POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
Park w.Mikoaja w Krainie Bajek w Zatorze
 
13-11-2015
ZNAMY TRZY NAJLEPSZE DRUYNY - RED BULL WINNING 5 NA PӣMETKU!
 
10-11-2015
Duma, pasja i osobowo - Krakowianin najlepszym barist w Europie!
Maciej Golonka zwycizc Europejskiego Finau Mistrzostw Barista of the Year 2015

 
05-11-2015
KAJAKOWA RYWALIZACJA W MIECIE STU MOSTW ZA NAMI!

 
09-10-2015
Synergy Days 2015
 
30-06-2015
Nowa kawiarnia COSTA COFFEE w sercu Mokotowa
 
26-06-2015
FINALICI 5. KONKURSU LOTW RED BULL
 
23-06-2015
Latem bdzie rzeko, e a mio w Costa Coffee!
 
18-06-2015
Costa Express na stacjach LOTOS. Letnie testy gorcej kawy

 
09-06-2015
Mio, lekko i przyjemnie wiosenne doznania w COSTA COFFEE!
 
01-06-2015
Popis umiejtnoci i pasji torunianka najlepsz baristk w Polsce
Mistrzostwa Barista of the Year 2015

 
01-06-2015
COSTA COFFEE podbija serca wrocawskich mionikw kawy
 
25-05-2015
RELACJE
Europejskie Dni Dziedzictwa u mikstackiego Świętego Rocha - relacja
18-09-2023
16 wrześnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbyło się spotkanie u św. Rocha na Cmentarnym Wzgórzu. Spotkanie wpisało się w obchodzone po raz 31 Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku obchodzone były one pod hasłem: Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Nawiązywało ono do jubileuszu 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Na tej liście od 2015 roku znajdują się uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha w Mikstacie połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Ponadto samo sanktuarium jest doskonałym przykładem wzajemnego przenikania się dziedzictwa materialnego i niematerialnego. Sam budynek sanktuarium, jego wyposażenie jest przykładem dziedzictwa materialnego. Odbywające się tu od ponad trzystu lat uroczystości odpustowe z nieodłącznie z nimi związanym obrzędem błogosławieństwa, legendami to już dziedzictwo niematerialne przekazywane z pokolenia na pokolenie w sposób skuteczny przez ponad trzy wieki.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z historią kościoła na Cmentarnym Wzgórzu. Opowiedział o niej kustosz miejsca ks. kan. Krzysztof Ordziniak, który także krótko przybliżył postać patrona sanktuarium .
W sanktuarium znajdują się obrazy świętych. Ich sylwetki przybliżyli w sposób niezwykle piękny i interesujący uczestnikom spotkania rodzice i dzieci ze Szkoły św. Rocha. Przywołajmy osoby, które przybliżyła nam postacie świętych z naszego sanktuarium: św. Rozalia - Pani Danuta Kawałek z Frankiem, św. Izydora Oracza Pani Małgorzata Golicka z Hanią, św. Antoniego - Pani Marzena Szron z Igorem, św. Jana Pawła II – Marysia Pyta, św. Marię Magdalenę - Ania Semberecka i Zuzia Możdżanowska, św. Agatę - Pani Marta Działak z Zuzią, św. Wojciecha - Pani Weronika Stryjonek, św. Stanisław - Pan Adam Pyta ze Stasiem, św. Łazarz, św. Martę i św. Marię - Pani Magda Mazurkiewicz z Ewą, św. Mikołaja - Pani Mirosława Wróbel z Zosią, św. Jadwigę - Pani Katarzyna Kulak z Karolinką. W sanktuarium można było zobaczyć m.in. św. Stanisława, św. Jadwigę, św. Agatę, św. Jana Pawła II. Był także św. Mikołaj, który rozdawał cukierki. Zobaczyć można było atrybuty świętych z mikstackiego sanktuarium, a wszystko to dzięki strojom i rekwizytom przygotowanym przez rodziców i dzieci. Były ciekawostki z życia świętych z mikstackiego sanktuarium i wiele przysłów. Dowiedzieliśmy się sporo na temat patronatów poszczególnych świętych i ich atrybutów.
Odbyła się także prezentacja filmu "Ku Wzgórzu" z 1993 roku zrealizowanego przez TV Poznań. Można było zobaczyć, jak zmieniły się uroczystości odpustowe przez te trzydzieści lat, ale także otoczenie sanktuarium. Bo, zmieniły wszak mamy tu do czynienia z żywą tradycją.
Następnie została pokazana prezentacja na którą złożyły się zdjęcia z błogosławieństwa zwierząt w 2020 roku, czyli w czasie pandemii. Mikstat był wtedy w tzw. „czerwonej strefie” i w zasadzie obrzęd nie powinien się odbyć. Jednak ludzie przyprowadzili zwierzęta. Obrzęd chociaż w ograniczonym zakresie jednak odbył się. Pokazało to, jak ważny jest dla społeczności odpust u św. Rocha i pozwoliło zachować ciągłość odbywającego się tu od ponad trzystu lat odpustu. Rzecz niespotykana w skali kraju.
Można było obejrzeć wystawę prac uczestników spotkań w Szkole Świętego Rocha
W Europejskich Dniach Dziedzictwa chodzi o to, by pokazać bogactwo mniejszych i większych społeczności. Dni te służą ochronie i promocji dziedzictwa, trzeba tu dodać żywego. Nasze niewielkie rozmiarami, ale wielkie duchem i przesłaniem Diecezjalne Sanktuarium św. Rocha i wszystko co się z nim wiąże jest naprawdę cennym skarbem pozostawionym nam przez naszych przodków. Żyjąc na co dzień w jego otoczeniu nie zawsze dostrzegamy jego wartość.
EDD są największym wydarzeniem kulturalnym, edukacyjnym w Europie. Co warto podkreślić w prezentację postaci świętych aktywnie włączyły się dzieci. Spotkanie pokazało, że rośnie nam młode pokolenie dziedziców, depozytariuszy dziedzictwo, którzy zapewne zechcą przyjąć nasze piękne tradycje odpustowe i przekaże je kolejnym pokoleniom, ale także zatroszczą się o niewielkie, ale mające niepowtarzalny klimat Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha i jego wyposażenie. Po prezentacjach był czas na spotkanie przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez rodziców. W tym czasie można było obejrzeć także wystawę prac dzieci uczestniczących w spotkaniach Szkoły Świętego Rocha. Można było obejrzeć m.in. prace na temat: Odpust św. Rocha w mojej rodzinie, Atrybutu św. Rocha, Święty Roch na pielgrzymim szlaku, Co mogę podarować innym nie mając pieniędzy, Projekt logo Szkoły św. Rocha. To był naprawdę piękny czas …Znane polskie przysłowie mówi: Cudze chwalicie, swego nie znacie… To spotkanie było okazją do bliższego poznanie, właśnie tego swojego.
Tekst:Małgorzata Strzelec, ks. Krzysztof Ordziniak
Zdjęcia: Małgorzata Strzelec
  
zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz

zobacz


 

miejsce wydarzenia:
Diecezjalne Sanktuarium św. Rocha


 

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją