Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają w piątek 29 listopada 2024 o godz. 17:00 do Sali widowiskowej MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro), gdzie będzie można wysłuchać wykładu historycznego „Marszałek Koronny Aleksander Chodkiewicz”. Postać bez mała bohatera w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów przybliży nam Tadeusz Fudakowski – wykładowca z międzynarodowym doświadczeniem(...) ... więcej »
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejny spacer z Muzeum Nowoczesności. „Śladem nieistniejących kin olsztyńskich” wybierzemy się w sobotę 30 listopada, tradycyjnie spod Tartaku Raphaelsohnów.
Tym razem Rafał Bętkowski poprowadzi uczestników spaceru śladem nieistniejących i często już zapomnianych olsztyńskich kin. Opowie o historii dawnych iluzjonów, ich znaczeniu w życiu mieszkańców, właścicielach, genezie powstania(...) ... więcej »
Muzeum Żup krakowskich Wieliczka zaprasza do udziału w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Z moich rodzinnych stron – zabytki zapomniane, warte ocalenia”.
Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 20 lat, które są utalentowane plastycznie oraz lubią rysować i malować. Prace plastyczne, prezentujące zabytki z miejsca zamieszkania uczestnika lub najbliższej okolicy, należy przesłać do 30(...) ... więcej »
„Wytkane marzenia” – wernisaż wystawy gobelinów
Augustowskie Placówki Kultury zapraszają we wtorek 3 grudnia 2024r. o godz. 18:00 do Małej Galerii APK przy Rynku Zygmunta Augusta 9 na wernisaż wystawy „Wytkane marzenia” prezentującej gobeliny, które powstały podczas warsztatów tkackich odbywających się w Miejskim Domu Kultury.
„Marzenia o tkackiej przygodzie” – pod takim szyldem pod koniec października 2017 roku roz(...) ... więcej »
Ruszają przygotowania do Warmińskiego Jarmarku Świątecznego! Po raz kolejny na olsztyńskim Starym Mieście będzie rodzinnie, będzie twórczo i będzie serdecznie.
🎄 Cztery grudniowe dni spędzimy zjednoczeni korzennym zapachem przypraw, skrzącym bogactwem rękodzielniczych ozdób, ujmującą ofertą artystyczną. Bez plastikowej komercji i niepotrzebnie rozgorączkowanej galopady. Nie zabraknie oryginalnych wydarzeń animacyjnych dla (...) ... więcej »
Interaktywna wystawa Simeona Genewa, inspirowana twórczością Stanisława Lema, powstała z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Lema. Projekt „Planeta Mroku” łączy malarstwo, literaturę i animacje w spójne doświadczenie audiowizualne.
Wystawa składa się z 20 obrazów zrealizowanych w technice akryl na płótnie. Każdy obraz opatrzony jest krótką formą prozatorską (ang. drabble) w formaci(...) ... więcej »
Jak co roku, w okresie największego zakupowego szaleństwa, IKEA zachęca do dawania produktom drugiej szansy. W Black Friday w krakowskim sklepie odbędą się bezpłatne warsztaty, w ramach których dzieci i dorośli z resztek tkanin wykonają zabawki i dekoracje. Do 2 grudnia potrwa z kolei dodatkowa promocja na przecenione meble i akcesoria pochodzące z ekspozycji czy zwrotów oraz produkty posiadające drobne wady, które nie przeszkadzaj(...) ... więcej »
Już 30 listopada 2024 roku na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się wyjątkowe wydarzenie „Kompas farmaceuty – kierunek apteka”. To doskonała okazja dla wszystkich, którzy interesują się rynkiem farmaceutycznym, a także dla studentów farmacji, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę i nawiązać cenne kontakty zawodowe.
W trakcie wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w prelekc(...) ... więcej »
Chcesz stworzyć własną szafę kapsułową, uszyć upcyklingowy portfelik, nauczyć się naprawiać rower lub poznać skuteczne metody angażowania młodych ludzi w działania proekologiczne? Już po raz czwarty Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza na Laboratorium Dobrej Konsumpcji, czyli wyjątkowe warsztaty, które chcą być alternatywą dla zakupowego szaleństwa związanego z „Black Friday” oraz sposobem na wyrażenie sprzeciwu wobe(...) ... więcej »
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” oraz Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny serdecznie zapraszają uzdolnione muzycznie dzieci do udziału w VI Konkursie Piosenki pt. „Moja Rodzina”. Celem konkursu jest promocja twórczości, rozwijanie pasji do muzyki oraz umacnianie więzi rodzinnych poprzez wspólne śpiewanie.
