Sztuka jest opowieścią o ostatnich latach życia i działalności Janusza Korczaka. Po wybuchu II wojny światowej prowadzony przezeń sierociniec dla dzieci żydowskich staje się częścią warszawskiego getta – tym samym losy jego mieszkańców stają się nieodłączną częścią tragedii narodu izraelskiego, skazanego przez hitlerowców na zagładę.
Widz towarzyszy staremu doktorowi, jego wychowankom i współpracownikom podczas zmagań z przerażającą rzeczywistością okupacyjną, trudami życia w getcie i wreszcie dramatem wywózki do obozu koncentracyjnego w Treblince.
Dzieje korczakowskiego Domu Sierot splecione są w spektaklu z losami innych mieszkańców getta, zwłaszcza bezdomnych dzieci żydowskich, nadając całości szerszą perspektywę i znacząc jej tragiczny wymiar.
Przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się tu przenikają – klamrą spinającą snutą opowieść jest postać współczesnej narratorki, która wraz z publicznością odkrywa kolejne jej karty.
„…Niezwykłe wrażenie robiły dopracowane kostiumy, rekwizyty i scenografia, ale przede wszystkim zaangażowanie, z jakim wszyscy wcielali się w swoje role. Nic więc dziwnego, że po skończonym spektaklu publiczność nagrodziła całą ekipę gorącymi brawami, a kwiatom i gratulacjom nie było końca.” /źródło: www.siemianowice.pl /
- - - - - - - - - - - -
Scenariusz: Karolina Michalik
Reżyseria: Mirosław Domin
Scenografia: Marek Woźniczka, Sylwia Rauer oraz Izabela Baranowska
Kierownik produkcji: Dorota Mitka
Premiera: 18.05.2012 – Siemianowickie Centrum Kultury
Występują: Agata Makosz, Mirosław Domin, Agnieszka Woźniczka, Marzena Lato, Łukasz Mitka, Michał Ledwoń, młodzież i dzieci z siemianowickich szkół oraz członkowie Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
Producenci spektaklu: Siemianowickie Centrum Kultury oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w siedzibie SCK.
|