ZAPRASZA.net POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE KRONIKA NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Wizyta studyjna w Drzewicy.
 
12-02-2020
Ferie ze Speed-ballem.
 
12-02-2020
Speed-ball dla młodzieży.
 
06-01-2020
Spotkanie liderów speed-balla z Małopolski w Myślenicach.
 
18-12-2019
Seniorzy z Wawrzeńczyc to innowatorzy – będą promować nowy sport!
 
18-12-2019
Akademia Speed-ball w Gminie Raciechowice.
 
18-12-2019
III Mikołajkowe Zawody w Speed-ballu.
 
11-12-2019
Przystanek Kultura na ziemi myślenickiej.
 
Przystanek Zero-waste, czyli jak generować mniej śmieci.
 
20-10-2019
PRZYSTANKOWE SPOTKANIA Z IDEĄ ZERO-WASTE.
 
22-07-2019
PRZYSTANEK ZERO-WASTE.
 
07-06-2019
Otwarte treningi speed-ball w Dobczycach
 
19-08-2019
RELACJE
Duma, pasja i osobowość - Krakowianin najlepszym baristą w Europie!
Maciej Golonka zwycięzcą Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015
05-11-2015
W Europejskim Finale Barista of the Year 2015 rozgrywanym w Barcelonie zmierzyło się 12 najlepszych baristów z 11 krajów Europy, w tym po jednej osobie z Francji, Łotwy, Bułgarii, Węgier, Czech, Rosji, Malty, Portugalii, Cypru i Hiszpanii. Polska jest szczególnie ważnym krajem w rodzinie COSTA, dlatego nasz kraj reprezentowały aż dwie osoby - Maciej Golonka z Krakowa oraz Sara Kohnke z Torunia. Ich doskonałe umiejętności i pasja do kawy złożyły się na znakomite występy obojga reprezentantów Polski. Maciej Golonka został zwycięzcą konkursu, a tym samym zdobył tytuł Barista of the Year 2015 w Europejskim Finale Konkursu. Drugie miejsce, a tym samym Wicemistrzostwo wywalczyła Beatriz Garcia Rey z Hiszpanii, a trzecie zajął Attila Ferenczi z Węgier. W kategorii „Drink Specjalny” wygrała Vanda Dias z Portugalii.

‒ Serdecznie gratuluję Sarze i Maciejowi. Jestem bardzo dumny z faktu, że to właśnie nasz polski zespół jest najlepszym w Europie. W COSTA COFFEE jakość kawy i umiejętności baristów są niezwykle ważne. Znakomite występy obojga naszych reprezentantów i tytuł zdobyty przez Macieja to kolejne dowody ogromnej pasji, z jaką każdego dnia przygotowujemy setki tysięcy filiżanek doskonałej kawy w ponad 30 krajach świata. Bardzo się cieszę z tego sukcesu i trzymam kciuki za powodzenie Macieja w Światowym Finale w Londynie – mówi Andrzej Jackiewicz, Dyrektor Zarządzający, COSTA COFFEE POLSKA.

Perfekcja i humor prosto z Krakowa

Podczas Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015 w Barcelonie swoje umiejętności i niebanalne pomysły podania kawy zawodnicy prezentowali w dwóch konkurencjach. Pierwsza ‒ o nazwie Coffee Master ‒ polegała na właściwym ustawieniu młynka (grind & dose) oraz przygotowaniu 8 kaw (2 Caffé Latte, 2 Cappuccino, 2 Flat White, 2 Espresso) według standardów marki COSTA COFFEE. Na to zadanie zawodnicy mieli zaledwie 30 minut. Druga konkurencja – Drink Dowolny – była popisem kawowej maestrii. Zawodnicy mieli 8 minut na przygotowanie kawowego drinka według własnej receptury.

Maciej Golonka, na co dzień barista w kawiarni COSTA COFFEE w Galerii Krakowskiej, zdobył uznanie jury perfekcyjnie parzonymi kawami, a publiczność zaczarował urokiem osobistym i ogromnym poczuciem humoru.

- Największą przyjemność sprawiła mi pierwsza konkurencja. Szybko i sprawie ustawiłem młynek, co dało mi sporo czasu na przygotowanie kaw. Przyznając nagrodę, jury zwróciło uwagę, że zrobione przeze mnie Caffé Latte, Cappuccino, Flat White i Espresso były naprawdę doskonałe. Moim Drinkiem Dowolnym była z kolei kompozycja składająca się z trzech Ristretto (skróconych Espresso, bardziej intensywnych w smaku) z syropem szarlotkowym i sokiem z limonki. Górną warstwę stanowiła zaś śmietanka z sosem czekoladowo-porzeczkowym i porzeczkowym syropem - mówi Maciej Golonka, zwycięzca Europejskiego Finału Mistrzostw Barista of the Year 2015.

- Bardzo się cieszę z nagrody. Dziękuję moim przyjaciołom z Krakowa, którzy wspierali mnie podczas Finałów. Dziękuję też Łukaszowi Przedworskiemu, trenerowi baristów COSTA COFFEE, który osobiście przygotował mnie do konkursu. Teraz planuję kilkudniowy odpoczynek, a później intensywne treningi przed Światowym Finałem w Londynie - dodaje barista z Krakowa.

Maciej Golonka będzie w styczniu reprezentować Polskę na finale Champion of Champions w Londynie, walcząc wówczas o tytuł najlepszego baristy na świecie. W globalnym Finale Maciej zmierzy się z innymi baristami w trzech konkurencjach: Espresso Race – przygotowanie jak największej liczby perfekcyjnych Espresso w 2 minuty, Drink Dowolny oraz Coffee Master – w światowym finale bariści będą jednak musieli ustawić młynek oraz przygotować aż 16 kaw w 30 minut.

Sara Kohnke i Maciej Golonka zmierzyli się także w Krajowym Finale Mistrzostw Barista of the Year 2015. W maju to właśnie Sara Kohnke została zwyciężczynią konkursu - zdobyła tytuł Barista of the Year 2015 w Polsce, a także wygrała w kategorii Drink Dowolny. Maciej Golonka wywalczył wówczas Wicemistrzostwo.
  


 

miejsce wydarzenia:


 

 Copyright © 2002-2020


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją