Leśne Rodziny – gdziekolwiek żyjecie, w mieście czy na wsi, w bloku czy w chacie – zwołujemy Was do stworzenia Zimowego Kręgu.
Zapraszamy Was do wspólnego doświadczania i poznawania dzikiej przyrody oraz wspólnego spędzania czasu w gronie swojej rodziny i innych rodzin o podobnych zainteresowaniach.
Już od pięciu lat organizujemy rodzinne obozy przyrodnicze w Beskidach. Widzimy, jak dzieci ale i ich rodzice głęboko przeżywają kontakt z przyrodą, jak cieszą się nim, jak uczą się natury. Ponieważ wiele rodzin przyjeżdża do nas regularnie – mamy okazję sami zaobserwować, jak pozytywne zmiany zachodzą w dzieciach pod wpływem zarówno aranżowanego jak i swobodnego kontaktu z przyrodą. Opowiadają nam też o tym rodzice.
Powitają nas stare beskidzkie jodły, świerki, buki a także całe zagajniki słowiańskich brzóz. Niedostępne zarośla i zaciszne polany, na których przed naszym przyjściem działy się ważne sprawy leśnych mieszkańców. Wszystkiemu przygląda się tu górski potok, szepcząc baśnie karpackiego lasu. Spróbujemy je usłyszeć…
DLA KOGO?
Zapraszamy rodziców z dziećmi od 3 do 9 lat (ukończonych). Młodsze lub starsze rodzeństwo może oczywiście również uczestniczyć w wyjeździe, jednak program dedykowany jest głównie dzieciom w podanym przedziale wiekowym. Planujemy udział maksymalnie dziewięciu rodzin w jednym turnusie.
KIEDY?
Wiosenne wyjazdy weekendowe
24-26 kwiecień o odwołane
22-24 maj
Lato - wyjazdy sześciodniowe
9-14 czerwiec
23-28 czerwiec
7-12 lipiec
21-26 lipiec
04-09 sierpień
18-23 sierpień
25-30 sierpień
Wszystkie turnusy zaczynają się pierwszego dnia kolacją (godzina 19.00) i kończą ostatniego dnia po obiedzie (godz. 13.00).
GDZIE?
Spotkamy się Sopotni Wielkiej w Gospodarstwie Agroturystycznym „Piotr” prowadzonym przez Państwa Gawlas (http://www.gawlas.info.pl/). Tu potok płynący tuż za domem przynosi coraz to nowe wieści z gór a przyroda zagląda do okien z każdej strony. W 2017 roku gospodarze zajęli I miejsce w konkursie na Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne 2017 a w 2019 roku - miejsce drugie.
CEL – DLACZEGO TO ROBIMY
Najważniejszym celem naszych obozów jest budowanie bądź wzmacnianie relacji dzieci z przyrodą. Nie z przyrodą abstrakcyjną – ale z jej konkretnymi elementami: otaczającymi nas drzewami, wąwozem, potokiem, śladami zwierząt zapuszczających się aż do miejsca gdzie nocujemy. Budowanie takiej relacji jest procesem delikatnym i podchodzimy do tego bardzo poważnie, biorąc pod uwagę różne psychofizyczne potrzeby dzieci i rodziców.
Zależy nam równie mocno na tym, aby pięć dni spędzonych w Sopotni wzmocniło więź między dziećmi i rodzicami. Mając to na względzie, aranżujemy pobyt w taki sposób, aby stworzyć po temu jak najwięcej okazji. Oczywiście, pomaga w tym brak wszelkiego rodzaju “elektronicznych gadżetów” a my ze swej strony gwarantujemy brak TV. Bez silnej więzi między rodzicami i dziećmi, utrzymującej się również w okresie dorastania – zagrożona jest także wykształcona w dzieciństwie więź dziecka z naturą.
Wielodniowy pobyt w Beskidach traktujemy jako profilaktykę Syndromu Deficytu Natury. Choć nazwa brzmi medycznie, to odnosi się ona do powszechnego w krajach Zachodu zjawiska kulturowego (obecnego w tym samym stopniu także w Polsce), polegającego na coraz rzadszym, swobodnym przebywaniu dzieci wśród lasów, łąk i strumieni. Wśród tych miejsc które sprawiają, że organizm i psychika dziecka są stymulowane dokładnie w taki sposób, jaki jest potrzebny do jego psychofizycznej integracji i rozwoju. Przebywanie wśród przyrody rozwija także te kompetencje społeczne dzieci, które oparte są na współpracy i kreatywności. Więcej o tym zjawisku przeczytasz TUTAJ
Z KIM SPĘDZICIE TEN CZAS?
Prowadzącymi zajęcia są Maja Głowacka i Bogdan Ogrodnik - założyciele Pracowni Edukacji Żywej. Więcej o nas dowiecie się w tym miejscu: http://pez.org.pl/zespol/
ILE TO KOSZTUJE?
W cenie znajduje się koszt noclegu i wyżywienia (śniadanie, obiad, kolacja, dwa ogniska) pobierany przez Agroturystykę oraz koszt programu (płacą tylko dzieci) a także bufet kawowy, materiały i ubezpieczenie NNW dla wszystkich uczestników pobierany przez Pracownię.
Dzieci, które przyjeżdżają do nas kolejny raz mają 10% zniżki za program.
Szczegółowy cennik oraz ramowy program wyjazdu znajduje się pod adresem:
http://kraglesnychrodzin.org.pl/wiosna-lesnych-rodzin/
http://kraglesnychrodzin.org.pl/lato-lesnych-rodzin/
Jeśli jesteście zainteresowani obozem - prosimy o kontakt: kraglesnychrodzin@gmail.com lub tel. 789 363 273.
Jeśli nie jesteście pewni, czy te obozy są dla Was – pooglądajcie zdjęcia i poczytajcie o naszych poprzednich wyjazdach we wpisach w niniejszym wydarzeniu a także w opisach naszych gości:
https://naszawataha.com/2018/08/21/dzieci-w-lesie/
https://nieplaczabaw.pl/
Posłuchajcie też o tym, co jest dla nas ważne:
https://www.spreaker.com/user/pracownia_k/odcinek-008
Budujmy wspólnie Krąg Leśnych Rodzin!
Fot. Maja Głowacka
mat. Pracownia Edukacji Żywej
|