POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
30-09-2012       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
POLA CHWAŁY 2012
ZAPRASZA
http://polska.zaprasza.eu
miejsce:
Niepołomice
BEZPŁATNE
Pola Chwały to VII ogólnopolskie otwarte spotkanie miłośników historii i wojskowości – olbrzymia impreza plenerowa, która rozgrywa się w różnych punktach miasta.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych. W zamkowych podziemiach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone zajęcia dla dzieci, gry na olbrzymich planszach oraz wypożyczalnia strojów historycznych.
Wokół zamku, na terenach zielonych w centrum Niepołomic rozkładają się obozy wojskowe oddziałów rekonstrukcyjnych podzielone na poszczególne epoki – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać żołnierzy, broń i pojazdy wojskowe. Ulicami miasta przechodzą wojskowe patrole z różnych epok, a w niedzielę o godz. 11.00 tradycyjnie odbywa się widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.
Na hipodromie za zamkiem w sobotę i niedzielę odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych. W sobotę od rana (godz. 10.00) będą ćwiczyć poszczególne oddziały, a o godz. 18.00 odbędzie się wielka inscenizacja starcia w realiach XVII wieku z udziałem kawalerii, piechoty, artylerii i z efektami pirotechnicznymi. W niedzielę Okazowanie Wojska Wszelakiego (przedstawienie każdej z grup), a później inscenizacje działań wojennych z frontu zachodniego II Wojny Światowej (pojazdy, artyleria, pirotechnika), pokaz kawaleryjski pułku ułanów oraz inscenizacja bitwy na froncie wschodnim I Wojny Światowej (piechota, artyleria, pirotechnika).

Tegoroczne Pola Chwały będą szczególnie poświęcone 200. rocznicy wyprawy Napoleona na Rosję, zwanej też II Wojną Polską. Specjalnie na tę okazję zostaną zbudowane dwie makiety: olbrzymia płyta 4 x 2 metry będzie prezentowała przebieg bitwy pod Borodino, na drugiej będzie można zobaczyć w większej skali drobny fragment panoramy bitwy od strony rosyjskiej.

Dla dzieci
Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia na dziedzińcu renesansowego zamku: budowanie zamków z klocków, malowanie obrazów historycznych, tańce i zabawy dworskie dla maluchów.
Szkoła Rycerska jest kierowana do nieco starszych. Aby zostać rycerzem, trzeba najpierw udowodnić, że jest się tego godnym. Szereg zadań do wykonania, ćwiczenia odwagi i charakteru, na koniec pasowanie na giermka. Rodzaj gry terenowej mającej pokazać dzieciom i młodzieży etos rycerza.
Szkoła Dam Dworu jest propozycją dla dziewcząt. Piękne zachowanie, taniec, stroje – takich umiejętności trzeba nabyć, by zostać ozdobą królewskiego dworu.

Pantagruchnięcie w gargantuły
Specjalny program dla dzieci przygotowany na sobotnie popołudnie (29.09) – zajęcia odbędą się w Parku Niepołomickim.

Zapraszamy wszystkich do przeistoczenia się w kuglarzy ze średniowiecznego jarmarku, którzy za pomocą ogromnych tektur, lin, farb, pędzli i wyobraźni stworzą niezwykły ŚWIAT NA OPAK! Świat ten pełen będzie niespotykanych GARGANTUŁ, czyli tworów prawie-niemożliwych, które dziwią i zachwycają, ale przede wszystkim śmieszą! Pachnąca czuła czarownica, mądre olbrzymy o dobrych sercach, wstrętne i mściwe królewny, domy do góry progiem, latające konio-słonie, gigantyczne mrówki i błyskawiczne żółwie, chichoczące ryby i ślimacze małpy.


Dołączcie do nas, aby razem PANTAGRUCHNĄĆ czyli złamać wszystkie baśniowe zasady i rozrabiać w królestwie, gdzie rządzi tylko wyobraźnia, a wymyślony świat GARGANTUŁ rośnie, pęcznieje kolorami, pączkuje i bulgoce, aż wykipi ponad szczytami parkowych drzew!

A wraz z nastaniem zmroku, wsłuchamy się w tajemnicze rytmy trąb i bębnów. Gigantyczne cienie GARGANTUŁ zaczną poruszać się i ożywać, i porwą nas do tańców, śmiechów i opowieści - rozpocznie się niezwykłe WIDOWISKO, w którym każdy z was będzie równocześnie widzem i aktorem, reżyserem i marionetką. Jak to możliwe? Tylko dzięki PANTAGRUCHNIĘCIU W GARGANTUŁY wraz z INSPIRO.
Więcej informacji:
Beata Kwiecińska ze Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych INSPIRO
tel. 664 453 071 lub 12 28 19 360


Imprezy towarzyszące

Vinyl Night - wojenna muzyka filmowa w Piwnicy Dźwięku - sobota od 20:00 do białego rana, Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, Piwnica Dźwięku

Festiwal Filmów Wojennych – codziennie prezentacja jednego filmu o tematyce wojennej, seanse w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach
Więcej informacji:
Kajetan Konarzewski - Festiwal Filmowy, Vinyl Night e-mail: kajetan.konarzewski@mcdis.pl

Szkoła fechtunku bagnetem – odtworzona na podstawie regulaminów przez grupę rekonstrukcyjną Szwadron Ziemi Radomskiej

„Dumy staropolskie” – koncert Jacka Kowalskiego; sobota godz. 20.00 w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach

JACEK KOWALSKI, pieśniarz i miłośnik pieśni staropolskiej, HENRYK KASPERCZAK, wirtuoz lutni i teorby oraz ROBERT REKIEL grający na bębnach przywracają życiu pieśni niegdyś sławne i dla kultury sarmackiej charakterystyczne.
Dumy układano w Polsce w XVI i XVII wieku. Były to pieśni poświęcane rycerzom, których waleczny żywot i ewentualnie bohaterską śmierć szczególnie pamiętano i podziwiano. O dumach (uwaga! nie wolno ich mylić z ukraińskimi "dumkami"!) wspominają często sarmaccy poeci i pisarze, dając świadectwo temu, jak chętnie spędzano wówczas wieczory "przy kominie" dajmy na to "chocimską dumę śpiewając, | Krwawe boje wspominając". Jedną z najstarszych dum znamy ze zbioru pieśni dedykowanych hetmanowi Zamoyskiemu w 1588 roku. Z kolei jedna z najbardziej znanych - Duma ukrainna (inaczej: Duma człowieka rycerskiego) - ujrzała światło dzienne w roku 1599, w zbiorze, który ukazał się dzięki hojności hetmana Zamoyskiego. Najpóźniejszą - wyśpiewano po śmierci króla Jana. Po drodze były liczne inne dumy, m.in. o hetmanie Zamoyskim, o księciu Koreckim, o Chodkiewiczu, o Chmieleckim.

Niestety, wszystkie te utwory zachowały się najczęściej jedynie jako teksty, bez notacji muzycznej. Skądinąd znamy jednak zapisy samych melodii. Podobnie jest z licznymi, pokrewnymi dumom pieśniami, które opiewały sławne zwycięstwa i klęski Rzeczypospolitej. Tylko niekiedy zdarza się taka gratka jak stara, XVII-wiecznej proweniencji pieśń o bitwie wiedeńskiej, czy o upadku Kamieńca, które można zaśpiewać podobnie, jak słyszano je z ust wędrownych dziadów jeszcze w wieku XIX. Trud wskrzeszenia tych utworów ich w postaci muzycznej - jest przedsięwzięciem prekursorskim.

Więcej informacji: Michał Chlipała e-mail: elear@wp.pl


Kiermasz na niepołomickim Rynku
Kramy kupieckie: biżuteria, rękodzieło artystyczne, garncarstwo, stroje i tradycyjna sztuka ludowa, mundury, repliki broni ze stali i drewna, repliki broni palnej, kuchnia staropolska z degustacją żywności, wydawnictwa historyczne.


POLA CHWAŁY 2012
Niepołomice – 28-30 września
Piątek, godz. 16.00 – 20.00
Sobota, godz. 10.00 – 22.00
Niedziela, godz. 10.00 – 16.00
Miejsce:
Niepołomice
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

 

 

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury