POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Instytucje kultury
Biblioteki
Centra kultury
Galerie
Kabarety
Kina
Kluby
Muzea
Muzyczne instytucje i muzycy
Sport i rekreacja
Stowarzyszenia i fundacje
Taneczne instytucje
Teatry
Więcej kategorii
 
Instytucje kultury  ->  Taneczne instytucje
Warszawa
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka"
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel. 22 55 40 718
http://www.warszawianka.uw.edu.pl
zobacz na mapie »
 
http://www.warszawianka.uw.edu.pl
warszawianka@uw.edu.pl
 

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” jest reprezentacyjną grupą folklorystyczną największej polskiej wyższej uczelni. „Warszawianka” to prawie 100 tańczących, śpiewających i grających studentów oraz absolwentów niemal wszystkich wydziałów UW.

Od 2001 Zespół posiada w swoich szeregach również grupy dziecięce, w których obecnie tańczy około 80 dzieci w wieku 5 -13 lat. Dla starszych w 2008 roku powstała grupa młodzieżowa.

Hołdując podstawowej maksymie „Edukacja przez folklor”, Zespół jest jednym z najbardziej aktywnych członków Stowarzyszenia - Polska Sekcja Międzynarodowych Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (PS CIOFF)
Wieloletnia, rzetelna praca pozwoliła nadać Zespołowi specyficzny kształt
i charakter.

W swoim repertuarze „Warszawianka” posiada różnego rodzaju programy: tańce narodowe; obrazki sceniczne z różnych regionów kraju oparte na polskich zwyczajach i obrzędach; widowiska związane z tematyką świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy; przygotowała również wiele programów edukacyjnych dla młodzieży szkolnej. Z

Zespół szczególnie upodobał sobie tematykę związaną z tradycjami stolicy, co ma odbicie w obrazkach scenicznych z okresu Księstwa Warszawskiego oraz międzywojennej Warszawy. Na stałe związana ze społecznością stolicy „Warszawianka” organizuje wiele imprez i koncertów tematycznych, okolicznościowych oraz charytatywnych.

Wysokie oceny Rady Ekspertów Ministerstwa Kultury i Sztuki, pozytywne opinie i recenzje pozwoliły na to, aby Zespół wielokrotnie był rekomendowany do wzięcia udziału w prestiżowych imprezach krajowych i zagranicznych. Uczestniczył w ceremoniach podpisania umów partnerskich pomiędzy Warszawą a Hagą w Holandii; Warszawą a Hamamatsu w Japonii, gdzie obok Filharmonii Narodowej oraz Polskiego Teatru Tańca z Poznania brał udział w Festiwalu Chopinowskim. Był również członkiem artystycznej delegacji kraju podczas Dni Kultury Polskiej w Taipei na Tajwanie. Uczestniczył, jako jedyny reprezentant Polski na Światowych Targach Kultury Kjongyu World Culture EXPO ’98.

Zespół odbył wiele tournee krajowych i zagranicznych. Urodziwą młodzież uniwersytecką, piękne polskie stroje ludowe (oryginalne i rekonstruowane), urzekające pieśni i tańce miała możliwość podziwiać publiczność: Bułgarii, Belgii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Indii, Japonii, Kanady, Korei, Meksyku, Niemiec, Tajwanu, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch.
W trakcie wielu podróży, oprócz koncertów samodzielnych Zespół wielokrotnie brał udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając cenne nagrody. Najbardziej jednak „Warszawianka” ceni sobie występy przed polską publicznością.

„Warszawianka” wyróżnia się spośród innych zespołów tego typu niezwykle pięknymi i niebanalnymi opracowaniami muzycznymi na rozbudowany skład instrumentalny oraz oryginalnymi i atrakcyjnymi rozwiązaniami choreograficznymi.

Dyrektor
Jan Łosakiewicz

Choreografia
Małgorzata i Jan Łosakiewiczowie

Kierownictwo muzyczne
Witold Jarosiński
Przemysław Marcyniak

Przygotowanie wokalne
Urszula Jankowska-Matan

Instruktorzy tańca
Marta Jarosz
Paulina Kroplewska
Norbert Późniewski

Akompaniator
Karolina Onuszkiewicz

Rzecznik prasowy
Ewa Sonczyk-Buczyńska

Prowadzenie biura
Piotr Skawski


 
zobacz

bardzo archiwalnych »Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego "Warszawianka"
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury