Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie pragnie zaprosić na wykłady otwarte wybitnych specjalistów ze Stowarzyszenia Historyków Starożytności. Jeśli fascynuje Państwa kultura starożytnej Sparty – jej aspekty społeczne, sakralne i militarne to zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu, które odbędzie się w sobotę, 9 czerwca od godz. 13:30.
W programie:
godz. 13:30:
Prof. Sławomir sprawski (Uniwersytet Jagielloński) – przewodniczenie i podsumowanie obrad;
Mgr Wojciech Duszyński (Uniwersytet Jagielloński) – Problem niesubordynacji spartańskich dowódców w bitwie pod Mantineją (418 r. p.n.e.);
Mgr Magdalena Myszkowska-Kaszuba (Uniwersytet Wrocławski/University of Liverpool) – Wizerunki matki klasycznej i hellenistycznej Sparty;
Mgr Sebastian Rajewicz (Uniwersytet Warszawski) – Hodowla koni w starożytnej Sparcie;
Mgr Anna Kruszyńska (Uniwersytet Warszawski) – Kobiety w Sparcie i w innych greckich poleis;
ok. godz. 14:40 – przerwa
Stowarzyszenie Hellas et Roma (Lublin) – prezentacja rekonstrukcji uzbrojenia hoplity spartańskiego;
Mgr Tomasz Morawiec (Częstochowa) – Falanga lacedemońskich hoplitów w okresie wojny
archidamijskiej, w kontekście społecznym, sakralnym i militarnym;
Prof. Nicholas Sekunda (Uniwersytet Gdański) – Thibron on the Lakedaimonian constitution
(Aristotle, Pol. 7. 13.11 = 1333b);
Prof. Małgorzata Pawlak (Uniwersytet Wrocławski) – Italscy Spartanie (Iust. 23.1);
Dr Michał Podrazik (Uniwersytet Rzeszowski) – Klearchos i Cyrus Młodszy;
Prof. Dariusz Słapek (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) – Sport w Sparcie, „Sparta” w sporcie;
Prof. Ryszard Kulesza (Uniwersytet Warszawski) – Studia nad Spartą. Uwag kilka.
Informacje o prowadzących:
Stowarzyszenie Historyków Starożytności jest organizacją społeczną, której celem jest prowadzenie działalności naukowej i popularyzatorskiej w dziedzinie szeroko pojmowanej historii starożytnej, poprzez inspirowanie i inicjowanie przedsięwzięć z nią związanych. Stowarzyszenie pragnie uczestniczyć w naukowym i kulturalnym życiu kraju poprzez działania służące rozwojowi nauk o starożytności oraz upowszechnianiu i promowaniu wiedzy w tym zakresie. Grupa dąży do pogłębiania wiedzy fachowej i wspietania aktywności społecznej swoich członków, a także troszczy się o ich wysoki poziom etyczny, naukowi i zawodowy.
Stowarzyszenie Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma” zostało zawiązane w roku 2001. Podwaliny pod dzisiejszą działalność stworzyli studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nieocenionym liderem od samego początku jest dr hab. Dariusz Słapek, niestrudzony popularyzator historii, zwłaszcza starożytnej.
Z czasem Stowarzyszenie rozrosło się o członków niezwiązanych z życiem akademickim, ale równie zafascynowanych czasami antycznymi. Celem grupy jest ożywianie i przybliżanie Antyku poprzez opowieści o rekonstrukcjach, które napisali samodzielnie jej członkowie. Wszystkie prezentacje oraz artefakty oparte są o aktualny stan badań.
|