POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
  »  27-07-2024sobota
Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Grzech Piotrowski Band: To i Hola // Dni Olsztyna
ZAPRASZA
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie
ul. Dąbrowszczaków 3
10-538 Olsztyn
(Kamienica Naujacka MOK)
tel.: (89) 522 13 72 (centrala)
fax: (89) 522 13 51
http://www.mok.olsztyn.pl
dobro@mok.olsztyn.pl
Olsztyn
miejsce:
Amfiteatr w Olsztynie
20:00
BEZPŁATNE
» Muzyka
W ramach cyklu LETNIA ODYSEJA w olsztyńskim Amfiteatrze wystąpią: Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik, którym będzie towarzyszyć Grzech Piotrowski Band! MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na koncert „To i Hola” w sobotę 27 lipca o godz. 20:00. Wydarzenie będzie częścią obchodów tegorocznych Dni Olsztyna.

Podczas olsztyńskiego koncertu Urszula Dudziak i Grażyna Auguścik przedstawią utwory pochodzące ze wspólnej płyty „To i Hola”, na której znalazły się porywające interpretacje piosenek ludowych, m.in.: „W murowanej piwnicy”, „Kądziołeczka” czy „Prząśniczka”.

Artystki różnią się wyglądem, temperamentem, zainteresowaniami. Łączy je miłość do jazzu i do wszystkiego, co polskie. Z tych przeciwieństw i tęsknoty za Polską – obydwie Panie przez większość życia mieszkały i tworzyły w USA – wyrosła unikalna płyta „To i Hola”. Jazz na ludowo jest tu przystępny. Popularna melodia kukułeczki czy Mazurek F-dur Chopina mogą rozbrzmiewać zarówno „na salonach”, jak i podczas wiejskiej zabawy. Muzyczny pejzaż Polski malowany na krążku „To i Hola” to sentymentalne nuty, które po chwili dynamicznie pędzą w rytmicznych frazach. Dodatkowo wisienką na torcie będzie wykonanie utworu „Papaya”, który stał się światowym hitem. Urszula i Grażyna to artystyczny poziom z najwyższej półki!

Artystkom będzie towarzyszyć Grzech Piotrowski & Band, którego kompozycje z płyty „The Best Of” rozpoczną koncert. W jego kolejnej części zespół dopełni instrumentalnie wokalne interpretacje ludowych utworów.

Urszula Dudziak jest – zdaniem krytyków muzycznych – czołową postacią polskiej wokalistyki jazzowej. Nagrała ponad 50 albumów. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi muzykami, jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała niemalże we wszystkich krajach Europy, Azji i obu Ameryk, w tym w słynnej nowojorskiej Carnegie Hall, oraz podczas Newport Jazz Festival.

W 1972 roku prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” przyznał jej albumowi „Newborn Light” maksymalną ocenę pięciu gwiazdek. W 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór „PAPAYA” stał się światowym hitem. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 r. przyznano jej tytuł „Artysta bez granic”. Została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). W 2016 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych UNESCO wyróżniła ją tytułem „Artysty dla Pokoju” (było to przy tym pierwsze takie odznaczenie dla twórcy z Europy Wschodniej). W 2017 roku wokalistka odebrała Fryderyka w kategorii „Muzyka jazzowa” za całokształt twórczości.

Artystka dysponuje niezwykłą skalą głosu; porównywano ją do Ymy Sumac, peruwiańskiej śpiewaczki, mającej skalę 5-oktawową. Swoboda i perfekcja intonacji oraz technika wokalna zyskały jej opinię artystki oryginalnej i kreatywnej. Znana jest ze stosowania klasycznej techniki wokalnej zwanej „scatem”. Jest mistrzynią tego, popularnego w jazzie, sposobu śpiewania, polegającego na naśladownictwie dźwięków instrumentów.

Grażyna Auguścik to wokalistka, aranżerka, kompozytorka… Przez amerykańskich krytyków zgodnie uznana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej.

Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty „Sunrise Sunset” w 1988 roku trafia do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły otrzymuje w 1992 roku z wyróżnieniem z rąk Philla Collinsa i Ala Jarreau. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroundowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową w wytworni GMARecords.

Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory dziewiętnaście płyt solowych, współpracuje z muzykami, których dobrze zna i ceni. Wśród nich są: John Medeski, Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Toots Thielemans, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Patricia Barber, Paul Wertico, John McLean, Kurt Rosenwinkel, Matt Ulery, Paulinho Garcia, Jarek Bester, Andrzej Jagodziński i wielu innych.

Każda z jej płyt jest wydarzeniem artystycznym. Jej udział w festiwalach na całym świecie, takich jak: CJF, CWMF, FCJF, EJF, JVCJF i wielu innych, stawiają ją w gronie najlepszych wokalistek jazzowych. Album „The Light” wydany z początkiem 2005 roku to kolejne zaskoczenie dla krytyków i fanów jej muzyki. Jej następne projekty „Lulajże – The Lullaby for Jesus”, „Andanca” i „Live Sounds Live” zdobywają uznanie i znajduje się na listach nie tylko radiostacji jazzowych w Stanach, Europy i Azji. Jej kolejny projekt Chopin World Sound uznany został przez krytyka Chicago Tribune jako jeden z dziesięciu najważniejszych wydarzeń w ostatnich trzydziestu latach w Chicago. Nowe projekty oczekiwane są z dużym zainteresowaniem zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków na całym świecie.

Grażyna Auguścik to laureatka wielu prestiżowych nagród m.in. w roku 2011 otrzymała tytuł Wybitnej Polki w USA, przyznany przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta miasta Słupska za wybitne osiągnięcia. W 2017 roku otrzymała srebrny medal Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2018 roku zdobyła nagrodę od TV Polonia „Artystka bez granic”.

Grzech Piotrowski to artysta wszechstronny; saksofonista, kompozytor, aranżer,
producent i wydawca muzyczny, balansujący na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, otwartej improwizacji. Ukończył prestiżowy Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saksofonu.

Twórca „WORLD ORCHESTRA – Grzech Piotrowski”. W jej skład wchodzą artyści z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Ciężko znaleźć jedno pasujące określenie czy przyłożyć któryś z przyjętych szablonów do powstałej muzyki, bowiem łączy ona wiele źródeł, sięga najstarszych korzeni, a każdy koncert World Orchestry to wyjątkowa podróż.

Właściciel Alchemik Orchestra, Alchemik Big Band, Alechmik Manufacture. Nominowany trzykrotnie do Fryderyków 2012, 2013 oraz nagrody Mateusz 2012 (Polskie Radio). Zdobywca Grand Prix na Hoeilaart Jazz Festivalu w Belgii w 1998 roku, Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za muzykę do spektaklu „Saksofon Basowy” Skvoreckiego oraz pierwszych miejsc na festiwalach „Jazz Nad Odrą”, „Pomorska Jesień Jazzowa”, „Jazz Juniors”. W swojej karierze założył zespoły: World Orchestra (działa od 2010 r.), Alchemik, Oxen, Dekonstrukcja Jazzu, Freedom Nation, Head Up. Zdobywca serc i nagród, twórca płodny i niepokorny. Określany mianem impresjonisty, malującego dźwięko-obrazy.

Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Grzech Piotrowski Band: To i Hola // Dni Olsztyna
27 lipca (sobota) / godz. 20:00
Amfiteatr w Olsztynie
Wstęp wolny
https://www.mok.olsztyn.pl/
Miejsce:
Amfiteatr w Olsztynie
Godz.
20:00
27-07-2024 sobota

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury