POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
16-03-2024       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Koncert zespołu BEZ IDOLA | „Nasze piosenki”
ZAPRASZA
Bielański Ośrodek Kultury
ul. Carla Goldoniego 1
01- 913 Warszawa
tel: (22) 834-65-47, 504 399 108
https://bielanski.waw.pl/
promocja@bok-bielany.eu
Warszawa
miejsce:
Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1.
18:00
» Muzyka
Zespół Bez Idola powstał wiosną 1981 roku. Jego członkowie wywodzili się w większości z toruńsko-bydgoskich środowisk akademickich, czyli Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Bez Idola jest kontynuatorem działalności Grupy Toruń, która na przełomie lat 70. i 80. należała do wiodących zespołów tzw. nurtu piosenki turystycznej w Polsce. W pierwszych latach istnienia Bez Idola wykonywali właśnie utwory Grupy Toruń, takie jak – „Gawędziarze“, „Przemijanie“, „Turystyczny blues“, „Moje bajki“ czy „Siódme niebo“ i zdobywali w tym czasie znaczące nagrody na licznych festiwalach piosenki studenckiej i turystycznej. Do najważniejszych można zaliczyć Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, Yapę w Łodzi, czy Bazunę.

Ważnym wydarzeniem w życiu zespołu był stan wojenny. W tym okresie do repertuaru włączono piosenki o wydźwięku wyraźnie politycznym. Utwory takie jak: „Staruszka“, „Reżymowe tango“, „Ballada o zomuraju“, „Przeszukanie“ czy „Modlitwa internowanych“ stały się wizytówką grupy w tamtym ponurym czasie.

Zespół Bez Idola przez ponad 40 lat działalności ukształtował własny styl oparty na kilku wokalach i akompaniamencie gitarowym. Dziś bazuje przede wszystkim na własnym repertuarze, nie zapominając jednak o starych „toruńskich“ piosenkach, zawsze chętnie słuchanych przez wiernych fanów.

Andrzej Marek Michorzewski jest autorem tekstów najczęściej wykonywanych przez Bez Idola. Muzykę do nich od wielu lat pisze Roman Uske. „Spółka“ Michorzewski/Uske wywiera obecnie największy wpływ na styl piosenek wykonywanych przez zespół.

Do najbardziej popularnych utworów należą: „Marzec`88“, „Hania i Emil“, „Nostalgia a kiszone ogórki“, „Dziewczyna z czarnym parasolem“, „Ludzie są podli“, „W tym domu zapłakanym“ czy „Hotel Ukraina“.

W 2018 roku Bez Idola wydali dwupłytowy album pt. „Krótka historia“. Jest to zapis koncertu, który odbył się 02 marca 2013 roku w Radiu Gdańsk. Wiosną 2021 roku ukazała się druga płyta zespołu – „Bez Idola Michorzewski/Uske“.

Od kilku lat z grupą Bez Idola współpracuje gitarzysta Jarosław Kostyra. Efektem współpracy jest najnowszy album zatytułowany – Bez Idola, Jarosław Kostyra Piosenki Andrzeja Wierzbickiego „Błądząc po Beskidzie”.

Zespół jest nadal artystycznie aktywny, występując zarówno na dużych festiwalach jak i w małych salach klubowych, prezentując własny repertuar i pozostając wierny piosence literackiej.

Prócz koncertów, piosenek zespołu można posłuchać na Facebooku – „Jacek Buchowski“, „Bez Idola”.

W koncercie zatytułowanym „Nasze Piosenki” zespół Bez Idola zabierze nas w swoistą podróż w czasie. Będzie to wybór utworów, które wykonywali przez ostatnie czterdzieści lat istnienia grupy. Usłyszymy zarówno piosenki najstarsze, czyli turystyczno-ogniskowe, a także protest-songi, czyli te śpiewane w okresie stanu wojennego oraz te współczesne, utrzymane w klimacie piosenki literackiej. Wszystko w konwencji czysto akustycznej, prosto z Krainy Łagodności.

Obecnie zespół tworzą: Andrzej Grzegorz Wilczewski (śpiew), Grzegorz Bielawski (gitara, śpiew) i Roman Uske (gitara, śpiew).


Wejściówki od 4.03 w BOK i online
https://bielanski.waw.pl/koncert-zespolu-bez-idola-nasze-piosenki/
Miejsce:
Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1.
Godz.
18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury