Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają wszystkie dzieci (i nie tylko!) wieku od 3 lat do sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Augustowie (Rynek Zygmunta Augusta 9) we wtorek 4 lutego 2025 o godz. 14:00 na widowisko szopkowe „Herody” połączone z pogadanką i prezentacją instrumentów muzycznych, które przygotował Teatr Latarnia!
Co zobaczymy?
Niewielką walizkę po starym akordeonie – w niej nie tylko świat Heroda, bohatera bożonarodzeniowego przedstawienia popularnego niegdyś na polskich wsiach, ale także coraz bardziej odległa tradycja dawnego kolędowania.
Na wielobarwnym Podlasiu obok zwyczaju kolędowania z gwiazdą, chodziło się także w przebraniach różnych zwierząt i maszkar, chłodziło się też z kozą, a jeszcze nie tak dawno z szopką, która była małą scenką lalkową, w której grało się ręcznie wykonanymi kukiełkami.
Spektakl powstał z inspiracji lokalną tradycją, polskimi świątecznymi zwyczajami i ludowymi kolędami, na podstawie autentycznego scenariusza z wioski Miłkowice-Maćki.
Lalki do spektaklu zostały wykonane własnoręcznie ze starych przedmiotów oraz naturalnych materiałów gromadzonych przez Teatr Latarnia od lat. Warstwa dźwiękowa spektaklu tworzona jest na żywo na tradycyjnych instrumentach: aurę spektaklu budują dźwięki przedwojennego akordeonu, wraz z bębenkiem obręczowym ręcznie kutym trójkątem, oraz różnego rodzaju perkusjonaliami. Dopełniają je starodawne kantyczki i polskie kolędy śpiewane przez Mateusza Tymurę – aktora i muzykanta.
W „Herodach” zabawa miesza się z ludowym patosem, a stara jak świat opowieść przynosi widzom nie tylko przestrogę, ale także sporo uciechy i bożonarodzeniowej otuchy.
Po spektaklu zapraszamy na żywą pogadankę o tradycjach kolędniczych. Podczas niej dzieci, rodzice oraz opiekunowie dowiedzą się o najciekawszych zjawiskach związanych z tym dawnym obrzędem, którego korzenie sięgają jeszcze wierzeń słowiańskich. Uczestnicy sami też będą mogli ożywić lalki z szopki, uruchomić cieniowy teatr wyobraźni w betlejemskiej gwieździe, a także wcielić się w postać turonia. Na zakończenie wszyscy stworzą małą kolędniczą orkiestrę i przy wsparciu wszystkich instrumentów wspólnie zagrają i zaśpiewają starą piękną kolędę.
Zapowiada się wyśmienicie!
---
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w Małej Galerii APK (Rynek Zygmunta Augusta 9)
czas trwania: 35 min. widowisko + 45 min. gawęda z warsztatami
Pomysł: Mateusz Tymura
Lalki: Monika Kwiatkowska, Mateusz Tymura
Wykonanie: Mateusz Tymura
|