Muzeum Wojska zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych na zwiedzanie ekspozycji szlakiem „małej ojczyzny”. Historie przez nas prezentowane to przede wszystkim opowieści o Podlasiu i ludziach stąd wywodzących się. Niektórych los zaniósł bardzo daleko – jak Ryszarda Kaczorowskiego, żołnierza AK, ostatniego prezydenta RP na Uchodźctwie. Ale ich historia zaczynała się tutaj. I tak opowiadamy o naszej „małej ojczyźnie” – przez pryzmat ważnych postaci i wydarzeń światowych.
Proponujemy dwa tematy:
Białystok w ogniu. Bitwa o miasto w sierpniu 1920 roku
Bitwa o Białystok, która miała miejsce 22 sierpnia 1920 roku była bardzo ważnym epizodem wojny polsko-rosyjskiej. Nasze miasto miało strategiczne znaczenie dla wycofującej się Armii Czerwonej. Na zajęciach pokażemy genezę wydarzeń, które doprowadziły do bitwy, tło historyczne i polityczne. Poznamy bohaterów, ich czyny przeprowadzimy z mini wywiad. Spojrzymy na historię z ludzkiej, a nie tylko podręcznikowej perspektywy.
Bitwa pod Nowogrodem
8-10 września 1939 roku Niemcy, po przerzuceniu części wojsk z Pomorza do Prus Wschodnich, uderzyli na linię Narwi, której broniła SGO "Narew". Polscy żołnierze musieli walczyć z wielotysięczną niemiecką 21 Dywizją Piechoty. Podczas zajęć poznamy relacje naocznych świadków, wcielimy się w rolę korespondenta wojennego i napiszemy relacje z tego wydarzenia.
Czas trwania zajęć: 60 min.
Koszt udziału: 4 zł od dziecka
Max liczebność grupy: 30 osób
Godziny otwarcia: 08.30-17.00
Zapisy: 85 741 64 49
|