Różewicz Open Festiwal 2019 rozpoczynamy spektaklem „Ferdydurke” Teatru Dramatycznego w Warszawie i Teatru Malabar Hotel. Już 9 października 2019 o godz. 18.00. Bilety: 20 zł
„Ferdydurke” Witolda Gombrowicza to – ujęta w formę niezwykłego pamiętnika – groteskowa i pełna humoru satyra na społeczeństwo polskie: na staroświeckich belfrów i nowoczesnych uczniów, na konserwatyzm jednych i postępowość drugich. Głównym bohaterem powieści pisanej w latach 1936-1937 jest Józio – trzydziestoletni pisarz, niespodziewanie we śnie, porwany przez dawnego profesora, z którym niechętnie powraca do szkoły i lat dzieciństwa. Józio uprowadzany niczym bohater powieści awanturniczej, zostaje na samym początku udziecinniony, uprzedmiotowiony, siłą usadzony w za ciasnej szkolnej ławce.
Powrót do przeszłości przypomina senny koszmar, z którego ciężko się obudzić. Świat poddaje go torturom, napełnia go lękiem, wstydem, kompleksami… Ten egzystencjalny horror to refleksja, jednego z najważniejszych XX-wiecznych pisarzy polskich na temat ludzkiej niedojrzałości i słabościach, potrzebie buntu i kształtowaniu osobowości. Gombrowicz drwiącym tonem pisze o poszukiwaniu siebie, byciu funkcją innych ludzi, którzy formują i stwarzają nas przez całe życie.
Dla Magdaleny Miklasz „Ferdydurke” staje się kabaretowo-oniryczną wiwisekcją zdziecinniałych bohaterów uwięzionych w traumie swoich słabości. Spektakl odtwarza świat Gombrowicza wraz z jego żywiołowością, aurą młodości, szaleństwa i niezwykłości, nie zapominając o odpowiedzi na pytanie: kim jesteśmy dla siebie, a kim stajemy się wobec innych ludzi. Stojący za sukcesem spektaklu „Mistrz i Małgorzata” wg. powieści Michaiła Bułhakowa oraz „Tutli-Putli. Kto jest dziki” wg. tekstów Stanisława Witkiewicza i Bronisława Malinowskiego Teatr Malabar Hotel wraz z Teatrem Dramatycznym tym razem przedstawiają kanon literatury polskiej – „Ferdydurke”. Zjawiskowość scenografii, lalki i maski tworzące szaleństwo półsnu, sprawiają, że adaptacja powieści jest na wskroś współczesna, a jednocześnie bardzo wierna Gombrowiczowi i jego socjologicznym spostrzeżeniom.
Spektakl trwa 3 godz. i 15 min (w tym 2 przerwy)
Dla widzów od lat 16.
Spektakl dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
adaptacja: Maciej Podstawny
PREMIERA 29.06.2018 r. Scena na Woli im. T. Łomnickiego
Koprodukcja Teatru Malabar Hotel i Teatru Dramatycznego
reżyseria: Magdalena Miklasz
scenografia: Katarzyna Borkowska kostiumy: Paula Grocholska muzyka: Anna Stela lalki: Marcin Bikowski
OBSADA
Waldemar Barwiński – Józio Anna Gorajska – Zuta, Myzdral, Hurlecka Magdalena Smalara – Młodziakowa, Pyzo, Zygmunt Mateusz Weber – Syfon, Walek Łukasz Wójcik – Pimko, Hurlecki Marcin Bartnikowski – Młodziak, Hopek, Sługa Franciszek Marcin Bikowski – Miętus Anna Stela – Uczennica, Zosia
09.10.2019
18:00
|