Początki internetu w Polsce symbolicznie datuje się na 17 sierpnia 1991 rok. Wtedy grupa naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego wysłała pierwszy mail w oparciu o protokół IP. Co ciekawe, nikt nie pamięta, co w tej historycznej wiadomości napisano. Dla pokolenia kilku- i kilkunastolatków 1991 rok to czas odległy niczym starożytność. Dlatego proponujemy im wcielenie się w rolę Indiany Jonesa początków polskiego internetu i próbę dotarcia do treści pierwszego maila. Co w nim napisano? Czy było to kilka błahych słów, czy może ważne przesłanie dla Polski i świata? Niech młodzi puszczą wodze fantazji, niech uwolnią wyobraźnię. Skoro ferie i tak z konieczności spędzają głównie przed komputerem i w internecie… Zaproście swoje dzieci do zabawy. Przeczytajcie im poniższe zadanie i zachęćcie do podróży w przeszłość.
Zadanie:
Dawno, dawno temu, a dokładniej 17 sierpnia 1991 roku z budynku Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Hożej 74 w Warszawie grupa naukowców z Wydziału Fizyki wysłała pierwszy mail. Wiadomość nadano do Ośrodka Badań Jądrowych w Hamburgu, przez łącze z Kopenhagą. Co w niej było? Otóż… Nie wiadomo! To zadanie dla detektywa-archeologa internetu. Przenieś się w wyobraźni do tych odległych czasów, w poszukiwaniu zaginionego maila i odkryj jego treść, a następnie podziel się z nami odkryciem.
Informacje dodatkowe:
Konkurs przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat. Pomysły o maksymalnej długości 15 słów można przesłać, korzystając z poniższego formularza zgłoszeniowego Na zgłoszenia czekamy do 17 stycznia. Po przesłaniu formularza, każdy z uczestników w ciągu maksymalnie 2-3 dni otrzyma potwierdzenie oraz instrukcje dotyczące możliwości opublikowania treści konkursowego zgłoszenia na stronie wydarzenia. Opublikowane w wydarzeniu zgłoszenia wezmą udział w głosowaniu na nagrodę publiczności. Głosowanie potrwa do 22 stycznia, do godziny 14.00. Pełne wyniki konkursu ogłosimy najpóźniej 1 lutego.
Nagrody przyznamy w trzech grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-12 lat i 13-14 lat.
W każdej kategorii przewidziana jest nagroda jury oraz nagroda publiczności. Organizator zastrzega sobie prawo do innego podziału nagród (na przykład w przypadku niewielkiej liczby zgłoszeń). Nagroda publiczności będzie przyznana na podstawie głosów (liczby polubień) oddanych pod postem publikowanym w wydarzeniu.
Formularz zgłoszeniowy oraz pełny regulamin konkursu dostępne:
https://www.mok.olsztyn.pl/aktualnosci/2021/01/poszukiwacze-zaginionego-maila
Link do www: https://www.mok.olsztyn.pl/aktualnosci/2021/01/poszukiwacze-zaginionego-maila
Link do fb: https://www.facebook.com/events/685206795477105/
|