Cele konkursu:
Publiczna prezentacja młodych talentów;
Promowanie twórczej aktywności;
Wdr(...) ... więcej »
W ramach akcji "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo" na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy będą mogli bezpłatnie ustawić światła w swoim samochodzie.
Akcja odbywa się w terminach:
- 26 październik
- 16 listopad
- 23 listopad
- 7 grudnia
Zapraszamy na okręgową stację kontroli pojazdów Transbud Nowa Huta przy ul. Ujastek 11, gdzie będzie można bezpłatnie wziąć udział w akcji.
Czy pamiętacie pierwsze spotkanie Ani i Mani, dwóch obcych sobie dziewczynek, które są do siebie podobne jak dwie krople wody, i co z niego wynikło? A może przypominacie sobie niezwykłe śledztwo Emila i jego nowych berlińskich przyjaciół? Albo wyprawę do Mórz Południowych Konrada, wuja Rabarbara i konia Negro Kaballo, którzy po drodze odwiedzili Krainę Pasibrzuchów, Świat na Opak, zautomatyzowane w pełni Elektropolis i musieli (...) ... więcej »
Zapraszam na warsztat: Odkryj Swoją Wewnętrzną Siłę i Pokochaj Siebie
9.12.2024 g. 18.00
Studio Kolorów, Kraków, Kraszewskiego 2/2
Jeśli pragniesz:
• zbudować pewność siebie, uwolnić się od negatywnych przekonań i akceptować siebie na nowo,
• realnie zmienić swoje myślenie i stworzyć nowy, wspierający obraz siebie.
to ten warsztat jest dla Ciebie!
Dowiesz się co jest potrzebne, aby otworzyć swoje serce i umysł n(...) ... więcej »
Zapraszamy na MAŁOPOLSKI PRZEGLĄD BOŻONARODZENIOWYCH FORM TEATRALNYCH „… A na ziemi pokój 2025” 🎄
Przeglad form Bozonarodzeniowych Wyrod 2024 www
Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” serdecznie zaprasza do udziału w Małopolskim Przeglądzie Bożonarodzeniowych Form Teatralnych! Nasze wydarzenie to wyjątkowa okazja do prezentacji tradycyjnych oraz współczesnych form teatralnych związanych z Bożym Narodzeniem. 🌟(...) ... więcej »
„Wytkane marzenia” – wernisaż wystawy gobelinów
Augustowskie Placówki Kultury zapraszają we wtorek 3 grudnia 2024r. o godz. 18:00 do Małej Galerii APK przy Rynku Zygmunta Augusta 9 na wernisaż wystawy „Wytkane marzenia” prezentującej gobeliny, które powstały podczas warsztatów tkackich odbywających się w Miejskim Domu Kultury.
„Marzenia o tkackiej przygodzie” – pod takim szyldem pod koniec października 2017 roku rozpoczęliśmy cykl zajęć warsztatowych związanych z tkaniną artystyczną.
Dywan, czyli tkanina strzyżona, lub tkaniny o splocie płótna i inne techniki, na początku tajemniczo brzmiące, pochłaniały do reszty nowych uczestników. Tkanie od samego początku było wykonywane na ramie, z której „spadło” wiele pięknych gobelinów. a które właśnie na tej wystawie chcemy zaprezentować...
Warsztaty to nie tylko nauka zakładania osnowy, mieszania przędz, melanżowania, projektowania, powiększania wzorów, uzyskiwanie różnych faktur, to przede wszystkim spotkanie z cudownym rzemiosłem w niezwykłej atmosferze relaksu i skupienia.
„Kończąc szkołę podstawową nie myślałam o przyszłości, tej dorosłej, ale wiedziałam jedno, że chcę malować. Była szkoła plastyczna: malowanie, rysowanie, plenery i tkanie. I właśnie to ostatnie wplotło w moje życie wiele nitek-ścieżek, znajomości a przede wszystkim spełniało moje marzenie o grupie tkackiej, z którą chciałam dzielić się umiejętnościami i wiedzą. I tak od kilku lat działamy. Tkamy na ramie i z powodzeniem co jakiś czas zdejmujemy z krosna tkaninę. Wtedy jest to dla nas, tkaczek, święto. Osobiście w głębi duszy czuje radość, że lata nauki nie poszły w las.” – pisze Renata Rybsztat opiekunka grupy tkackiej.
Zapraszamy na wernisaż i spotkanie z tkaczkami, autorkami prezentowanych prac, 3 grudnia oraz do odwiedzania wystawy. Gobeliny będą gościć w naszej galerii do końca roku.
Wstęp wolny
- - -
APK
sala widowiskowa MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro)
29-11-2024 -
BEZPŁATNE
17:00
Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają w piątek 29 listopada 2024 o godz. 17:00 do Sali widowiskowej MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro), gdzie będzie można wysłuchać wykładu historycznego „Marszałek Koronny Aleksander Chodkiewicz”. Postać bez mała bohatera w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów przybliży nam Tadeusz Fudakowski – wykładowca z międzynarodowym doświadczeniem, mieszkający w Białymstoku.
Jako historyczny gigant Aleksander Chodkiewicz jest prawie nieznany w czasach współczesnych. Odegrał jednak kluczową rolę w doprowadzeniu Rzeczypospolitej Litewsko-Polskiej do większej stabilności i dobrobytu niż kiedykolwiek wcześniej. Współpracował z takimi sławnymi postaciami jak: Zygmunt I, królowa Bona Sforza, Olbracht Gasztołd, Konstantyn Ostrogski i Mikołaj Kopernik. Ta historiografia jego życia utrzymuje interesujący wątek narracyjny oparty na prawdziwych faktach, wyjaśniając, jak osiągnął ten sukces.
Ruszają przygotowania do Warmińskiego Jarmarku Świątecznego! Po raz kolejny na olsztyńskim Starym Mieście będzie rodzinnie, będzie twórczo i będzie serdecznie.
🎄 Cztery grudniowe dni spędzimy zjednoczeni korzennym zapachem przypraw, skrzącym bogactwem rękodzielniczych ozdób, ujmującą ofertą artystyczną. Bez plastikowej komercji i niepotrzebnie rozgorączkowanej galopady. Nie zabraknie oryginalnych wydarzeń animacyjnych dla dzieciaków, cudownie nastrojowych koncertów gwiazd i oczywiście urokliwych stoisk kapiących świątecznym dobrem.
☃️ Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie dołoży starań, by pięknym oświetleniem, ujmującymi ozdobami i instalacjami oraz oczywiście doskonałej jakości występami artystycznymi stworzyć na Starym Mieście prawdziwie niepowtarzalny klimat bliskości i artystycznych wzruszeń.
❄️ Bank Żywności w Olsztynie zadba o to, by część wystawiennicza i handlowa zaspokoiła nawet najbardziej wyszukane potrzeby mieszkańcow Olsztyna i turystów, których na Warmiński Jarmark Świąteczny już teraz najpiękniej zapraszamy.
🎅 Całość odbędzie się pod auspicjami Miasta Olsztyn oraz Prezydenta Olsztyna Roberta Szewczyka.
Organizatorzy:
⛄ MOK Olsztyn
⛄ Miasto Olsztyn
Współorganizator:
❄️ Bank Żywności w Olsztynie
Sponsor główny:
❤️❤️❤️ Michelin Polska sp. z o.o.
Sponsorzy:
❤️ Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Olsztynie
❤️ Hurtownia Elektryk Olsztyn
❤️ Remondis Warmia-Mazury
Partnerzy:
👏 Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego
👏 Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie
👏 LOTTO
👏 Castorama Olsztyn
👏 Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
👏 Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie
👏 Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie sp. z o.o.
👏 Lasy Państwowe
🎁 Warmiński Jarmark Świąteczny odbędzie się w dniach 12-15 grudnia 2024. Dokładny program zostanie podany do wiadomości już wkrótce. Wszystkie szczegóły pojawią się tutaj oraz na stronie https://www.mok.olsztyn.pl/
MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na kolejny spacer z Muzeum Nowoczesności. „Śladem nieistniejących kin olsztyńskich” wybierzemy się w sobotę 30 listopada, tradycyjnie spod Tartaku Raphaelsohnów.
