15 Międzynarodowy 19 Festiwal ANIMO Kwidzyn 2020 w obecnej edycji będzie miał inną formułę niż dotąd. ANIMO poszukując najlepszych rozwiązań, które pozwolą bez uszczerbku na zdrowiu uczestników festiwalu, jak i na nie obniżeniu jakości artystycznej wydarzeń, postanowiło podzielić swoje działania kulturalne na dwa obszary - offline i online.
Offline to zachowanie tradycyjnej formy teatru w ramach której widz będzie miał okazje do spotkań z polskimi artystami. W nurcie Prezentacje o godzinie 18:00, na deskach teatralnych przy ulicy Katedralnej 18 w Kwidzyńskim Centrum Kultury, zobaczymy propozycje dla dorosłych i młodzieży.
Obszar ONLINE to działania przystosowane do odbioru sztuki w Internecie, przygotowane specjalnie z myślą o ANIMO 2020. Zaproszeni artyści ze Słowacji, Włoch, USA, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Chorwacji ,Czech, Holandii oraz Polski stworzyli na potrzeby festiwalu filmowe impresje, mini dokumenty, wideo prezentacje, a także wideocasty.
Materiały, w których podzielą się z widownią swoimi przemyśleniami na temat teatru, sztuki animacji. Pokażą od kulis próbki swojej twórczości, a także za pośrednictwem ekranu zaproponują uczestnictwo w działaniach warsztatowych.
PROGRAM OFFLINE:
Teatr Papahema oraz Teatr Montownia 6 października przedstawią spektakl na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena pt. „CALINECZKA DLA DOROSŁYCH”. To alternatywna wersja historii Calineczki, o tym, co baśń Andersena skrzętnie w sobie ukrywa. Jak działa na wyobraźnię współczesnego dorosłego odbiorcy. Humor i lalki pozwalają w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód małej bohaterki.
Do Andersena powrócimy w spektaklu pt.”CZARNY ŁABĘDŹ„ Teatru Scena96. Przedstawienie zostanie zaprezentowane 07.10.2020. Zgodnie z Nurtem Generacje dedykowane jest pokoleniowej widowni - rodzicom, opiekunom wraz z dziećmi. Spektakl porusza problem braku tolerancji dla odmienności, innego wyglądu, innego zachowania niż to ogólnie przyjęte i akceptowane w określonym środowisku.
Kolejna propozycja to „ODDALEŃCY” Natalii Sakowicz i Macieja Cempury, którą zobaczymy w czwartek 08.10.2020. Dwuosobowy spektakl oparty o twórczość jednego z najoryginalniejszych polskich poetów – Bolesława Leśmiana. Przedstawienie jest swoistym laboratorium, w którym za pomocą środków zaczerpniętych z teatru formy, performance’u, koncertu i kultury punk artyści podejmują próbę zanalizowania poetyckiego świata czołowego przedstawiciela literatury dwudziestolecia międzywojennego.
„TRZY ĆWIERCI DO ŚMIERCI” monodram lalkowy Karoliny Martin inspirowany opowieściami z Supraśla, zebranymi i opracowanymi przez Wojciecha Załęskiego w zbiorze „Hecz precz stała się rzecz” oraz książką „Po trochu” Weroniki Gogoli będzie prezentowany w piątkowy wieczór, 09.10.2020. Spektakl to niezwykła podróż bohaterki na granicy dwóch światów: życia i śmierci.
Ostatnią propozycją festiwalową, gdzie spotkamy się w teatrze na żywo, będzie przedstawienie „RYBA BIBA” Teatru Fraktal. Na spektakl inspirowany książką Moniki Kompaníkovej pt. ”Bajki z morskich głębin” zapraszamy najmłodszych w sobotni poranek, 10.10.2020 na godzinę 12:00 do Dużego Teatru przy Katedralnej 18.
Ryba Biba to opowieść o odnajdywaniu piękna w brzydocie. O tym ,że w chwilach, gdy jest nam smutno i źle może spotkać nas coś, co całkiem odmieni nasze życie i nada mu sens. Głębiny kryją bowiem wiele niespodzianek...
Muzyka do spektaklu grana jest na żywo na niezwykłych, specjalnie skonstruowanych instrumentach.
Bilety na wszystkie spektakle prezentowane na deskach scenicznych w ramach ANIMO 2020 będą w cenie 10 złotych. To nasz ukłon w stronę widza, by nie stawać przed trudnymi wyborami takimi jak rezygnacja z odbioru kultury. Zasady zakupu biletów znaleźć można na stronie www.animofestival.pl
Będzie można je zakupić 18 września, w godzinach 16 - 20, w Czarnej Sali przy ul. Słowiańskiej. Tam również znajdują się zasady uczestnictwa w festiwalu OFFLINE, zgodnie z obecnie panującymi zaleceniami i reżimem sanitarnym.
Wydarzenia ANIMO ONLINE obejmują:
Adam Karol Drozdowski teatrolog, muzyk, scenograf w swoim wideokasecie, premiera 06.10.2020 o godz. 19:30, przybliży program ONLINE ANIMO 2020. W kolejnym spotkaniu 10.10.2020 również o godz. 19:30, pod tytułem TEATR OFF/ON podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat kondycji teatru w czasie kryzysu.
Małgorzata Sady kurator sekcji filmowej festiwalu opowie o początkach animacji filmowej - 06.10.2020 o godz. 20:00. A w sobotni wieczór, 10.10.2020 o godz. 21:00 przybliży nam twórczość Yoli Kudeli oraz Bruca Checefskiego zajmujących się rekonstrukcjami zaginionych i niezrealizowanych filmów. Animacja filmowa to niezwykła sztuka, której warto poświęcić chwilę swojej uwagi. To sztuka dla której szklany ekran jest miejscem wręcz stworzonym.
Niemieccy artyści Theater des Lachens znani kwidzyńskiej widowni z poprzedniej edycji festiwalu, w swojej impresji filmowej „O TEATRZE MARIONETEK – PIĘKNO I WDZIĘK WG.KLEISTA” z premierą 07.10.2020 o godz.20:00 odniosą się do relacji człowiek – lalka i teatralnego porównania tych dwóch „bytów”. Oraz do prawa grawitacji, które człowieka ogranicza, a dla lalki nie istnieje.
Francuzi z Compagnie Rouges les Anges w filmie pt. „SPOTKANIE Z ANIOŁAMI - KULISY KREACJI” , którego premiera odbędzie się 08.10.2020 o godz.20:00 przedstawią widzom kulisy swojej pracy oraz porozmawiają o związkach literatury z teatrem.
Hiszpańska Compania Zero en Conducta w swoim dziele filmowym „ANIMA - ANIME – ANIMAM” premiera w piątkowy wieczór, 09.10.2020 o godz.20:00 udowodni, że każdy przedmiot ma historię, która czeka na opowiedzenie oraz podzieli się z widzem swoją dziewięcioletnią historią twórczych doświadczeń.
Krzysztof Falkowski, 07.10.2020 o godz. 17:00 oprowadzi nas po Lanckoronie. Magicznym miejscu, gdzie zbudował przystań dla swoich teatralnych działań. „SCENOGRAFIA TEATRALNA JAKO OBIEKT MUZEALNY” będzie przewodnikiem w jaki sposób powstają spektakle w Zaułku Animacji.
„DINDIM, O CZUŁOŚCI” to propozycja Organizacji Artystycznej GLLUGL z Republiki Chorwackiej. Premiera filmo odbędzie się o godzinie 17:00, 09.10.2020. Przedstawienie oparte jest na prawdziwym wydarzeniu w Rio de Janeiro,
gdzie starzec staje się rodziną pingwina Magellana, a ta niesamowita historia ukazana jest poprzez magię teatru lalek.
Kolejna propozycja online to wizualny spektakl „OBJECTOMANIA” stowrzona przez Gérarda Schiphorst’a i Marije van der Sande z TAMTAM objektentheater. To skrzyżowanie teatru, muzyki i sztuk wizualnych, zawierające wideo z ekstremalnymi zbliżeniami słynnych dzieł sztuki z Muzeum Kröller-Müller w Holandii. Objectomania przedstawia wyjątkowy wszechświat TAMTAM. Oprócz performansu w tej przestrzeni można zobaczyć sztukę obiektową i wideo, wykonane ze znalezionych przedmiotów. Premiera 10.10.2020 o godz.20:00. Artyści również zapraszają na dodatek filmowy, w którym oprowadzają widownię po swoim atelier.
W propozycjach warsztatowych spotkamy się z Miro i Petronelą Dusa, Słowakami, dobrze znanymi kwidzyńskiej publiczności, którzy w cyklu spotkań dla najmłodszych „POKOCHAĆ LALKI” od 07.10.2020 do 09.10.2020 o godz.11:00 krok po kroku, pokażą jak zrobić lalkę, z tego co mamy pod ręką oraz jakie mamy rodzaje lalek teatralnych i w jaki sposób możemy je ożywiać.
Jimmy Davies z USA w Master Class PAPIER-MACHE - KONSTRUKCJA LALEK przez trzy festiwalowe dni (07.10.2020 - 09.10.2020) od godz.12:00 skoncentruje się na nauce technik nakładania tekstury na budowaną na własny użytek lalkę, którą wcześniej z nim będzie można przygotować.
Laura Bartolomei z Włoch w ramach swojej Master Class od 07.10.2020 do 09.10.2020 o godz.19:30 zaprosi do wspólnego tańca w POEZJI RUCHU.
Relaksująca kąpiel w dźwięku, znana z poprzednich edycji festiwalu jako DŹWIĘKOWE SPA, przybierze tym razem formę interdyscyplinarnego przedsięwzięcia online. Będzie to audiowizualny performance relaksacyjny w wykonaniu dwojga artystów – Macieja Hanuska (muzyka) i Joanny Nitefor (video art).
Tryptyk Dźwiękowego SPA w dniach 07.10.2020 – 09.10.2020, po 21:00. Każdego dnia stanie się muzyczną podróżą, w której słuchacze oddadzą się niezwykłym dźwiękom gongów i mis dźwiękowych, a także delikatnym ambientowym krajobrazom dźwiękowym. Taki koncert najlepiej wysłuchuje się w wygodnej pozycji leżącej, dlatego muzyka
z każdego odcinka jest do pobrania, dzięki czemu możemy relaksować się wszędzie!
Będziemy również mogli uczestniczyć w niezwykłym koncercie przygotowanym na podstawie spektaklu KAR - Theater of objects & concert on motives of Anna Karenina czeskiej grupy Fekete Seretlek a Studio Damúza. Premiera - 10.10.2020 o 18:00
Czeka na Państwa wiele wrażeń i teatralnych niespodzianek. Subskrybujcie Państwo nasz kanał animokwidzyn na YouTubie, odwiedzajcie stronę internetową festiwalu www.animofestival.pl, sprawdzajcie profile w mediach społecznościowych. I bądźcie.
Spotkajmy się w Teatrze na 15 Międzynarodowym 19 Festiwalu ANIMO Kwidzyn 2020.
A MIMO TO ANIMO!
|