POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DZIŚ W KRAKOWIE
 
 
04-05-2020     - 31-07-2020  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Zostań w domu i zobacz nowe nabytki wielickiego muzeum
ZAPRASZA
http://muzeum.wieliczka.pl
miejsce:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka online
WSPÓLNE: dla dzieci i dorosłych
ONLINE
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zachęca Zostań w domu i zaprasza do udziału w licznych propozycjach, które prezentuje na stronie internetowej i Facebooku. Zestaw jest zróżnicowany i będą pojawiać się nowe pomysły.
https://muzeum.wieliczka.pl
https://pl-pl.facebook.com/muzeum.wieliczka/

Kolekcja solniczek wielickiego Muzeum jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się zbiorem. Niedawno powiększyła się o nowe naczynia na sól. Wśród nich znajdują się dwa pochodzące z Ameryki Południowej: wyjątkowa i jedyna w zbiorach europejskich, solniczka srebrna z Gwatemali, w której pojemnik na sól zamknięty został wizerunkiem maszkarona oraz srebrna solniczka z Peru. Pierwsza z nich pochodzi z najbardziej prestiżowej kolekcji sreber gwatemalskich w Europie, Don Antonio de Caveroy Lataillade.
Do grupy solniczek figuralnych dołączyła kolejna para finezyjnych tureckich postaci z pojemnikami na sól. Figurki porcelanowe stały się modne szczególnie w okresie rokoka. Tworzono z nich różne kompozycje pośrodku stołu, aby go ozdobić i jednocześnie zainspirować biesiadników do rozmowy.

Wśród nowych zakupów znajduje się też komplet osobistych sztućców pruskiej księżniczki Philippine Auguste Amalie von Brandenburg-Schwedt. Niektórzy członkowie dynastii środkowej i południowowschodniej Europy nigdy nie podróżowali bez swojego zestawu sztućców. Znajdowało się w nim też naczynie do przypraw. Z wyrobu takich kompletów słynęli złotnicy augsburscy.

Ponadto Muzeum zakupiło 6 cennych figurek górników z porcelany miśnieńskiej (ok. XVIII w.). Wdzięcznie upozowane postacie muzyków i górniczej kadry prezentują, w zależności od stopnia w hierarchii, różne akcesoria, a muzycy instrumenty. Figurki uważa się za mistrzowski popis Johanna Joachima Kaendlera, kierownika artystycznego manufaktury w Miśni, który zapoczątkował europejską modę na postacie z porcelany.

Fotografie nabytków można zobaczyć na stronie internetowej, a jak tylko będzie to możliwe obiekty zostaną zaprezentowane na wystawie w Zamku Żupnym.
http://muzeum.wieliczka.pl
Miejsce:
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka online
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie

 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

Kontakt z Redakcją


 Serwis Dziś w Polsce jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury