Spektakl muzyczno-literacki o źródłach polskiego humoru.
Jest to wielowymiarowy projekt, będący jednocześnie koncertem, spektaklem i spotkaniem z publicznością.
Małpa w kąpieli obok staropolskich famurałów; mazurki i elegie; angielskie gorsety (z renesansowej alkowy, dowcipnie opisane przez Johna Donne’a, przetłumaczone przez Stanisława Barańczaka, a spointowane przez Marka Grechutę), a także pewien krokodyl… oraz cała plejada nazwisk ważnych dla polskiej kultury. Taki będzie ten wieczór - skrzący się kontekstami literacko-muzycznymi i rozszyfrowujący kody naszej zbiorowej tożsamości, która jest spajana sensem, dowcipem, a nie tylko chronologią.
I tak jak w muzyce forma mazurka kojarzona z absolutnym kunsztem Fryderyka Chopina, a wciąż żywo tworzona, tak Aleksander Fredro jest jak kolejne ogniwo w całej ciągłości dziejów naszej kultury.
Co było przed nim? Co nam zostawił? A co zainspirował?
Osobnym wątkiem nad którym się wspólnie pochylimy będzie odwieczna samotność wtajemniczonego, doświadczonego artysty, stańczykowskiego błazna, smutnego pierrota czy chaplinowskiego trampa.
Czy dzieła hrabiego nadal mogą wyrażać nasze emocje w XXI wieku? Czy w naszych sercach i umysłach wybrzmiewają jego frazy? Jak to kształtuje konteksty, w których funkcjonujemy?
Odpowiedzą na to pytanie:
śpiewaczka Katarzyna Thomas, pianista Piotr Szafraniec i spiritus movens całego przedsięwzięcia aktor Dariusz Jakubowski, który przedstawi poezje i poprowadzi spotkanie.
Podczas spektaklu będziecie mieć do czynienia z elementami wykładu performatywnego czy poetycko-muzycznego stand up’u.
Termin: 02.02.2024r.
Godzina: 19:00
Adres: Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury, Estrady 112, Warszawa
Wstęp bezpłatny, zapisy: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/55774
|