POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
23-06-2023     - 30-09-2023  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
10 lat Zamku Żupnego w Wieliczce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
ZAPRASZA
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
ul. Zamkowa 8
32-020 Wieliczka
12 278-32-66
http://muzeum.wieliczka.pl
Wieliczka
miejsce:
Zamek Żupny
9.00 - 20.00
» Wystawy różne
23 czerwca przypada 10.lecie wpisu Zamku Żupnego w Wieliczce na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamek wzniesiony został pod koniec XIII wieku na siedzibę zarządu powstającego przedsiębiorstwa solnego Żupy Krakowskie. Ze względu na swoją funkcję, którą pełnił nieprzerwanie prawie 700 lat, wielicki zamek jest unikalnym zabytkiem w skali świata. Obecnie jest miejscem wystaw Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka i kulturalnym sercem miasta.

Żupy Krakowskie, czyli górnicze przedsiębiorstwo państwowe, skupiało pod jednym zarządem warzelnie i kopalnie soli w Wieliczce oraz Bochni. Były one najbardziej dochodowym, największym i najdłużej działającym przedsiębiorstwem w dziejach Polski. Zamek był siedzibą zarządu do stycznia 1945 roku, do momentu kiedy jego środkowa część została uszkodzona przez bomby radzieckie.

W 2013 r., razem z Zamkiem Żupnym, na listę UNESCO wpisana została także Kopalnia Soli
w Bochni na zasadzie rozszerzenia dotychczasowego wpisu Kopalni Soli w Wieliczce. Było to możliwe właśnie dlatego, że w przeszłości te trzy obiekty stanowiły jedno królewskie przedsiębiorstwo.

W latach 70. opiekę nad Zamkiem przejęło Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Po remoncie stał się siedzibą Muzeum i miejscem wystaw. Zamek Żupny (XIII – XIX w.) obejmuje trzy budynki oraz szyb górniczy (poł. XIII w.), pozostałości kuchni żupnej (XV w.) - prawdopodobnie najstarszej stołówki pracowniczej w Europie, fragmenty murów obronnych (poł. XIII w.) i jedyną zachowaną basztę (XIV w.) ze średniowiecznych murów obronnych.

W Zamku znajdują się wystawy stałe: „Pradzieje Wieliczki i okolic”, „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”, na której zobaczyć można zaliczaną do najcenniejszych na świecie kolekcję tych naczyń, Sala Gotycka wsparta na jednym filarze z portretami zarządców żupy, ponadto wystawa czasowa "Górnictwo i sztuka. Kolekcja porcelany Middelschulte”, na której prezentowane są unikatowe figurki i naczynia z porcelany miśnieńskiej z XVIII w. (do 22.10.2023 r.). Organizowane są także imprezy plenerowe: Święto Soli, Noc Muzeów, Europejskie Dni dziedzictwa, Dzień Otwarty Muzeów; koncerty: „Popołudnie ze Straussem”, Summer Music Festival i bogata oferta edukacyjna skierowana do grup szkolnych, rodzin, seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Obecnie w jednym z budynków (w zamku północnym) trwa remont, dzięki, któremu Muzeum zyska dodatkową powierzchnię wystawienniczą na ekspozycję stałą oraz wystawy czasowe.
W trakcie prac remontowych odkryto polichromie naścienne. Najbardziej zaskakujące było odsłonięcie malowideł z herbem Wazów - wstępnie datowanych na XVII w. - w miejscu gdzie się ich nie spodziewano. Dokonano też ciekawych odkryć archeologicznych, które świadczą o skomplikowanej przeszłości i unikalnym charakterze obiektu.
Po zakończeniu remontu (planowane końcem 2023 r.) w budynku zostanie urządzona nowa wystawa stała pt. „Solny klejnot w koronie”. Projekt finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zamek Żupny w Wieliczce można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-20.00 (ostatnie wejście 30 min przed zamknięciem). Poniedziałek - zamknięty, sobota – wstęp bezpłatny.

www.muzeum.wieliczka.pl

Miejsce:
Zamek Żupny
Godz.
9.00 - 20.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury