MOK Olsztyn serdecznie zaprasza do projektu Marty Andrzejczyk i Natalii Świniarskiej „Samodzielnia. Sztuka jako uniwersalny język dusz”, organizowanego w ramach Desantu Kultury. Otwarte spotkanie organizacyjne odbędzie się w czwartek 6 lutego o godz. 18:00 w Kamienicy Naujacka przy Dąbrowszczaków 3.
W ramach projektu zorganizujemy warsztaty i działania twórcze, do których serdecznie zapraszamy osoby słyszące i g/Głuche. Wspólnie chcemy przyczynić się do integracji środowiska osób słyszących z niesłyszącymi i niesłyszących ze słyszącymi. W ramach Samodzielni zdobędziemy nowe i pogłębimy już istniejące kompetencje związane z twórczością. Będziemy wymieniać się doświadczeniami i przekładać je na język sztuki. Stworzymy bezpieczną przestrzeń, w której uczestnicy warsztatów będą mogli wyrazić siebie poprzez teatr, taniec, ruch, muzykę, śpiew, malarstwo i poezję. Postaramy się odnaleźć innowacyjne sposoby komunikacji, które pozwolą nam przekraczać różnice wynikające z odmiennych kultur językowych. Zbadamy, jak język wpływa na nasz odbiór rzeczywistości, na twórcę i na tworzywo.
Wstępnie zakładanym podsumowaniem projektu będzie performans / instalacja artystyczna. Wydarzenie stanie się platformą prezentacji autorskiej twórczości grupy i wypracowanych podczas warsztatów nowych narzędzi komunikacji. Utwory poetyckie będą przeplatać się językowo, tzn. będą wyrażane zarówno w fonicznym języki polskim, jak i PJM, ale także za pomocą pantomimy, ruchu, tańca, mimiki, gestów albo obrazu. Dopuszczamy również, że w trakcie procesu twórczego jako efekt końcowy może powstać zupełnie inny artystyczny twór, wynikający z potrzeb i wrażliwości uczestników.
Cykl cotygodniowych spotkań od lutego do czerwca 2025 poprowadzą: Marta Andrzejczyk i Natalia Świniarska.
👉 Marta Andrzejczyk to olsztynianka, pedagożka teatru, animatorka społeczno-kulturalna, menadżerka kultury, aktorka Białego Teatru w Olsztynie, monodramistka, pieśniarka.
Nagradzana w dziedzinie piosenki i aktorstwa, stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Prezydenta Olsztyna. W 2019 wyróżniona Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a w 2012 nagrodą przyznawaną przez Fundację Środowisk Twórczych w Olsztynie „Talent Roku”. Na swoim koncie ma również nagrodę Prezydenta Miasta Olsztyna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury (2009) oraz tytuł Człowiek Teatru 2007, przyznany przez Towarzystwo Kultury Teatralnej w Olsztynie za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury teatralnej. W 2003 znalazła się w złotej dziesiątce konkursu Kobieta sukcesu Warmii i Mazur.
👉 Natalia Świniarska to aktorka, pedagożka teatru, inicjatorka i producentka wydarzeń kulturalnych. Absolwentka Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie (2019), Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na kierunku filozofia (2019) i pedagogika opiekuńcza z socjoterapią (2021) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Instytut Kultury Polskiej) i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie na kierunku pedagogika teatru (2023).
Instruktorka teatralna w Miejskim Domu Kultury w Działdowie grupy seniorskiej „Tymczasowo zakręci”. Koordynatorka, instruktorka teatralna oraz tłumaczka PJM w projektach „GłuszczAntyK” oraz „PomigajMy się razem w Jedwabnie” (projekt „Lato w teatrze”), które obejmowały pracę teatralną z integracyjną grupą osób słyszących i Głuchych. Obecnie prowadzi grupę teatralną złożoną z osób Głuchych pod nazwą „Olsztyński Teatr Głuchych”. Grupa w swoim dorobku ma dwa spektakle teatralne: „Ciało-obrazowanie”, który swoją premierę miał w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, oraz „Moje ręce krzyczą”, nagrodzony Nagrodą Główną na Festiwalu 28. Słodkobłękity – Zgierskie Spotkania Małych Teatrów. Współpracuje z Teatrem Chochół, Wytwórnią Zdarzeń Sonokinetycznych w Olsztynie oraz Olsztyńskim Stowarzyszeniem Głuchych.
📣 Pierwsze spotkanie organizacyjne projektu „Samodzielnia. Sztuka jako uniwersalny język dusz” odbędzie się 👉 w czwartek 6 lutego o godz. 18:00 w Kamienicy Naujacka przy ul. Dąbrowszczaków 3. Spotkanie organizacyjne ma charakter otwarty. Docelowo spotkania będą odbywały się raz w tygodniu w czwartki.
Projekt jest adresowany do osób w wieku od 16 lat wzwyż.
„Samodzielnia. Sztuka jako uniwersalny język dusz” to jeden ze zwycięskich projektów tegorocznej edycji Desantu Kultury MOK Olsztyn. Więcej o Desancie Kultury można przeczytać na 👉 https://www.mok.olsztyn.pl/projekty/desant-kultury
Desant Kultury
Marta Andrzejczyk, Natalia Świniarska: Samodzielnia. Sztuka jako uniwersalny język dusz
Spotkanie organizacyjne: 6 lutego (czwartek) / godz. 18:00
Kamienica Naujacka, ul. Dąbrowszczaków 3
Wstęp wolny
📸 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie informuje, że przebieg wydarzenia oraz wizerunki jego uczestników mogą być rejestrowane (foto/video) przez pracowników MOK Olsztyn, media oraz akredytowanych fotografów. Dokumentacja fotograficzna i video będzie sporządzana wyłącznie do celów promocyjnych wydarzenia i marki MOK Olsztyn. Organizator deklaruje, że dokumentacja foto/video będzie dokonywania w sposób odpowiedzialny i z należytym szacunkiem wobec wszystkich uczestników wydarzenia.
|