Premierowy pokaz filmu „Raport Pileckiego”
W imieniu Instytutu Pileckiego w Augustowie oraz DKF-u KINOCHŁON serdecznie zapraszamy 1 września w 84 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej do kina Iskra (ul. 3 Maja 38), gdzie o godz. 19:00 rozpocznie się pokaz filmu o życiu i działalności Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Film „Raport Pileckiego” wyreżyserowany przez Krzysztofa Łukaszewicza przybliża losy jednego z największych polskich bohaterów – Rotmistrza Witolda Pileckiego, uczestnika Bitwy Warszawskiej, obrońcy Polski w 1939 roku, konspiratora, toczącego heroiczną walkę z bestialstwem i okrucieństwem dwóch totalitarnych systemów XX wieku: nazizmu i komunizmu.
Tytułowy „raport” to nawiązanie do jednego z największych wyzwań, których podjął się Pilecki – zgłosił się na ochotnika, by wejść do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz - Birkenau, z którego zbiegł po 947 dniach. Zebrane przez niego materiały stały się świadectwem pokazującym olbrzymią skalę zbrodni, która działa się za murami obozu. Po wojnie aresztowany, torturowany i skazany na śmierć przez komunistów za działalność wrogą Polsce Ludowej, pozostał wierny sobie i swoim ideałom. W 1990 roku Rtm. Pilecki został zrehabilitowany, a w 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.
Film o losach Rtm. Witolda Pileckiego stanowi swoistą formę złożenia mu należnego hołdu za bohaterskie oddanie życia za Polskę, a także próba pokazania fenomenu „Żołnierzy Wyklętych” i ich losów w powojennej, komunistycznej Polsce.
W filmie występują: w roli Witolda Pileckiego – Przemysław Wyszyński, Paulina Chapko (Maria Pilecka), Mariusz Jakus (Eugeniusz Chimczak), Karol Wróblewski (Józef Różański) i Paweł Paprocki (Józef Cyrankiewicz).
Po seansie spotkanie z gościem oraz dyskusja.
APK
- - -
Cennik:
Bilet na pojedynczy pokaz: 18 zł
Bilet ulgowy: 12 zł
Karnet na cztery pokazy: 60 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.
|