POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
08-09-2018     - 15-09-2018  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny
ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
miejsce:
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
BEZPŁATNE
DLA DZIECI
FESTIWAL
W dniach 8-15 września Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie organizuje już drugą edycję wyjątkowego wydarzenia z pogranicza nauki, sztuki oraz rozrywki: ARTEfakty – Pruszkowski Festiwal Archeologiczny.
Po raz kolejny nadarzy się okazja, aby poznać na nowo jedno z największych odkryć archeologii polskiej, czyli ośrodki hutnicze, które mieściły się na obszarze zachodniego Mazowsza i których historia sięga czasów starożytnych. To tam łączyły się wpływy Imperium Rzymskiego, Celtyki i plemion barbarzyńskich zamieszkujących te tereny.

Muzeum zaprasza - niech Pruszków stanie się miastem archeologii i sztuki!

HARMONOGRAM:

- 8 września, godz. 15:00 – „ARTYŚCI KONTRA NAUKOWCY” - debata dotycząca różnych aspektów życia codziennego społeczności pradziejowych, która będzie również okazją do dyskusji na temat popularyzacji dziedzictwa. Wystąpienia naukowców staną się inspiracją dla procesu twórczego artystów. Debata jest adresowana do uczestników warsztatów zamkniętych.
- 9 – 14 września – działania artystyczne inspirowane tematyką Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego.
- 14 września, godz. 20:00 – (otwarcie Festiwalu) SPEKTAKL ULICZNY – Teatr Woskresinnia – „Spotkać Prospera” – na fabułę spektaklu składają się cztery sztuki Williama Szekspira: „Burza”, „Romeo i Julia”, „Sen nocy letniej” i „Hamlet”. W każdej z nich można odnaleźć nawiązania do tekstów starożytnych.
- 15 września, godz. 11:00 – 20:00 – impreza skierowana do szerokiej publiczności - część finałowa (godz. 19:00 – spektakl jako zwieńczenie warsztatów teatralnych – będzie to forma zakończenia Festiwalu).
Na uczestników czeka moc atrakcji skierowanych do odbiorców w każdym wieku:

1. REKONSTRUKCJE przedstawiające arkana starożytnych zawodów i profesji, o których rzadko można usłyszeć w „oficjalnych” narracjach historycznych.
2. UCZTA TRYMALCHIONA – widowisko inspirowane motywami z „Satyrikonu” Petroniusza, wprowadzające w fascynujący świat uczt organizowanych przez rzymskie elity okresu wczesnego Cesarstwa.
3. PROJEKT EDUKACYJNY – specjalnie przygotowany na potrzeby Festiwalu spektakl teatru Kamishibai opowiadający o starożytnych hutnikach.
4. KOMIKS promujący Mazowieckie Centrum Metalurgiczne.
5. SPEKTAKL ULICZNY – Teatr Woskresinnia – „Spotkać Prospera” – na fabułę spektaklu składają się cztery sztuki Williama Szekspira: „Burza”, „Romeo i Julia”, „Sen nocy letniej” i „Hamlet”. W każdej z nich można odnaleźć nawiązania do tekstów starożytnych.
6. DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE inspirowane tematyką Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego.

„ARTYŚCI KONTRA NAUKOWCY” - debata dotycząca różnych aspektów życia codziennego społeczności pradziejowych, która będzie również okazją do dyskusji na temat popularyzacji dziedzictwa. Wystąpienia naukowców staną się inspiracją dla procesu twórczego artystów.
• PLENER RZEŹBIARSKI, którego efektem będą rzeźby twórczo interpretujące materię historyczną. Powstałe dzieła pozostaną w przestrzeni miejskiej Pruszkowa.
• WARSZTATY PLAKATU, podczas których powstaną plakaty bądź interpretacje graficzne wokół tematu Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego.
• WARSZTATY STREET ART, które mają zainspirować mieszkańców Pruszkowa do podjęcia dialogu ze sztuką i z przeszłością. Rezultatem warsztatów będzie mural.
• WARSZTATY TEATRALNE, podczas których tekst antyczny zinterpretujemy w kontekście szeroko rozumianego teatru przedmiotu. Warsztaty wykorzystają ten rodzaj działania do promocji dziedzictwa pradziejowego.
7. STACJA SITODRUK – tworzenie własnych niepowtarzalnych projektów wzorów inspirowanych historią starożytną i odbijanie ich na bawełnianych torbach lub dyplomach.
8. STACJA SZABLON – uczestnicy będą tworzyć kolaż z szablonów nawiązujących do historii hutnictwa, na specjalnie przygotowanych ściankach gipsowo-kartonowych.
9. WARSZTATY DLA DZIECI „Sztuka tworzenia w mroku” – zapoznamy się z najstarszymi przejawami twórczości artystycznej człowieka i spróbujemy ją odtworzyć.


DLACZEGO WARTO WZIĄĆ UDZIAŁ W ARTEFAKTACH?
Festiwal jest projektem skierowanym zarówno do osób, które chcą się zaangażować w wydarzenie przez dłuższy czas (kilkudniowe warsztaty), jak i do tych, którzy pozostając bardziej obserwatorami, chcą korzystać z jednodniowej oferty wypełnionej różnorodnymi propozycjami (stanowiska rekonstrukcyjne, widowisko, wykłady, spotkania, warsztaty). Wszystkie działania odbywające się w placówkach edukacyjnych, muzeum i przestrzeni miejskiej poprowadzą profesjonaliści (edukatorzy muzealni, animatorzy, naukowcy oraz artyści), aby w atrakcyjny i jak najciekawszy sposób przybliżyć odbiorcom świat starożytnych mieszkańców dzisiejszych okolic Pruszkowa.

Zapisy na wszelkie warsztaty w ramach ARTEfaktów rozpoczną się na początku sierpnia. Szczegóły już wkrótce!
Muzeum z radością pragnie również poinformować, że wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra".
http://mshm.pl/artefakty2018/
Miejsce:
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury