Debaty o współpracy rozwojowej, filmy dokumentalne o projektach polskiej pomocy w Autonomii Palestyńskiej, Gruzji, Kenii i Wenezueli, gry i warsztaty edukacyjne inspirowane kulturą i tradycjami Afryki i Ameryki Łacińskiej – to i wiele innych atrakcji w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie już w sobotę 29 września!
Podczas V Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej organizowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie się można dowiedzieć, jak Polska pomaga światu. Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej jest największym w Polsce, dorocznym wydarzeniem organizowanym przez MSZ celem przybliżenia polskiemu społeczeństwu działalności Polski na rzecz krajów rozwijających się
i globalnych wyzwań rozwojowych. Forum jest adresowane zarówno do osób zaangażowanych zawodowo we współpracę rozwojową, jak i do wszystkich zainteresowanych sprawami świata
i międzynarodową aktywnością Polski.
Co Polska ma do zaoferowania krajom słabiej rozwiniętym? Jak wspieramy demokratyczne przemiany i reformy w krajach wprowadzających przekształcenia ustrojowe? Co należy zmienić w polskiej współpracy rozwojowej? Po co i w jaki sposób w pomoc rozwojową mogą się angażować polskie firmy? Tym zagadnieniom będą poświęcone debaty z udziałem ekspertów polskich oraz zagranicznych gości z Mołdawii i Tunezji.
O mieszkańcach kenijskiego slumsu, gruzińskiej wioski, palestyńskiego miasta i wenezuelskiej faveli oraz o tym, jak pomoc rozwojowa zmienia ich życie opowiedzą filmy dokumentalne. Wolontariusze polskiej pomocy przedstawią swoje doświadczenia z pracy w szkołach i ośrodkach zdrowia w Boliwii, Ghanie, Malawi i Tanzanii oraz doradzą, jak przygotować się do wolontariatu w krajach rozwijających się. Poprzez gry i zabawy prowadzone przez organizacje pozarządowe będzie można między innymi dowiedzieć się, z jakimi problemami borykają się dzieci ulicy w Limie, z czego swoje zabawki robią dzieci w Afryce i jak oświetlenie solarne wpływa na dostęp do opieki zdrowotnej w Sudanie Południowym.
Członkowie profesjonalnej grupy poszukiwawczo-ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej umożliwią przetestowanie sprzętu wykorzystywanego przez ratowników na terenach dotkniętych klęskami żywiołowymi. W namiocie Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) będzie można zobaczyć, w jaki sposób pomaga się uchodźcom na całym świecie. Będzie się też można wcielić w rolę członka misji humanitarnej, który ma za zadanie dostarczyć żywność ludności poszkodowanej w katastrofie, odbudować zniszczone budynki i zorganizować opiekę zdrowotną.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprasza wszystkich chcących się dowiedzieć więcej o tym, jak Polska pomaga światu.
V Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej
29 września 2012
10.00 – 17.00
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie
Szczegóły na naszej stronie: www.polskapomoc.gov.pl
|