Góry to scenografia w wielkim spektaklu wspinania. Wanda Rutkiewicz i Halina Krüger-Syrokomska, połączone liną i wspólną pasją, wyniosły tę sztukę na poziom mistrzostwa (fragment wstępu do wystawy)
Schronisko w Dolinie Roztoki, w ramach galerii „Kadr” prowadzonej pod patronatem Okręgu Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, prezentuje do końca października ekspozycję „Kobiety w chmurach. Wystawa o Wandzie Rutkiewicz i Halinie Krüger-Syrokomskiej oraz ich miłości do gór”.
Autorką scenariusza jest Anna Kamińska, która napisała biografie obu wybitnych polskich himalaistek. Prezentowanym fotogramom towarzyszą cytaty z wypowiedzi Wandy i Haliny. Wraz z tatrzańskimi i himalajskimi kadrami opowiadają historię kobiet, które mimo wielu różnic jednoczyła górska pasja. Ich życiowe postawy i stosunek do życia stawiają widza przed pytaniami o jego relację z górami i ludźmi.
Góry czy życie?
Oddajmy na chwilę głos naszym bohaterkom:
Halina: „Góry? To ważne jak cholera, ale oprócz tego jest też inne życie. Na wszystko musi być czas: na góry i na życie. Nie żyje się dla gór, tylko dla życia”.
Wanda: „Najbardziej drażni ludzi to, że ryzykujemy życie dla czegoś, co wydaje się kompletnie bezużyteczne, nikomu niepotrzebne. Ale może to jest potrzebne tym, którzy to robią! Może oni po prostu potrzebują tego, by żyć”.
Za wystawie zobaczymy artystyczne zdjęcia Himalajów wykonane przez Wandę Rutkiewicz. Znajdziemy zarazem szereg zdjęć reportażowych pokazujących jak ekstremalnym doświadczeniem dla Wandy i Haliny były górskie wyprawy.
Więcej niż wystawa
– Naszą wystawą o Wandzie i Halinie chcieliśmy przede wszystkim podtrzymać pamięć o tych dwóch wyjątkowych kobietach – wyjaśnia Anna Krupa, gospodarz Roztoki – Mamy nadzieję, że prezentowane zdjęcia, choćby kadry z Himalajów autorstwa Wandy Rutkiewicz czy reporterskie zdjęcia z tatrzańskich ścieżek, pozostaną na długo w pamięci gości schroniska. Jednocześnie włączamy się w inicjatywę Klubu Sportowego Polskie Himalaje, który zbiera środki na budowę czortenu pod Kanczendzongą (link do zbiórki: https://zrzutka.pl/dbrxdh). Liczymy, że w 2022 roku, w 30. rocznicę śmierci Wandy, w cieniu tego ośmiotysięcznika uda nam się uwiecznić jej postać.
Wystawa została objęta honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Partnerem ekspozycji jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Organizatorzy serdecznie dziękują za bezpłatne użyczenie zdjęć: Sewerynowi Bidzińskiemu, Janowi Bortkiewiczowi, Stefanii Egierszdorff, Janinie Fies, Markowi Janasowi, Małgorzacie Kontrym i Mariannie Syrokomskiej-Kanteckiej.
mat. Schornisko w Dolinie Roztoki
|