POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
07-06-2013     - 09-06-2013  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Social Art – Wrocław społecznie zaangażowany
ZAPRASZA
http://www.heliosnh.pl
miejsce:
Kino Nowe Horyzonty
18.00
Między 7 a 9 czerwca br. mieszkańcy Wrocławia oraz Dolnego Śląska będą mieli okazję wziąć udział w wydarzeniu o charakterze społeczno – kulturalnym o nazwie Social Art. Podczas trzech kolejnych dni w Kinie Nowe Horyzonty zostaną zaprezentowane filmy dokumentalne, fabularne, reklamy oraz plakaty, które podejmują tematy trudnych kwestii społecznych. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na ważne problemy ludzi i ich nieszablonowe pokazanie poprzez sztukę. Social Art jest wspólną inicjatywą Kina Nowe Horyzonty oraz wrocławskiego oddziału Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard, która powstała przy współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym HumanDOC, Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia Locus.

Wydarzenie dedykowane jest wszystkim osobom zainteresowanym tematyką społeczną. Organizatorzy Social Art sygnalizują pewne zjawiska, które pojawiają się w zetknięciu z odmiennością. Są one widoczne na różnych płaszczyznach życia np. w kontekście różnic etnicznych, niepełnosprawności, wieku, sytuacji ekonomicznej czy innego modelu życia. Pomysłodawcy projektu zachęcają odbiorców do podjęcia dialogu, a jednocześnie nie narzucają gotowych rozwiązań lub określonych postaw.

- Zdarza się, że pochłonięci codziennymi sprawami tracimy z oczu problemy, które dotykają innych ludzi. Czasem odkładamy własne zaangażowanie na bardziej dogodny czas, w bliżej nieokreślonej przyszłości. Dzięki projektowi Social Art mamy szansę na refleksję i dostrzeżenie problemów np. wykluczenia i odrzucenia przez społeczeństwo ujętych z artystycznej perspektywy. Bardzo cieszy nas to, że idea tego wydarzenia została zainicjowana przez naszych pracowników, którzy z entuzjazmem współtworzą ten projekt – powiedziała Agnieszka Orłowska, prezes Globalnego Centrum Biznesowego Hewlett–Packard.

Wstęp na pokazy filmowe i wystawę plakatów jest bezpłatny. Organizatorzy chcieliby wpisać Social Art na stałe do kulturalnego kalendarza Wrocławia i przekształcić go w kolejnych latach w imprezę cykliczną.

- Najwspanialsze są obserwacje i uczucie, że Kino Nowe Horyzonty, które powstało zaledwie kilka miesięcy temu, realizuje swoje cele. Social Art to wynik naszych kontaktów biznesowych z Globalnym Centrum Biznesowym HP, które zrodziły wartościową ideę. Pracownicy HP, znając naszą misję, wpadli na pomysł realizacji ciekawego przedsięwzięcia, ukazania zaangażowania i odpowiedzialności firmy. Poczuli, że chcą zrobić coś dla miasta, w którym żyją i pracują. Po pierwszym spotkaniu widzieliśmy, że mamy wszystkie narzędzia, aby takie wydarzenie zorganizować. Program będzie bardzo ciekawy, ale dla mnie już sam fakt sposobu zrodzenia się takiej inicjatywy jest sukcesem. A to dopiero początek! - mówi Radosław Drabik, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.



Propozycje filmowe i reklamowe

Program Social Art składa się z trzech sekcji artystycznych: cyklu filmów fabularnych oraz dokumentalnych, które przez trzy dni będzie można obejrzeć w salach kinowych Kina Nowe Horyzonty, towarzyszącej im wystawy polskiego plakatu artystycznego oraz wyświetlanych w przestrzeni kina reklam społecznych z różnych krajów. Wspólnym mianownikiem dla prezentowanych form jest niekonwencjonalne ujęcie problematyki społecznej, mające w zamyśle intrygować, poruszać oraz zachęcać odbiorcę do refleksji.

Projekcje filmowe podzielone są na trzy bloki tematyczne: „WYKLUCZENI”, „RAPORT MNIEJSZOŚCI”
i „POZA SCHEMATEM”. Twórcami obrazów dokumentalnych i fabularnych są filmowcy z całego świata, których prace zdobyły uznanie widzów na wielu festiwalach, nie trafiając jednak do powszechnej dystrybucji kinowej. Filmy wyświetlane będą w dwóch wersjach językowych: angielskiej i polskiej.

„WYKLUCZENI” to najsilniej reprezentowany blok filmowy. Projekt Social Art zainauguruje pokaz hiszpańskiego komediodramatu „La sombra del sol” („Cień słońca”) w reżyserii Davida Blanco, który podejmuje temat bezdomności. The Be All and End All” („Jak to jest”, reż. Bruce Webb) i propozycja kina drogi „Aaltra” (reż. Benoît Delépine i Gustave de Kervern) w ciepły, lecz daleki od prześmiewczego sposób podejmują kwestie społecznego wykluczenia spowodowanego chorobą czy kalectwem. Blok ten zamykają dwa dokumenty: polska „Eksmisja” („Resettlement”) w reżyserii Filipa Antoniego Malinowskiego i brytyjski „The English Surgeon” („Angielski Lekarz”) w reżyserii Geoffreya Smitha z muzyką Nicka Cave'a i Warrena Ellisa.

Blok „RAPORT MNIEJSZOŚCI” koncentruje się na współczesnym ujęciu tematu migracji. Reprezentują go dwa dokumenty: „Argentyńska Lekcja” w reżyserii Wojciecha Staronia opowiadająca o rodzinie młodej nauczycielki języka polskiego w Ameryce Południowej oraz „Il Castello” („Zamek”), włoska produkcja w reżyserii Massima D’Anolfi i Martina Parenti.

„POZA SCHEMATEM” to cykl poświęcony sylwetkom ludzi żyjących według własnych przekonań i pasji, będących wynikiem osobistych wyborów życiowych, a co za tym idzie, wbrew powszechnie przyjętym normom. Zaprezentujemy brytyjski dokument „Garbage Warrior” autorstwa Olivera Hodge’a o charyzmatycznym
i oddanym ekologicznym ideom architekcie. Wojnę masowej produkcji żywności wypowie zaś bohater filmu fabularnego „Happy Poet” („Szczęśliwy Poeta”) Paula Gordona. Światowej sławy choreograf Royston Maldoom podejmie się natomiast niezwykłego eksperymentu artystycznego w niemieckiej produkcji „Rhythm Is It!”.
Elementem dopełniającym pokazy długometrażowe będą prezentowane w otwartej przestrzeni kina reklamy społeczne zrealizowane w różnych krajach. Wszystkie łączy technika animacji, w której powstały, a przekaz większości z nich oscyluje wokół tematu ekologii, a ściślej idei recyklingu, segregacji odpadów oraz świadomego dokonywania zakupów.

Wystawa poza schematem

Od 7 do 13 czerwca br. będzie można obejrzeć nietypowo zaaranżowaną w przestrzeni kina wystawę prac polskich plakacistów. Różnorodne pod względem techniki wykonania prace wyeksponowane zostaną przy użyciu pochodzących z recyklingu kartonowych konstrukcji. Całość będzie ciekawie wpisywać się w industrialne wnętrze kina oraz nawiązywać bezpośrednio do tematyki podejmowanej w wyświetlanych w pobliżu animacjach. Wśród prac obejrzymy m.in. plakaty uznanych i docenianych w kraju i za granicą polskich artystów: Lexa Drewinskiego, Jana Bajtlika, Elżbiety Chojny, Patryka Kalisty, Agnieszki Ziemiszewskiej, Stefana Lechwara, Izy Kaczmarek-Szurek, Piotra Wiktora Węcławskiego, Małgorzaty Bedowskiej, Anity Wasik oraz studentów, pracowników i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu: Artura Skowrońskiego, Weroniki Kowalskiej, Anny Sikory, Joanny Skrzypiec-Żuchowskiej, Kaspera Minciela i Barbory Novotnej.


Darmowe wejściówki na filmy będzie można odebrać w kasach Kina Nowe Horyzonty od poniedziałku 27 maja od godź.10.00.
Szczegółowe informacje dotyczące projektu Social Art wraz z programem wydarzenia znajdują się na stronie Kina Nowe Horyzonty pod adresem: https://www.kinonh.pl/artykul.do?id=1638.
Więcej informacji także na: https://www.facebook.com/KinoNoweHoryzonty.
https://www.kinonh.pl/artykul.do?id=1638
Miejsce:
Kino Nowe Horyzonty
Godz.
18.00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury