury ludowej i tradycyjnej muzyki regionu. Grupa działa jako medium, sprzyja spotkaniom młodego pokolenia z wiejskimi muzykantami, śpiewakami i artystami ludowymi. Organizuje festiwale, potańcówki, warsztaty i kolędowania. Poza nagraniami dźwiękowymi i fotografią to właśnie film stał się dla Kruszni podstawowym środkiem przekazu dokumentalnych treści o mocno etnograficznym wydźwięku. Okruchy ludzkich historii, które udało się zarejestrować podczas ostatnich 15 lat to uniwersalna opowieść o człowieku niezależnie od jego narodowości, czy przynależności etnicznej. Realizacje filmowe Stowarzyszenia Krusznia powstawały m.in. na Litwie i Białorusi, w Szwecji, Estonii i Stanach Zjednoczonych.
I właśnie do obejrzenia historii o naszych ludziach – o ludziach stąd oraz do odkrywania niezwykłości, a zarazem zwyczajności kolei ich losów chcemy Państwa zaprosić.
W programie tego bezpłatnego pokazu mamy pięć filmów krótkometrażowych, które obejrzymy w towarzystwie ich twórcy Kuby Pietrzaka – dokumentalisty, montażysty filmowego, realizatora, sercem związany z Suwalszczyzną, gdzie współtworzy Stowarzyszenie Krusznia. Drugim gościem tego wieczoru będzie Marcin Halicki – założyciel Raczkowskich Archiwaliów, najstarszego archiwum społecznego na Suwalszczyźnie, regionalista – pasjonat, animator kultury i działacz społeczny.
Oto, co dla Was przygotowaliśmy:
„Primum non nocere - Opowieść o Zielarzu znad Rospudy”, 2021 (20'40")
reżyseria i zdjęcia: Kuba Pietrzak, pomysł i opracowanie: Marcin Halicki
Dokument biograficzny o jednej z ciekawszych postaci okolic Raczek nad Rospudą, o Aleksander Karasiu, uczestniku dwóch wojen (rosyjsko-japońskiej i I wojny światowej). W ramach wiedzy którą pozyskał w Moskwie jako sanitariusz, wrócił w rodzinne strony i rozpoczął wieloletnią działalność zielarską i leczniczą. To historia o altruizmie i potrzebie pomocy ludziom w ponadczasowym wymiarze.

„Tu gdzie jestem” 2011 (19'40")
reżyseria i zdjęcia: Kuba Pietrzak
Grupa przyjaciół u progu dorosłości obnaża wady i zalety życia na prowincji. Za co kochają miejsce gdzie przyszło im dojrzewać, za co je nienawidzą? Jakie plany snują na przyszłość? Pośród malowniczych plenerów Suwalszczyzny powstał dokument o miłości do tego co lokalne i bliskie ale też o konfrontacji marzeń z rzeczywistością.

„Kraina Wolności”, 2012 (4'10")
reżyseria i zdjęcia: Kuba Pietrzak, pomysł i opracowanie: Marcin Zieliński
Mikrodokument o potomkach polskich emigrantów połowy XIX wieku w Teksasie. Mimo upływu stulecia, nadal czują się Polakami i odczuwają dziwną i niewytłumaczalną więź z krajem, w którym nigdy nie byli.

Dwie krótkie formy zrealizowane podczas badań terenowych stowarzyszenia Krusznia w ramach projektu „Dorzecze Niemna - Śladami Oskara Kolberga”.
„Akordeonista z Naliboków”, 2013 (5'21")
Naliboki - mała miejscowość w obwodzie mińskim, niegdyś należąca do dóbr Radziwiłłów, gdzie założono słynną w regionie hutę szkła. Miejscowość doczekała się swojej piosenki. Autorem jest lokalny akordeonista niewidomy na jedno oko. Stanisław Hodyl pamięta czasy, jak grało się za Polaka, Niemca i Rosjanina.
„Człowiek-orkiestra”, 2013 (6'20")
Jewhienij Zinkiewicz z małej białoruskiej wioski pośród pól i lasów to człowiek niezwykły. W prasie napisali o nim "Człowiek - orkiestra z Bobrów", bo w pojedynkę obsługuje 3 instrumenty jednocześnie.

Serdecznie zapraszamy na to dokumentalno-etnograficzne spotkanie, wstęp na wydarzenie bezpłatny – sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej.

Więcej szczegółów na temat filmów i gości znajdziecie na naszej stronie internetowej: https://kinochlon.pl/wydarzenie/7258

APK – DKF KINOCHŁON
... artykuł »
 


Dodaj wydarzenie    |   Rejestracja    |   Logowanie

 Copyright © 2002-2021


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury