POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
18-11-2011     - 31-03-2012  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
wystawa BARWY SOLI EUROPY
prezentuje prace Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego
ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
miejsce:
Ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich na III poziomie kopalni soli
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Barwy soli Europy”, która prezentuje prace Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego wpisanego w kalendarz Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Konkurs został skierowany do odkrywców miejsc rzadkich i niezwykłych, do których solne ośrodki należą. Z racji Polskiej Prezydencji zostały one zawężone do terenu Unii Europejskiej. Wpłynęło 165 prac pokazujących sól z 24 miejsc w 14 państwach Europy: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Dani, Francji, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugali, Rumuni, Słowacji, Słowenii i Włoszech. Wybrane z nich – 94 fotografie - można zobaczyć na wystawie prezentowanej w ekspozycji Muzeum na III poziomie kopalni soli od 18.11.2011 do 31.03.2012 r.

Jury przyznało następujące nagrody uwzględniając serie zdjęć przysłanych przez uczestników:

I nagroda - VALERY HRISTOV (Bułgaria)
II nagroda - GUILHERME LIMAS (Portugalia)
III nagroda - ROBERT GARSTKA (Polska)

Wyróżnienia:
PATRICE LEMOINE (Francja)
JERZY PRZYBYŁO (Polska)
MICHAEL FALCO (USA)
T. SCHOEPE i J. LUDYGA Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych (Niemcy).

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 18 listopada w dniu otwarcia wystawy „Barwy soli Europy”, na które przyjechali obok gości z Polski także z Niemiec, Danii, Słowacji i Rumunii.
Sól na wystawie została pokazana w różny sposób: poprzez ogólne widoki komór w kopalniach czasem ogromnych (np. w Kłodawie, w kopalni Turda w Rumunii czy w Carrickfergus w Północnej Irlandii) lub fragmenty ścian z barwnymi, skomplikowanymi wzorami zaburzonych warstw skalnych. Szczególnie przyciągają wzrok detale pięknych, solnych form wtórnych krystalizacji takich jak stalagmity, stalaktyty, choinki, kalafiory, regularne kryształy (np. w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich, w kopalni soli w Bochni czy w Muzeum Historii Miasta i Górnictwa Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth w Niemczech). Niezwykle subtelne są te ujęcia które pokazują kropelki spływające po solnych soplach lub gałązkach tarniny w tężni. Zawieszone na ich końcach błyszczą niczym brylanty. Ciekawe formy i kształty dopełnia barwa solnych okazów od białej poprzez różne odcienie szarości po niebieską, różową, pomarańczową a nawet zieloną. Czasem wspomaga je światło tworząc całą gamę odcieni i dając wrażenie niesamowitej głębi.
Jeszcze inaczej prezentuje się sól warzona w panwiach (np. w Ciechocinku czy w Laeso w Danii). Nad ogromnymi metalowymi zbiornikami unosi się para. Obok widoczne są kopce uwarzonej soli wyglądającej jak puch albo świeży śnieg.
Zupełnie odmienny, przepełniony słońcem nastrój wnoszą fotografie salin morskich w Bułgarii (Burgas, Pomorje), Chorwacji (Ston), na Cyprze (Słone Jezioro Larnaca), Francji (Gruissan), Portugali (Aveiro), Słowenii (Strunjan) i we Włoszech (Trapani i Paceco).
W ciepłym klimacie południowej Europy, w regularnych, prostokątnych basenach rosną solne kryształki. Gdy już „dojrzeją” zbierane są w białe kopce stojące w równych szeregach.
Na niektórych fotografiach soli towarzyszą postacie – górnicy, pracownicy obsługujący panwie lub solni „ogrodnicy”. Fotografie pokazują, że sól jest wyjątkową inspiracją i muzą bardzo fotogeniczną.
Zapraszamy do zobaczenia ekspozycji i wirtualnego spaceru śladami soli po Europie.
Miejsce:
Ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich na III poziomie kopalni soli
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury