POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
03-08-2022     - 26-09-2022  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Novae – badania Ekspedycji Wydziału Archeologii UW
Wystawa czasowa
ZAPRASZA
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
Pl. Jana Pawła II 2
05-800 Pruszków
http://mshm.pl
Pruszków
miejsce:
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
Pl. Jana Pawła II 2
05-800 Pruszków
» Wystawy różne
d 19 lipca w Muzeum Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie można obejrzeć wystawę poświęconą badaniom archeologicznym Ekspedycji Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Tradycyjnie – jest ona eksponowana na ogrodzeniu, dostępna codziennie przez całą dobę do 26 września 2022 roku.

Novae to rzymski obóz legionowy położony nad dolnym Dunajem, w północnej Bułgarii. Został założony w I w. n.e., a w późnym antyku przeszedł transformację w miasto cywilne, które przetrwało do przełomu VI i VII w. n.e. W byłej fortecy polscy i bułgarscy archeolodzy od 80 lat odkrywają pozostałości rzymskiej bazy legionowej i późnoantycznych budowli. Wśród czterech zespołów pracujących w Novae jest Ekspedycja Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem Agnieszki Tomas.

Nie wszystkie budowle obozu legionowego zostały odkryte – dotychczas odsłonięto m.in. budynek komendantury (principia), łaźnie, szpital oraz fortyfikacje. Archeolodzy z Ekspedycji Wydziału UW badali principia oraz fortyfikacje, ale także inne pozostałości położone poza obozem – osiedle cywilne i nekropolę. Jednym z najbardziej interesujących odkryć ostatnich lat było odnalezienie nienaruszonych grobów ciałopalnych i szkieletowych, w tym żołnierzy i mieszkańców pobliskiego osiedla przyobozowego.

W tym roku polscy archeolodzy z Wydziału UW będą badać centralną część obozu na tyłach budynku komendantury. Na wystawie można zapoznać się zarówno z dotychczasowymi odkryciami Ekspedycji, jak i stosowanymi metodami badań, rekonstrukcjami odkrywanych pozostałości oraz zagadką budowli, którą zamierzają zacząć odsłaniać jeszcze w tym roku.

Wszystkie postery zostały przygotowane w dwóch językach – polskim i angielskim. Dodatkowo, wystawie towarzyszy dedykowana strona internetowa w języku angielskim: canabaenovae.wordpress.com. Każdy poster oznaczony został indywidualnym kodem QR kierującym do bardziej szczegółowych informacji na temat prezentowany na posterach.

Wystawa została zorganizowana w ramach działań promocyjnych Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza Działanie III.3.2.
https://mshm.pl/wystawa-czasowa-novae-badania-ekspedycji-wydzialu-archeologii-uw/
Miejsce:
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego
Pl. Jana Pawła II 2
05-800 Pruszków
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2023


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury