POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
14-05-2022       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Spektakl teatralny: Sprzedawcy Gumek
ZAPRASZA
http://www.dkkadr.waw.pl
promocja@dkkadr.waw.pl
miejsce:
Dom Kultury KADR
19:00
BEZPŁATNE
sala: Broadway
wstęp wolny, rezerwacja miejsc online lub w DK Kadr

Reżyseria: Fabian Kocięcki

Scenografia i kostiumy: Julia Ruszkowska

Muzyka: Mikołaj Błaszczyk

Obsada:

Bela Berlo- Klaudia Iwańska/ Wiktoria Swat

Johanan Cingerbaj- Remigiusz Fabich

Szmuel Sprol- Wojciech Kałużyński


Przekład: Agnieszka Olek

Dla Kogo?

Podstawowym założeniem spektaklu pt. „Sprzedawcy gumek” jest skierowanie go do szerokiego grona odbiorców, poprzez wykorzystanie zawartych w dramacie tematów, aktualnych na każdym etapie dorosłego życia. Chciałbym zgromadzić na widowni widzów w różnym wieku, chcących zidentyfikować się z problemami bohaterów dramatu Levina takimi jak lęk, odrzucenie, rozczarowanie, miłość, wątpienie w istnienie Boga, przemijanie.

O czym?

„Sprzedawcy Gumek” to wielkie studium samotności. Na scenie dochodzi do spotkania trójki bohaterów, pragnących zaznać poczucia bliskości z drugim człowiekiem. Im jednak bliżej się poznają, tym ich wewnętrzne poczucie samotności staje się bardziej dojmujące. Gorzknieją i ostatecznie całkowicie zamykają sobie drogę do przeżywania wspólnego szczęścia.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich postaci, które różnią się od siebie bardzo, jest zamknięcie się w swojej własnej samotności. Im staje się ona silniejsza tym bohaterowie popełniają więcej błędów, koncentrują się na sobie, ich ewentualnych zyskach lub stratach i zaczynają się rozpaczliwie bronić. Nie rozumieją, że bronią się tylko przed sobą. Każda próba rozmowy, nawiązania bliskości, przekroczenia pewnej granicy swojej samotności kończy się wielką porażką.

Poza samotnością również tematu starości. W połowie dramatu dochodzi do upływu czasu. Widzimy naszych bohaterów starszych o dwadzieścia lat. Pozbawionych atrakcyjności fizycznej, zmagających się z kalectwem, schorowanych, świadomych upływającego czasu, przepełnionych lękiem przed śmiercią, starających się podjąć rozpaczliwe, zakończone porażką, próby ratowania swojego życia. Tląca się u nich do tej pory nadzieja na lepsze życie, gaśnie bezpowrotnie.

O kim?

Bela Berlo – samotna kobieta między trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia. Posiada aptekę i mieszkanie. Apteka jest spadkiem po ojcu, nie przynosi wielkich dochodów pozwala jej na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Spragniona miłości i drugiego człowieka. Bywa agresywna, przebiegła, władcza, złośliwa, ironiczna i wulgarna. Wydaje jej się, że wszystko można wynegocjować, nawet miłość. Wszystkie te cechy to pancerz, pod którym skrywa się skrzywdzona przez wielu mężczyzn, samotna wylękniona kobieta o wielkiej wrażliwości. Jej „ja” to apteka.

Johanan Cingerbaj – samotny mężczyzna między trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia. Urzędnik miejski. Mieszka w wynajmowanym mieszkaniu. Cierpi na regularne bóle głowy. W aptece Beli chce kupić prezerwatywy. Ma 60 000 funtów oszczędności. Nieśmiały, wylękniony, introwertyczny, neurotyk, wrażliwiec. Nieustannie zestresowany. Widok kobiety śmiertelnie go onieśmiela mimo to cały czas jej poszukuje. Sam siebie określa typem „romantyka”. W rzeczywistości jest typem ofiary. Świetnie liczy i analizuje sytuacje, zazwyczaj na swoją niekorzyść. Świadomy swojej sytuacji. Jego „ja” to 60 000 funtów.

Szmuel Sprol – samotny mężczyzna między trzydziestym, a czterdziestym rokiem życia. Posiada dziesięć tysięcy opakowań prezerwatyw produkcji australijskiej, które są spadkiem po jego ojcu. Mieszka w domu obok Apteki Beli Berlo. Prowadzi intensywne nocne życie towarzyskie. Cukrzyk. Jego głównym celem jest pozbycie się spadku po ojcu. Nie poszukuje miłości ani kobiety. Relacje z kobietami mają zaspokajać jego potrzeby seksualne. Posiada nieodparty urok osobisty. Otwarty, spontaniczny, nieprzewidywalny. Bywa bezwzględny. Marzyciel i konformista. Typ artysty lekkoducha, włóczęgi. Pieniądze ze sprzedaży prezerwatyw mają pomóc zrealizować mu jego marzenie – wyjechać do Teksasu, który uznaje za prawdziwy raj na Ziemi. Wierzy w Boga tak samo jak jego ojciec, jednakże wszystkie jego działania zaprzeczają podstawowym prawdom wiary. Jego „ja” dziesięć tysięcy opakowań prezerwatyw.

Na pozór wszyscy mogą sobie pomóc: Bela wchodzi w związek z Cingerbajem, który dzieli się swoimi pieniędzmi, apteka zostaje doinwestowana, Bela ma męża, którym może się opiekować, Cingerbaj ma kobietę, która opiekuje się nim. Sprol sprzedaje w aptece prezerwatywy i wyjeżdża do wymarzonego Teksasu. Koniec historii. Niestety tak się nie dzieje. Bohaterowie stają się tytułowymi sprzedawcami i swojego „ja” nie chcą komuś oddać, tylko sprzedać. Mamy tu do czynienia z przeraźliwym lękiem przed zaufaniem drugiej osobie. Co prowadzi do samotności, w której tkwią do starości.
https://www.dkkadr.waw.pl/sprzedawcy-gumek/
Miejsce:
Dom Kultury KADR
Godz.
19:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury