POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
07-11-2023       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem
ZAPRASZA
Dom Kultury Kadr
ul.W. Rzymowskiego 32
02-697 Warszawa
http://www.dkkadr.waw.pl
promocja@dkkadr.waw.pl
Warszawa
miejsce:
Dom Kultury Kadr
18:00
» Wydarzenia inne
sala: Broadway
wstęp: 7 zł, kup bilet online lub w recepcji DK Kadr

Prelegentka: Beata Lewandowska-Kaftan

Zaczyna się od ZACHWYTU. Oczy chłoną barwy kobiecych strojów i niewiarygodne błękity i turkusy oceanu. Nos chciwie podąża za smużkami nieznanych zapachów. W ustach boski smak mango rozgrzanego słońcem. Potem pojawia się ZADZIWIENIE. Kobiety w afrykańskich kangach mijają się z tymi w czarnych buibui i muzułmańskich chustach. Twarze ciemne jak heban i złociste jak skórka chleba pozdrawiają się uprzejmym Habari. Mocna kawa w arabskich czarkach pachnie kardamonem z Wysp Korzennych, a głos afrykańskich bębnów miesza się z dźwiękami perskiej liry kanun. Gdzie właściwie jesteśmy? W Afryce czy Arabii, a może w Persji albo w Indiach?
Oto ZANZIBAR – serce wybrzeża Suahili i starej kultury tworzonej od 20 wieków przez Afrykanów oraz żeglarzy i kupców, których łodzie przygnały tu łaskawe monsuny. Otwarci i ciekawi siebie nawzajem wymieniali towary, mieszali języki, wierzenia, zwyczaje, smaki, zapachy, stroje, muzykę. I stworzyli klejnot – kulturę SUAHILI, która wzięła to, co najlepsze z tradycji Afryki i Orientu.

Pani Beata zaprasza na Zanzibar, w podróż pełną dźwięków, zapachów i smaków, do domów moich przyjaciół, na podwodne pola alg, do ogrodów pełnych przypraw, na tradycyjne wesele i sekretny rytuał unyago. Zagubimy się w labiryncie uliczek starego Stone Town, zatańczymy w rytm bębnów, na ngalawach popłyniemy na ryby, w knajpkach popróbujemy pweza pilau. Ta wyspa karmi zmysły i wyobraźnię. Kto raz spróbuje wraca. Jak ja. Zapraszam na pokaz zdjęć i opowieści ze świata Suahili.

Po spotkaniu będzie można kupić książki „Zanzibar wyspa skarbów” oraz „Dotyk Afryki” – na życzenie z dedykacją.

Beata Lewandowska-Kaftan – z wykształcenia geograf, z zawodu wydawca, z zamiłowania… kobieta w podróży. Zakochana w Afryce, od ponad 20 lat podróżuje po Kenii, Tanzanii i Zanzibarze, Ugandzie, Etiopii, Namibii, Botswanie, Zimbabwe, Mali, Burkina Faso, RPA, a także Maroku i Egipcie.

Zafascynowana Afryką zaczęła o niej pisać. Pierwsza książka Afryka jest kobietą powstała z zauroczenia Afrykankami. Z zadziwienia niezwykłą kulturą Suahili napisała Zanzibar – wyspa skarbów (Nagroda Magellana 2018 za najlepszą książkę podróżniczą) oraz przewodnik Zanzibar. W kolejnej książce Dotyk Afryki, która powstała w czasie pandemii, wraca do najpiękniejszych wypraw po Mali, Burkina Faso, Etiopii, Ugandzie, Tanzanii i Kenii, opowiada o obyczajach i tradycjach, a nade wszystko o spotkanych po drodze ludziach, bo – jak mówi – „najpiękniej podróżuje się nie z punktu do punktu, ale od człowieka do człowieka.”

Pisuje artykuły do prasy, publikuje w Internecie, prowadzi autorską stronę: https://web.facebook.com/beata.lewandowska.kaftan/ poświęconą Afryce.

Za najpiękniejsze miejsca na Ziemi uważa okolice jeziora Turkana na dalekiej północy Kenii, jezioro Natron w Tanzanii, magiczne, wielokulturowe Mali oraz Zanzibar, gdzie Afryka spotyka się z Orientem.
Roztańczony orszak ślubny zmierza pod dom panny młodej. Na tradycyjnych weselach na Zanzibarze przygrywają zespoły bębniarzy.
https://dkkadr.waw.pl/zanzibar-gdzie-afryka-spotyka-sie-z-orientem/
Miejsce:
Dom Kultury Kadr
Godz.
18:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury