POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
02-07-2023     - 14-12-2023  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Międzynarodowy projekt - Łączy nas sól – tradycje górnicze i współczesna turystyka
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
...ogólnopolskie
miejsce:
Rumunia
BEZPŁATNE
» Wystawy różne
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Polsce, Przedsiębiorstwo Państwowe SALROM S.A.
w Rumunii i Związek Polaków w Rumunii realizują wspólnie międzynarodowy projekt „Łączy nas sól – tradycje górnicze i współczesna turystyka”. W ramach tego projektu zostanie otwarta wystawa „Salina Wielicka w Polsce” 2 lipca 2023 r. o godz. 17.00 w Kopalni Soli Kaczyka w Rumunii.

Inspiracją dla projektu stały się związki łączące Kaczykę w Rumuni z Polską sięgające 80. lat XVIII w. Powstającą wtedy w Kaczyce kopalnię soli organizowali, a potem eksploatowali
w niej sól górnicy z kopalń w Bochni i Wieliczce. Przedsiębiorstwo Państwowe SALROM S.A. jest właścicielem kopalń soli m.in. w Kaczyce, Praid, Slanic Prahova.

Wystawa planszowa „Salina Wielicka w Polsce” prezentuje jedno z najstarszych w Europie przedsiębiorstw działających do dziś. Należąca do niego Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r., a Zamek Żupny – dawna siedziba zarządu – i Kopalnia Soli w Bochni w 2013 r.
Wystawę będzie można zobaczyć:
02.07.2023 - 10.08.2023 - Kopalnia Soli Kaczyka
12.08.2023 - 11.10.2023 - Kopalnia Soli Praid
13.10.2023 - 14.12.2023 - Kopalnia Soli Slănic Prahova

Wystawa przedstawia historię soli w Wieliczce od czasów najdawniejszych po współczesne. Opowiada o powstaniu wielickiego złoża 13,6 mln lat temu, które posiada unikatową budowę jakiej nie ma żadna inna kopalnia soli na świecie. Składa się z dwóch części, u góry znajdują się bryły soli a pod nimi pokłady soli. Taką budowę wielickie złoże zawdzięcza, wypiętrzającym się Karpatom w trakcie jego powstawania. Ma to wpływ na kształt i wielkość komór powstałych po eksploatacji. Wystawa prezentuje różne odmiany soli i jej piękno. Pokazuje historię produkcji soli, która zaczęła się prawie 4 tys. lat p.n.e. w okresie neolitu. Wówczas sól otrzymywano poprzez gotowanie solanki ze słonych powierzchniowych źródeł. Dzięki odkryciom archeologów tereny obecnej Wieliczki zaliczane są do najstarszych w Europie miejsc produkujących sól.

Odkrycie soli kamiennej w latach 80. XIII w. spowodowało powstanie kopalni i solnego przedsiębiorstwa należącego do władcy, które przez wieki nazywało się Żupy Krakowskie. Obejmowało kopalnie soli i warzelnie w Wieliczce oraz Bochni i Zamek Żupny, w którym mieściła się siedziba jego zarządu. Wielicka kopalnia to ponad 700 lat produkcji soli. O tak długim okresie jej działania świadczą liczne zachowane narzędzia, maszyny i urządzenia górnicze, oświetlenie, urządzenia do wentylacji prezentowane w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni na gł. 135 m. Szczególnie cenna jest unikatowa kolekcja kieratów obejmująca trzy różne typy. Te drewniane urządzenia służyły do transportowania soli. Historia kopalni to także bogata tradycja górnicza z wierzeniami, zwyczajami i sztuką.

Produkcję soli w Wieliczce zakończono w 1996 r., ale kopalnia działa nadal jako znany
na całym świecie obiekt turystyczny. Pierwsi zwiedzający pojawili się w kopalni w XV w., pierwsza trasa do zwiedzania powstała w XIX w. Dziś jest to najliczniej odwiedzana kopalnia na świecie - przed pandemią zwiedzało ją prawie 2 mln turystów rocznie.
Obecnie w Kopalni Soli w Wieliczce, w ramach zakupionego biletu, zwiedza się dwie trasy: Turystyczną i Muzealną. Na powierzchni natomiast można zwiedzić Zamek Żupny z kolekcją solniczek zaliczaną do najcenniejszych na świecie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce
w ramach programu Kultura Inspirująca.

Partnerzy projektu „Łączy nas sól – tradycje górnicze i współczesna turystyka”:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w Polsce, Przedsiębiorstwo Państwowe SALROM S.A.
w Rumunii i Związek Polaków w Rumunii.

https://muzeum.wieliczka.pl
https://muzeum.wieliczka.pl/
Miejsce:
Rumunia
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury