Muzeum Żup krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia”.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat, które są utalentowane plastycznie oraz lubią rysować i malować. Prace plastyczne, prezentujące zabytki z miejsca zamieszkania uczestnika lub najbliższej okolicy, należy przesłać do 30(...) ... więcej »
Muzeum Żup krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia”.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat, które są utalentowane plastycznie oraz lubią rysować i malować. Prace plastyczne, prezentujące zabytki z miejsca zamieszkania uczestnika lub najbliższej okolicy, należy przesłać do 30 listopada 2024 r. na adres Muzeum. Powinny być formatu A3, dwuwymiarowe (płaskie) i nieoprawione.
Prace będą oceniane w trzech kategoriach wiekowych a najlepsze zostaną nagrodzone (nagrody rzeczowe) oraz zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.
Regulamin konkursu i dokumenty znajdują się na stronie internetowej: www.muzeum.wieliczka.pl
Informacja: Dział Edukacji – Przemysław Jagielski, 12 289 16 61, p.jagielski@muzeum.wieliczka.pl
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i Stowarzyszenie Twórcze POLART zapraszają na wystawę „XIV Salon Sztuki POLART”, którą można oglądać od 18 października 2024 roku do 12 stycznia 2025 roku w Zamku Żupnym w Wieliczce.
Każdy twórca na swój własny sposób interpretuje świat. Różnorodność tematów, technik i artystycznych wizji sprawia, że każda edycja „Salonu Sztuki POLART” jest niepowtarzalna. Ta jest już dwudziesta czwarta. Odwiedzający wystawę zawsze znajdą prace, które trafią do ich wrażliwości i uruchomią wyobraźnię. Wystawa w Zamku Żupnym pokazuje czterdzieści wyjątkowych prac artystów - malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografików.
Swoje prace prezentują: Renata Bonczar, Teresa Chomik-Kazarian, prof. Stefan Dousa, Anna Jelonek-Socha, prof. Krzysztof Gliszczyński, Oganes Kazarian, prof. Zbigniew Latała, Andrzej Makuch, prof. Małgorzata Mizia, Krystyna Nowakowska, prof. Jerzy Nowakowski, Agata Poloczek, Adrian Poloczek, Konrad Pollesch, prof. Ewa Poradowska-Werszler, Wojciech Antoni Sobczyński, Kaja Solecka, Janusz Trzebiatowski, Paweł Warchoł, prof. Andrzej Ziębliński, Jan Zych.
Stowarzyszenie Twórcze POLART działa od 1990 roku. Promuje sztukę poprzez organizację wieczorów poetyckich i literackich, wystaw malarskich i rzeźbiarskich, koncertów czy spotkań autorskich. Współpracuje z instytucjami kultury, udzielając pomocy merytorycznej przy organizacji wydarzeń i wystaw oraz udostępniając dzieła sztuki, a także publikuje teksty z dziedziny kultury. Wydaje kwartalnik - Pismo Artystyczno-Literackie Stowarzyszenia Twórczego POLART „HYBRYDA”, w którym odnotowywane są ważne wydarzenia z szeroko pojętej kultury i twórczości w zakresie sztuk wizualnych, literatury i poezji oraz muzyki.
Zapraszamy osoby zainteresowane kandydowaniem na studia na kierunki Architektura, Wzornictwo, Architektura Krajobrazu, Projektowanie Wnętrz, Digital Design, Identyfikacja Wizualna lub sprawdzeniem się w meandrach rysunku odręcznego w trakcie kursu całorocznego w roku szkolnym 2024/2025, a także młodzież przygotowującą się do Liceum Plastycznego. Zajęcia pozwalają nie tylko poznać arkana tej pięknej sztuki w zakresie architektury i projektowania ale również zapoznać się z wymaganiami uczelni wyższych na konsultacjach z pracownikami naukowymi.
Zajęcia prowadzone są w profesjonalnej pracowni kursu rysunku przez architektów, członków SARP i IARP, doktora inż. arch. nauczyciela akademickiego oraz magistra inż. arch. WAPK z doświadczeniem branżowym i dydaktycznym. W programie przedstawiamy system pracy projektanta, prezentujemy oryginalne oprogramowanie CAD, którym dysponuje nasza pracownia, a przede wszystkim prezentujemy sztukę rysowania w technice ołówkowej i nie tyko. Zajęcia odbywają się w Pracowni Elipsa przy ul. Felicjanek 15/13 oraz w plenerach Krakowie. Ilość osób w grupach ograniczona, naszą ideą jest wysoki poziom nauczania, nie przepełniamy grup. Pracownia jest wyposażona w środki do dezynfekcji, środki czystości.
Naszym atutem jest praktyczna wiedza w zakresie projektowania oraz doświadczenie w nauce rysunku od 1998 roku. Elipsa jest jednym z najdłużej działających kursów rysunku w Krakowie.
Dla osób całkowicie początkujących, a także osób zaawansowanych przygotowaliśmy tematykę stosowną do wybranego lub planowanego kierunku studiów. Kurs rysunku jest również doskonałym sposobem na zwiedzenie Krakowa i spędzenie czasu dla osób z poza miasta. Rysujemy obiekty zabytkowe, a także zieleń parkową i architekturę współczesną oraz tematy zajęć całorocznych i tematy egzaminacyjne m.in. podstawy perspektywy, zasady tworzenia brył prostych, modelowanie brył w rysunku itp.
Kurs rysunku architektonicznego po odwiedzeniu naszej pracowni rysunkowej oraz zapoznaniu się z systematyką kursu może stać się przedwstępem do dłuższej pracy na całorocznym kursie rysunku Elipsa. Systematycznie, cierpliwie i powoli wprowadzamy w arkana rysunku odręcznego. W roku szkolnym 2023/24, wszyscy nasi kursanci dostali się na Politechnikę Krakowską, Wzornictwo Przemysłowe i wybrane kierunki.