Speed-ball do tej pory był domeną młodych zawodników, ale coraz częściej po tę formę rekreacji sięgają seniorzy. Pod koniec września w Dobczycach zostały rozegrane III Mistrzostwa Polski Seniorów w tej dyscyplinie.
Reprezentanci Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Klubów Seniora oraz organizacji zrzeszających seniorów z Małopolski, Śląska, oraz ziemi łódzkiej skrzyżowali swoje rakiety podczas III Mistrzostw
Polski w speed-ballu dedykowanych seniorom.
Zawody zostały podzielone na dwa turnieje z podziałem na płeć. Dodatkowo zostały wprowadzone kategorie wiekowe, aby wyrównać szanse starszych zawodników.
Wszyscy seniorzy, którzy wzięli udział w wydarzeniu to pionierzy speed-balla w swoich społecznościach. To ważna zmiana społeczna, bo kreuje inny obraz postrzegania osób starszych. Zazwyczaj wszystko co nowe jest domeną młodych ludzi. A tymczasem seniorzy też potrafią zaskoczyć swoją kreatywnością, zaangażowaniem i wynikami sportowymi.- relacjonuje Izabela Janczak-Bizoń
Region myślenicki reprezentowała Anna Baran, która stanęła na podium zdobywając łącznie trzy złote medale w poszczególnych konkurencjach.
Speed-ball to sport z wykorzystaniem piłki i rakietek. Jego historia sięga lat 80-tych XX wieku, kiedy to nowatorska metoda treningu tenisistów przerodziła się w samodzielny sport. Na ziemi myślenickiej speed-ball rozwija się dzięki członkom Stowarzyszenia Sportownia. To tutaj powstała także pierwsza w Polsce grupa seniorów trenujących speed-ball.
Projekt zrealizowano przy wspraciu finansowym Województwa Małopolskiego.