Tym razem Rafał Bętkowski poprowadzi uczestników spaceru śladem nieistniejących i często już zapomnianych olsztyńskich kin. Opowie o historii dawnych iluzjonów, ich znaczeniu w życiu mieszkańców, właścicielach, genezie powstania oraz okolicznościach zakończenia działalności.
Spacer z Muzeum Nowoczesności: Śladem nieistniejących kin olsztyńskich
30 listopada (sobota) / godz. 11:00
Start: Tartak Raphaelsohnów
Udział bezpłatny
📸 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie informuje, że przebieg wydarzenia oraz wizerunki jego uczestników mogą być rejestrowane (foto/video) przez pracowników MOK Olsztyn, media oraz akredytowanych fotografów. Dokumentacja fotograficzna i video będzie sporządzana wyłącznie do celów promocyjnych wydarzenia i marki MOK Olsztyn. Organizator deklaruje, że dokumentacja foto/video będzie dokonywania w sposób odpowiedzialny i z należytym szacunkiem wobec wszystkich uczestników wydarzenia.
IKEA Kraków,
ul. Josepha Conrada 66, 31-357 Kraków
29-11-2024 -
BEZPŁATNE
WSPÓLNE: dla dzieci i dorosłych
14:00-19:00
Jak co roku, w okresie największego zakupowego szaleństwa, IKEA zachęca do dawania produktom drugiej szansy. W Black Friday w krakowskim sklepie odbędą się bezpłatne warsztaty, w ramach których dzieci i dorośli z resztek tkanin wykonają zabawki i dekoracje. Do 2 grudnia potrwa z kolei dodatkowa promocja na przecenione meble i akcesoria pochodzące z ekspozycji czy zwrotów oraz produkty posiadające drobne wady, które nie przeszkadzają w użytkowaniu.
W piątek, 29 listopada, IKEA Kraków zaprasza do twórczej strefy warsztatowej, gdzie będzie można zaprojektować i wykonać gałganowe lalki, zabawki i dekoracje z resztek tkanin z asortymentu sklepu. Prace zostaną wykonane dawną techniką tworzenia przestrzennych form bez użycia igły i nitki, zwaną motaniem. Warsztaty odbywają się w trybie ciągłym w godz. 14:00 - 19:00, bez zapisów. Poprowadzą je współtwórcy krakowskiej Żywej Pracowni, Magdalena Żyłka i Adam Wrona.
Jest „Okazja, by odZYSKAĆ!”
Ratowaniu produktów przed wyrzuceniem służy w IKEA Kraków dział Okazje na Okrągło. Można tu znaleźć meble i akcesoria pochodzące z ekspozycji czy zwrotów, produkty odkupione od klientów i odnowione w ramach usługi „Oddaj i Zyskaj”, a także ostatnie sztuki lub artykuły posiadające drobne wady, które nie przeszkadzają w użytkowaniu. Na okres zakupowej gorączki IKEA przygotowała akcję „Okazja, by odZYSKAĆ”, skierowaną dla obecnych i nowych klubowiczów IKEA Family. Do 2 grudnia 2024 r. wszyscy, którzy zrobią zakupy w dziale Okazje na Okrągło za co najmniej 50 zł, otrzymają kod rabatowy o wartości 50 zł na kolejne zakupy w IKEA Kraków.
Interaktywna wystawa Simeona Genewa, inspirowana twórczością Stanisława Lema, powstała z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2021 Rokiem Lema. Projekt „Planeta Mroku” łączy malarstwo, literaturę i animacje w spójne doświadczenie audiowizualne.
Wystawa składa się z 20 obrazów zrealizowanych w technice akryl na płótnie. Każdy obraz opatrzony jest krótką formą prozatorską (ang. drabble) w formacie pliku audio, autorstwa Rafała Cywickiego. Każde drabble składa się dokładnie ze 100 słów i jest tematycznie związane z danym obrazem.
Niektóre z prac posiadają dodatkową zawartość cyfrową w postaci rzeczywistości rozszerzonej (ang. AR - Augmented Reality).
Obrazy, zawartość cyfrowa, pomysł: Simeon Genew.
Tekst: Rafał Cywicki
Narrator: Jan Wawrzyniec Tuźnik.
Muzyka: Daniel Birch (www.danielbirchmusic.com), Michael Brook, Solarflair i inni.
Mixing: Noemis
Wydarzenie jest częścią projektu „Sztuka rozszerzona” dofinasowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Każdy obraz posiada kod QR, który po zeskanowaniu na urządzeniu odbiorcy odtwarza plik audio. Aby w pełni doświadczyć wystawy, należy także zeskanować QR kod przy wejściu w celu pobrania aplikacji do odtwarzania zawartości AR. Po zainstalowaniu aplikacji należy ją uruchomić i skierować urządzenie na oznaczone obrazy. Dla uzyskania najlepszego efektu zalecane są słuchawki.
Wymagane połączenie z Internetem.
O AUTORACH
----------------------------------------------------
Simeon Genew
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Wykładowca rysunku i kompozycji oraz malarstwa cyfrowego na kierunku sztuka cyfrowa w Filii Uniwersytetu SWPS w Krakowie.
Poza pracą dydaktyczną i naukową, zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym oraz malarstwem cyfrowym i tradycyjnym, badając granice pomiędzy sztuką analogową i cyfrową.
genew.pl
Insta: simeongen
---------------------------------------------------
Rafał Cywicki
Projektant gier komputerowych (game designer) i gier planszowych. Magister socjologii z tytułem uzyskanym na UJ. Entuzjasta i pisarz literatury science fiction. Swoje krótkie formy literackie publikuje w Internecie, m. in. na stronie „Sto słów fantastyki” na Facebooku.
stoslowfantastyki.com
Zapraszam na warsztat: Odkryj Swoją Wewnętrzną Siłę i Pokochaj Siebie
9.12.2024 g. 18.00
Studio Kolorów, Kraków, Kraszewskiego 2/2
Jeśli pragniesz:
• zbudować pewność siebie, uwolnić się od negatywnych przekonań i akceptować siebie na nowo,
• realnie zmienić swoje myślenie i stworzyć nowy, wspierający obraz siebie.
to ten warsztat jest dla Ciebie!
Dowiesz się co jest potrzebne, aby otworzyć swoje serce i umysł na odzyskanie własnej mocy, na zwiększenie poczucia samoakceptacji i odbudowanie poczucia własnej wartości.
Odkryjesz swoje wartości, by na nowo zdefiniować siebie, jaką/ jakim pragniesz być.
Poznasz sposoby na godzenie różnych ról i dbanie o przestrzeń dla siebie.
Spotkanie poprowadzi Dorota Wasilczyk. Jest związana z Brahma Kumaris od ponad 40 lat. Koordynuje ośrodkiem BK w Gdańsku. Prowadzi kursy pozytywnego myślenia, relaksu i medytacji oraz filozofii radża jogi, a także warsztaty i wykłady na temat duchowych wartości.
Czy pamiętacie pierwsze spotkanie Ani i Mani, dwóch obcych sobie dziewczynek, które są do siebie podobne jak dwie krople wody, i co z niego wynikło? A może przypominacie sobie niezwykłe śledztwo Emila i jego nowych berlińskich przyjaciół? Albo wyprawę do Mórz Południowych Konrada, wuja Rabarbara i konia Negro Kaballo, którzy po drodze odwiedzili Krainę Pasibrzuchów, Świat na Opak, zautomatyzowane w pełni Elektropolis i musieli uciekać przed wielorybem wyłaniającym się z dżungli?
Jeśli jeszcze ich nie poznaliście, to najwyższy czas udać się w podróż do wyjątkowych światów Ericha Kästnera, którego powieść „Emil i detektywi” została wyróżniona Nagrodą Rodziców 2024, a książka „35 Maja” jest na Złotej Liście, tj. liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.
Naszym gościem specjalnym będzie Edyta Jungowska, znana aktorka filmowa i teatralna, założycielka Wydawnictwa Jung-off-ska, które wznowiło powieści Ericha Kästnera oraz w którym ukazały się audiobooki w niezapomnianej interpretacji Edyty Jungowskiej i Piotra Fronczewskiego.
Wydarzenie z okazji 125. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci Ericha Kästnera organizowane przez Goethe-Institut w Krakowie i Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej.