POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Kategorie wydarzeń
 
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
  Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Odbywające się online
 
16-08-2022       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
POD NASZYM PATRONATEM
Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie
ZAPRASZA
Diecezjalne Sanktuarium św. Rocha - Szkoła Świętego Rocha
ul. Cmentarna
63-510 Mikstat
Mikstat
miejsce:
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie ul. Cmentarna
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
Uroczystości odpustowe ku czci Świętego Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt związane są z drewnianym kościołem pobudowanym pod Jego wezwaniem na wzgórzu nazywanym obecnie Wzgórzem Cmentarnym bądź Wzgórzem Świętego Rocha. Uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt odbywają się nieprzerwanie od trzystu lat dzięki przekazowi międzypokoleniowemu. Jak wierzą od pokoleń Mikstaczanie uroczystość stanowi wotum dziękczynne za uratowanie mieszkańców przed zarazą, która zbierała śmiertelne żniwo w tych okolicach. Z przekazów ustnych wynika, że w czasie jednej z epidemii cholery wieśniak jechał z chorą żoną do lekarza do pobliskiego Ostrzeszowa. Na Wzgórzu miał ujrzeć mężczyznę w czarnym kapeluszu, z laską pielgrzymią i psem. Mężczyzna miał powiedzieć chłopu, módl się, twoja żona wyzdrowieje. Gdy kobieta wyzdrowiała na Wzgórzu pobudowano kościół ku czci św. Rocha. W związku z tym, że św. Roch, jak podają hagiografowie, uzdrawiał nie tylko ludzi, ale i zwierzęta gospodarze przyprowadzają w dniu jego liturgicznego wspomnienia przed bramę prowadzącą do kościoła, zwierzęta prosząc, by św. Roch się nimi opiekował. Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt odbywają się zawsze 16 sierpnia. Zgodnie z wielowiekową tradycją uroczystości odpustowe poprzedza 9-dnowa nowenna, a rozpoczyna je msza święta w intencji chorych w niedzielę poprzedzającą odpust. Ciekawą formą przygotowania do odpustu skierowana do dzieci i młodzieży odbywające się od 11 lat spotkania w Szkole św. Rocha. Spotkania te mają na celu rozbudzenie u młodego pokolenia zainteresowania i poczucia odpowiedzialności za pozostawione im przez przodków dziedzictwo kulturowe.

W przeddzień odpustu, tj. 15 sierpnia, odprawiana jest msza święta w kościele farnym o godz. 18:00. Po tej mszy świętej procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami św. Rocha - patrona uroczystości, udaje się do kościoła pw. św. Rocha, gdzie parafianie tak jak ich przodkowie od wielu pokoleń trwają na całonocnej adoracji. Od 1987 roku odprawiana jest o godzinie 24: 00 pasterka. Charakterystycznym elementem odpustu jest obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Jak przed wiekami odbywa się on po mszy świętej wotywnej odprawianej o godzinie 8:00. Dawniej na obrzęd błogosławieństwa gospodarze przyprowadzali przede wszystkim konie, krowy, owce, kozy, czasami świnie. Obecnie na obrzęd błogosławieństwa przyprowadzają, czasami przynoszą bądź przywożą swoje zwierzęta nie tylko parafianie mikstaccy, ale także goście z różnych stron kraju.

Po odmówieniu specjalnej modlitwy następuje przemarsz zwierząt przed przygotowanym podwyższeniem na którym stoi biskup lub kapłan kropiący wodą święconą zwierzęta i ich właścicieli.

W scenariuszu uroczystości odpustowych nie może zabraknąć oczywiście uroczystej sumy. Ta sprawowana jest o godz. 11:00. Ostatnim akcentem uroczystości odpustowych jest Msza Święta sprawowana o godz. 18:00. W czasie tej Mszy Świętej udzielane jest specjalne błogosławieństwa dzieciom. Po tej Mszy Świętej procesja z Najświętszym Sakramentem wraca do kościoła farnego.
Celem zaplanowanej uroczystości odpustowej jest uczczenia patrona św. Rocha, kontynuacja tradycji odpustowych, zwłaszcza obrzędu błogosławieństwa zwierząt, wyróżniającego te uroczystości od odbywających się w innych parafiach, integracja społeczności lokalnej i rodziny oraz zachowanie ciągłości tradycji odpustowych.

W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.



PROGRAM UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH KU CZCI ŚWIĘTEGO ROCHA
Z OBRZĘDEM BŁOGOSŁAWIEŃSTWA ZWIERZĄT W MIKSTACIE
15-16.08. 2022.


15 sierpnia Uroczystość Wniebowzięcia NMP
godz. 13:00 Pielgrzymka Lekarzy Weterynarii i Służb Weterynaryjnych – Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha
godz. 18:00 Msza Święta w kościele farnym pw. Świętej Trójcy. Po Mszy Świętej procesja z Najświętszym Sakramentem i relikwiami Świętego Rocha na Wzgórze Cmentarne do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Przy sanktuarium poświęcenie wianków z kwiatów, zbóż i ziół.
W sanktuarium całonocne czuwanie modlitewne


16 sierpnia DZIEŃ ODPUSTU
godz. 24:00 Pasterka sprawowana przez kapłanów pochodzących z Mikstatu bądź z nim związanych - przy Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha
godz. 05:30 Godzinki o Świętym Rochu Wyznawcy ( tekst godzinek z 1708 roku)
godz. 06:00 Msza Święta - Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha
godz. 07:00 Msza Święta w kościele farnym pw. Świętej Trójcy
godz. 08:00 Msza Święta wotywna
godz. 09:00 Przed bramą prowadzącą do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ZWIERZĄT. Obrzędu dokona ks. bp Radosław Orchowicz, biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej

godz. 11:00 Suma odpustowa- przewodniczy ks. bp Radosława Orchowicza
godz. 18:00 Msza Święta z błogosławieństwem małych dzieci.
Po Mszy Świętej procesja eucharystyczna do kościoła farnego
Miejsce:
Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie ul. Cmentarna
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury