Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu
oraz
Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 4 w Opolu
zapraszają na spotkanie z cyklu
Podróże Opolan - dalekie i bliskie
Wykład wygłosi prof. Jan Kubik
Temat: Jak powstawały katedry. Refleksje inżyniera.
poniedziałek, 8 lipca 2013 r., godz. 16:30
Sala Spotkań MBP Filia nr 4
Opole, Plac J. Piłsudskiego 5-6/ I piętro
wstęp wolny
PROF. JAN KUBIK studiował na Politechnice Śląskiej, tam też się doktoryzował. Z opolską Wyższą Szkołą Inżynierską związał się w 1973 roku. Jest autorem 17 prac zwartych i ponad 100 artykułów naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych. Jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN oraz przewodniczy Komisji Inżynierii Budowlanej Śląskiego Oddziału PAN w Katowicach. Jego pasją jest popularyzacja i przywracanie pamięci wybitnych uczonych urodzonych na Śląsku (Martina Wilhelma Kutta- matematyka i fizyka i Theodora Kałuży – fizyka) i ochrona dziedzictwa kulturowego Opolszczyzny. Jako Prezes Opolskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami od 1986 roku starał się o zachowanie zabytkowej zabudowy śródmieść miast Opolszczyzny.
Zainicjował ratowanie pozostałości przemysłu wapienniczego w naszym województwie, proponując wytyczenie szlaku starych wapienników Opolszczyzny w ramach poszerzonego Parku Krajobrazowego Góry Świętej Anny oraz ratowanie pozostałości zabytkowych tkalni w Prudniku. Zaangażował się w zachowanie unikatowych w skali kraju, późnogotyckich polichromii brzeskich z XV wieku, mieszczących się w 12 kościołach w okolicach Brzegu. Od 2004 r. przewodzi społecznej komisji konserwatorskiej województwa opolskiego, która opiniuje zasadność podejmowania prac konserwatorskich w obiektach zabytkowych.
Opracował podręcznik z zakresu problemów fizyki budowli zabytkowych. Prywatnie lubi turystykę, zwłaszcza góry. Przez wiele lat dojeżdżał do pracy na rowerze, w czasach, gdy jeszcze nie było to modne.
|