wstęp wolny
zbiórka: “zaplecze” Toru, na skrzyżowaniu Bartłomieja i Bokserskiej
Spacer realizowany w ramach projektu “Osiedlowa Krowa. (Służew)ieckie historie.”
Szczegóły: https://www.facebook.com/events/862520094686337
Tor Wyścigów Konnych na Służewcu stanowi enklawę, która nie jest dobrze znana wszystkim mieszańcom Służewca, Służewa i Ursynowa. Stanowił największą prywatną inwestycję w międzywojennej Warszawie. W kulisach Toru Służewiec znajduje się rozległy ośrodek treningowo-mieszkalny. Ocalałe z wojny budynki gościły między innymi pierwszą szkołę podstawową dla dzieci z południowej Warszawy. Kilka lat po zakończeniu II wojny światowej obiekt został znacjonalizowany, a wszyscy pracownicy stajenni zatrudnieni w jednym przedsiębiorstwie: Państwowe Tory Wyścigów Konnych.
Mieszkańcy Służewca Przemysłowego, a w kolejnych dekadach Ursynowa współtworzyli to miejsce jako gracze, niektórzy też przychodzili tutaj o świcie na treningi koni, inni podejmowali się prac sezonowych. W ciągu tygodnia, Tor Służewiec, położony między tętniącymi życiem dzielnicami, stanowi do dziś oazę spokoju, w której rytm życia podporządkowany jest treningowi koni. Podczas spaceru omówiona zostanie historia Toru Służewiec, a w szczególności historia domów i życia codziennego jego mieszkańców.
Zapraszamy na spacer po tym unikalnym miejscu, który poprowadzi socjolożka, badaczka i reżyserka Barbara Bossak-Herbst. Na spacer warto założyć wygodne buty. Po jego zakończeniu rozpocznie się dzień wyścigowy (wstęp na trybuny jest odpłatny).
Prowadząca: Barbara Bossak-Herbst – socjolożka, badaczka, reżyserka. Na co dzień pracuje jako adiunkt na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się antropologią miasta i kulturą wizualną. Jej najnowsza książka Warszawska enklawa. Świat Wyścigów konnych na Służewcu (2020) oraz film 450 kilo marzeń (2018) poświęcone są stołecznym wyścigom konnym.
Zdjęcie: Archiwum NAC
Projekt finansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej m. st. Warszawy.
|