POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Instytucje kultury
Biblioteki
Centra kultury
Galerie
Kabarety
Kina
Kluby
Muzea
Muzyczne instytucje i muzycy
Sport i rekreacja
Stowarzyszenia i fundacje
Taneczne instytucje
Teatry
Więcej kategorii
 
Instytucje kultury  ->  Taneczne instytucje
Lublin
Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im.Wandy Kaniorowej
20-078 Lublin
ul. Żołnierzy Niepodległej 3
http://www.zpit.lublin.pl
zobacz na mapie »
 
http://www.zpit.lublin.pl
kaniorowcy@lublin.net.pl
 

Zespół powstał w 1948 jako jeden z pierwszych w kraju po II wojnie. Początkowo nosił nazwę Teatr Młodego Widza , w roku 1953 przekształca się w Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Lubelskiej zaś od roku 1998 funkcjonuje jako Zespół Pieśni i Tańca “Lublin” im.W.Kaniorowej.

Zespół jest fenomenem w krajowej i międzynarodowej skali, uniwersytetem ludowych tańców i pieśni, a przy tym - zważywszy na to, że przewinęło się przezeń blisko 30 tys. członków, na trwałe zarażonych folklorem - niezwykłym zjawiskiem socjologicznym. Kaniorowcy, jak się popularnie mówi o Zespole od imienia jego założycielki Wandy Kaniorowej, związani są z nim przez całe młode życie, nawet po kilkanaście, a i wiecej lat. Tu się edukują, wychowują, a także po prostu bawią, awansując z grup dziecięcych, młodzieżowych aż do I Reprezentacji przyswajając niebywale obecnie bogaty repertuar. Obejmuje on opracowane artystycznie przez wybitnych - w większości własnych - choreografów i muzyków melodie, pieśni i tańce z niemal wszystkich regionów Polski, od rodzimych lubelskich czy rzeszowskich po wielkopolskie, od nowosądeckich czy cieszyńskich po kaszubskie, a także tańce narodowe - polonezy, mazury, kujawiaki, oberki, krakowiaki.
Jest też "Lublin" kulturalnym ambasadorem naszego kraju i regionu, obdarowującym polskim folklorem ludzi z krajów niemal wszystkich kontynentów, do których w niezliczonych wojażach docierał, lauretem ogromnej ilości festiwali w kraju i za granicą. Wszędzie zachwycał profesjonalizmem, świeżością, wigorem, połączonymi z serdecznym uśmiechem. Od 1994 r. jest też organizatorem Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” uhonorowany został licznymi dowodami uznania, nagrodami Ministra Kultury,Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Spraw Zagranicznych, Wojewody i Prezydenta Lublina.

W 2008 r. Zespół otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

Obecnie w zajęciach Zespołu uczestniczy około 500 osób skupionych w 16 grupach uszeregowanych wiekowo od 5 do 25 lat.


 
zobacz

bardzo archiwalnych »Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im.Wandy Kaniorowej
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie
 
 
 Copyright © 2002-2022


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury