POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
17-10-2013     - 20-10-2013  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
EYE ON CULTURE FESTIVAL
ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
miejsce:
Teatr Polski, Klub Sen Pszczoły
NOWE WYDARZENIE NA KULTURALNEJ MAPIE WARSZAWY!
17-20 października 2013 Teatr Polski | Klub Sen Pszczoły

Podczas czterech festiwalowych dni zaprezentujemy zjawiska teatralne i muzyczne z Rosji, Białorusi, Czech, Litwy i Polski.Głównym celem jest przybliżenie kultury państw dawnego bloku wschodniego, dialog na temat naszej tożsamości i świadomości oraz ukazanie społecznego kontekstu sztuki.

Pełen program - www.eyeonculturefestival.eu

Bilety:
Eventim http://tiny.pl/qq4qr
Bilety.24 http://tiny.pl/qq4q9
lub w kasach Teatru Polskiego: http://tiny.pl/qq4qf

Dzień pierwszy „W oczach reżimu” to pytanie o miejsce jednostki w reżimie niedemokratycznym oraz stosunek władzy do człowieka. Po raz pierwszy w Polsce pojawi się białoruska niezależna formacja Korniag Theatre ze „Spektaklem nr 7”, opowieścią o wszechogarniającym strachu, obawach, lękach i niebezpieczeństwie. Forma teatru z Mińska przywodzi na myśl spektakle Piny Bausch. Kolejne wydarzenie dnia to rozegrane w przestrzeni wojskowego namiotu widowisko lalkowe dla dorosłych „Putin na nartach”. Spektakl porusza drażliwy problem wojny w Czeczenii. Materią literacką jest dziennik Anny Politkowskiej a obraz sceniczny ukazuje dzisiejszy reżim polityczny Rosji.

Dzień drugi poświęcony będzie „Literaturze pamięci”. Na scenie kameralnej Teatru Polskiego zagości Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina. Zaprezentuje wstrząsające relacje z czasów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w spektaklu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” Swietłany Aleksijewicz, w interpretacji Pawła Palcata. Dola kobiety na wojnie odartej z etosu i mitu, a pełnej szarości, brudu i łez.

Kolejny dzień należeć będzie do litewskiej grupy Atviras Ratas. Prowadzona przez Aidasa Giniotisa jest jednym z ciekawszych zjawisk sceny naszego sąsiada. W dniu nazwanym „Samoidentyfikacja” zobaczymy dwa spektakle „Ucieczka do Akropolu” oraz „Kraina deszczu” będące komentarzem do obecnego stanu świadomości o naszej przeszłości i tożsamości. Aktorzy improwizują, śpiewają, tańczą.

Finał festiwalu to „Dźwięki teatru”. Na dużej scenie Teatru Polskiego zagości zjawiskowy, jazzujący spektakl z Teatru Nowego w Łodzi „Chcę do nieba. LeningradŁódź”. Kultowe piosenki Sergieja Sznurowa w nowych aranżacjach Leny Ledoff oraz tłumaczeniu i wykonaniu Przemysława Dąbrowskiego. Zwieńczeniem wieczoru, jak i całego festiwalu będzie widowisko Teatru Nowego w Krakowie „Moskwa Pietuszki”, mające swoje miejsce w praskim klubie Sen Pszczoły. Tekst Wieniedikta Jerofiejewa to pretekst do koncertu-spektaklu. Knajpiany klimat, wódka na stole, gryzący dym papierosów, dźwięki muzyki i nostalgia za ZSRR…

Wydarzenia festiwalowe to również zjawiska muzyczne. W przestrzeni Snu Pszczoły, w każdy pofestiwalowy dzień, wystąpią m.in. DJ Papa Bo, Michał Milczarek Trio oraz gwiazda rosyjskiej sceny muzycznej, goszcząca pierwszy raz w Polsce – Bigudi.

Dopełnieniem programu są panele dyskusyjne drugiego i trzeciego dnia festiwalu w foyer Teatru Polskiego, poświęcone społecznemu kontekstowi sztuki oraz problematyce Europy Wschodniej. Po każdym spektaklu odbędą się również spotkania z artystami i zaproszonymi gośćmi, poprowadzi je teatrolog Janusz Majcherek.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Międzynarodowych Inicjatyw Kulturalnych.
Miejsce:
Teatr Polski, Klub Sen Pszczoły
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury