W styczniu 2022 roku w Polsce przebywało ponad milion trzysta tysięcy osób pochodzących z Ukrainy. Dziś, kiedy wybuchła wojna, ta liczba ciągle się zmienia. W ramach wydarzeń w Galerii Dobro poświęconych tematyce Ukrainy chcemy porozmawiać o sytuacji, jakiej doświadczają kobiety pochodzące z Ukrainy na polskim rynku pracy. MOK Olsztyn serdecznie zaprasza na rozmowę o Ukrainkach i o pracy, która odbędzie się w sobotę 9 kwietnia o godz. 17:00 w Galerii Dobro.
Porozmawiamy o zagrożeniach ze strony pracodawców, pracy opiekuńczej, stereotypach, systemie, ochronie ukraińskich pracowników i prawie pracy. Porozmawiamy o czasie wolnym i poczuciu bezpieczeństwa. I o sztuce, która jednak może zmieniać rzeczywistość. Zapraszamy na spotkanie z Anną Omelianską i Martą Romankiv, autorką projektu „Możesz na mnie liczyć”, który zaowocował założeniem pierwszego związku zawodowego pracowniczek z Ukrainny – Komisji Środowiskowej Pracownic i Pracowników Domowych.
Marta Romankiv – urodzona we Lwowie. Jest artystką interdyscyplinarną, twórczynią instalacji, prac wideo oraz sytuacji społecznych. Ukończyła kierunek ceramiki artystycznej w Lwowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej. Kontynuowała studia w Polsce – na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, a tytuł magistry uzyskała na Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest doktorantką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Swoją działalność skupia głównie wokół tematu wykluczenia społecznego, a zwłaszcza tematyki narodowości, obywatelstwa oraz związanych z tym nierówności społecznych, jak i problemów tożsamościowych. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny, i znajdują się na pograniczu stref aktywizmu społecznego, nauki i sztuki. Artystka mieszka i pracuje w Polsce od 2015 roku.
Anna Omelianska – w Ukrainie prowadziła swój mały biznes, w Polsce od 6 lat. Pracuje jako opiekunka osób starszych, członkini Komisji Pracownic i Pracowników Domowych.
Rozmowę poprowadzi Katarzyna Duda.
Katarzyna Duda - absolwentka prawa i politologii na Uniwersytecie Opolskim. Pracuje w OPZZ w Warszawie jako specjalistka ds. polityki społecznej i rynku pracy. W 2019 roku wydała książkę „Kiedyś tu było życie, teraz jest tylko bieda”, poświęconą losom robotników przemysłowych w Polsce, których zakłady pracy zamknięto po 1989 roku.
Wydarzenie odbędzie się w języku polskim, choć oczywiście nasze Gościnie odpowiedzą na ewentualne pytania zadane również w języku ukraińskim.
Rozmowa o Ukrainkach i pracy
9 kwietnia (sobota), godz. 17:00
Galeria Dobro, ul. Stare Miasto 24/25
Wstęp wolny
|