Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Opolu
i Dom Wydawniczy REBIS
zapraszają na spotkanie
z Piotrem Zychowiczem
oraz prezentację książki
Obłęd ‘44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi, wywołując powstanie warszawskie
23 września 2013 (poniedziałek), godz. 18:00
Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4
wstęp wolny
PIOTR ZYCHOWICZ (ur. 27 kwietnia 1980 roku w Warszawie) – publicysta historyczny, redaktor naczelny miesięcznika „Historia Do Rzeczy”, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i tygodnika „Uważam Rze”, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Uważam Rze Historia”. Prowadzi magazyn historyczny Kontra na antenie stacji Telewizja Republika. Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Pisze o drugiej wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. Jeden z inicjatorów akcji „przeciwko polskim obozom”. Za artykuł Trzeba ścigać autorów tekstów o polskich obozach i liczne kolejne publikacje w tej sprawie został nagrodzony główną nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Autor bestselleru Pakt Ribbentrop-Beck, który wywołał nie słabnącą dyskusję, czy we wrześniu 1939 roku Polska nie powinna była zawiązać tymczasowego sojuszu z III Rzeszą. Publikacja ta została uznana przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” za historyczną Książkę Roku 2012.
Polskie Państwo Podziemne nie zdało egzaminu, twierdzi Piotr Zychowicz w Obłędzie ‘44. Swoje koncepcje, zamiast na realiach, Polskie Państwo Podziemne oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach. Obłędny rozkaz wydany w 1944 roku oddziałom Armii Krajowej, by w ramach akcji „Burza” pomagały wkraczającej do Polski Armii Czerwonej, równał się wręcz kolaboracji z wrogiem. Dowództwo AK bowiem wydało w ten sposób swoich żołnierzy w ręce sowieckiej bezpieki. Tysiące z nich zapłaciły za to najwyższą cenę. Apogeum tego obłędu była decyzja o wywołaniu powstania warszawskiego. Zryw ten, choć bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował za to gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy – wraz z bezcennymi skarbami kultury – i zniszczenie AK – jedynej poważnej siły, która mogła się przeciwstawić sowietyzacji Polski. Było to spektakularne, ale bezsensowne samobójstwo. Powstanie warszawskie okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.
[źródło – nota wydawnicza]
Obłęd ‘44 to opowieść o polskiej naiwności, brutalnej wojnie i zagładzie polskiego narodu. O polityce, która nie zna pojęcia honoru i moralnego zwycięstwa, a także o agenturach, które trawiły nasze życie zbiorowe w chwilach decydujących dla narodowego bytu. Warto rozdrapywać zabliźnione rany, by już nigdy nie doprowadzić Rzeczypospolitej do samobójstwa i dziejowej katastrofy.
- dr hab. Sławomir Cenckiewicz
Miejska Biblioteka Publiczna jest finansowana z budżetu Miasta Opola.
|